--

Herkese merhaba!

Bu yazımda bilgisayar virüslerinden bahsetmek istiyorum. Hepimiz yıllardır bilgisayar kullanıyoruz. Mutlaka en az bir kere virüs yüzünden dosyalarımızı kaybetmiş ya da bilgisayarımızın kullanılmaz hale gelişine şahit olmuşuzdur. Sizlere bilgisayar virüslerinin ilk ortaya çıkışından bahsetmek istiyorum.

bilgisayar-virüsü

Bu sinir bozucu bilgisayar virüslerinin oluşumu aslında 1980’li yıllara dayanıyor. İlk virüs 1982 yılında 15 yaşındaki bir öğrenci tarafından arkadaşlarına şaka amaçlı yazılmıştı. “Elk Cloner” isimli virüs Apple II bilgisayarlarını etkileyecek şekilde hazırlanmış. Kendini kopyalama özelliği de bulunan bu virüs hızla yayıldı. O zamanlar usb bellek gibi taşınabilir diskler yerine disket sürücüler vardı 🙂 “Elk Cloner” virüsünün yer aldığı disket herhangi bir bilgisayara takıldığında  otomatik olarak kendini bilgisayar belleğine kopyalıyordu. Aynı şekilde bu virüsten etkilenmiş bir bilgisayara takılan diskletlerde bu virüsten taşıyıcı olarak etkileniyordu. Aslında günümüzdeki usb bellek virüslerine benziyor. Günümüzde de bu şekilde yayılmayı başaran çok fazla usb bellek virüsü mevcut. Uzun lafın kısası bunun temeli 1982 yılında şaka amaçlı virüs yazmış olan Rich Skrenta isimli lise öğrencisine dayanıyor 🙂

Bu zararlı yazılımın özelliği ekranda basit bir şiir göstermesiydi. Bulaştığı bilgisayarlarda ekranı kaplayacak şekilde bir şiir çıkartıyordu. Aslında bu masum bir virüs olarak düşünülebilir. Zaman geçtikçe daha büyük zararlar veren virüsler ortaya çıkmaya başlamıştı. Virüsler; bellekte yer edinerek kendilerini kopyalamak ve bilgisayarları kullanılmaz hale getirmeye programlanmış şekilde internet ve bilgisayar dünyasında yayılmaya başlamıştı. Bu durum birçok maddi zarara yol açmış. Bilgisayar virüslerinin yaygınlaşmaya başlaması da bir antivirüs pazarının oluşmasını sağlamıştı. 1991 yılında Symantec firması Norton Antivirüs yazılımını piyasaya sürdü. O zamanın birçok virüsünü engelleyebiliyordu fakat gün geçtikçe virüsler daha da güçleniyor ve artıyordu. Buna bağlı olarak birçok farklı antivirüs türü günümüze kadar çıkarıldı halen yeni antivirüsler piyasaya sürülmeye devam ediyor. Norton antivirüs ürünü halen günümüzde satışta ve sürekli güncelliğini korumaya devam ediyor.

Yine 1980 li yıllarda çeşitli ağlara sızıp çalışmayan bilgisayarları kontrol etmek amaçlı yazılımlar hazırlandı bunlar iyi niyetli ve hayat kurtarıcı bir yazılım olarak kullanılıyordu fakat zamanla kötü niyetli yazılımlar olarak yenileri geliştirilmeye başlandı.

Bilgisayar virüsü türlerinden bahsetmem gerekirse birçok bilgisayar virüsü, bilgisayar zararlısı türü var aslında. Aklıma gelenleri size listelemeye çalışayım;

Reklam virüsleri: Bu virüsler bulaştığı bilgisayarda sürekli çeşitli reklamlar çalıştırarak virüsü yazan kişiye reklamların görüntülenmesinden ya da tıklanmasından dolayı para kazandırır. Genelde maddi gelir elde edilmek adına bu tarz virüsler piyasaya sürülmektedir.

Keylogger’lar: Bu tarz zararlı yazılımlar bilgisayarınıza yerleştiğinde klavyenizde tuşladığınız her yazıyı, şifreyi yani her türlü bilgiyi hafızasına kaydederler ve zaman zaman virüsü yazan kişiye iletirler. Bu genellikle kişisel bilgileri ve kredi kartı bilgilerini ele geçirmek adına yazılan zararlılardır. Kendilerini neredeyse hiç belli etmezler. Bu tarz virüsleri fark etmek oldukça zordur. Eğer kredi kartınızdan sizin haberiniz olmadan alışveriş yapıldıysa bu tarz virüsten şüphelenebilirsiniz. Kredi kartınızda sms onaylı internetten alışveriş özelliğini kullanmakta ve güvenliğinden şüphelendiğimiz bir bilgisayarda banka işlemlerimizi yapmamakta fayda var 🙂

Fidye virüsleri: Son zamanlarda daha çok çeşitlenen ve yaygınlaşmaya başlayan bu virüsler sisteme bulaştığında sistemdeki dosyaları şifreleyip kilitlerler. Bu şifrelenmeyi açıp dosyalarınıza ulaşmanız için sizden kredi kartı bilgilerinizi ve para talep ederler. Keyloggerdan sonra en hain zararlı yazılım türü sanırım bu.

Kendini iyi niyetli program gibi gösteren virüsler: Bu virüsler genelde kendisini antivirüs gibi gösterir ve sürekli bilgisayarınızda virüs var uyarısı verir. Program sürekli virüs bulmaya programlanmıştır birçok programı çalıştırmaya çalıştırdığınızda virüs var bahanesiyle o programı kilitler ve sizden lisans almanız için ücret talep eder. Bu programlardan kurtulmak bazen basit olsa da bazen gerçekten çok zor olabiliyor. Böyle bir programla karşılaştığınızda internetten seri numarasını falan bulup programa tanıttığınızda program bi anda tüm virüsleri temizliyormuş gibi görünmeye başlar. Aslında bilgisayarınızda hiç virüs bulunmuyordu o program sırf sizden para almak için yapay virüsler gösteriyor. Bu da fidye virüsüne benzer bir şekilde çalışıyor.

Dosya sistemine zarar veren virüsler: Bu tarz virüsler direk olarak sistem dosyalarını ya da sizin dosyalarınızı hedef alır. Tek amacı sistemi çökertmek ya da dosyalarınıza zarar vererek sizi zarara sokmaktır. Bu tarz virüslerden kurtulmakta oldukça zordur. Özellikle dosyalarınızın yapısını değiştirerek içine yerleşen virüsler karşısında muhtemelen dosyalarınıza veda etmek zorunda kalırsınız. O yüzden hayati önem taşıyan dosyalarımızı farklı dijital depolama cihazlarında yedeklememizde fayda var 🙂

Bios’u hedef alan virüsler: Çok önceki yıllarda direk bios yapısını bozarak bilgisayarı format bile atılamaz hale getiren çeşitli virüsler vardı. Bunu düzeltmek için bios çipinin içerisindeki yazılımı düzenlemek gerekiyordu ki bu şuan bile çok kolay bir iş değil fakat günümüzde bios çipleri bu tarz zararlılara karşı korumalı olarak üretildiği için günümüzde çok eski olmayan sistemlerde bu tarz virüslerle karşılaşmamız neredeyse imkansızdır.

Evet arkadaşlar aklıma gelen virüsler şuan bunlar. Aslında her birinin teknik adı da var fakat hepsinin teknik adını hatırlayamıyorum. Eğer bu yazıma bilgisayar dersi ödevini yapmak için bilgi toplama amacıyla ulaştıysanız buradaki bilgiler sizin işinize yaramayabilir; sizin ihtiyacınız olan bu virüslerin teknik adı olabilir. Bir kaç farklı kaynağa da bakmanızı öneririm 🙂

Özetle bilgisayar virüsleri ilk başlarda bir işi kolaylaştırmak ya da şaka amacıyla hazırlanmış olsalar bile günümüzde dijital dünyamıza zarar verici hatta kişisel bilgilerimizi ele geçirici niteliktedir. Bir bilgisayarın en iyi antivirüsü kullanıcısıdır. Bilmediğimiz programları yüklemeden önce bu programı kullanan diğer kullanıcıların yorumlarına göz atalım ve bir internet sitesinin ne içerdiğinden emin değilsek o siteye giriş yapmayalım. Tabii bunun yanında yine de bizi koruyacak iyi bir antivirüs programını sisteme kuralım. Böylece bilgisayar virüsleriyle karşılaşma oranımız oldukça düşük olacaktır 🙂

Virüssüz günler!

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Mehmet Bu yorumu yanıtla

    Bu tarz virüsler yüzünden paranoyaklaşıp birkaç haftada bir format attığım zamanları bilirim… Teknolojinin en berbat yanı; zararlı yazılımlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)