--

Apple iPhone SE serisinin 3. nesil akıllı telefonu tanıtıldı. Bu yeni ürünü halihazırda satışta olan bir önceki model SE 2 ile karşılaştırmaya çalışacağım.

se2 vs se3

Tasarım
Serinin 2. nesil ürünü iPhone 8 kasası kullanılarak hazırlanmış bir üründü. 3. nesilde de bu durum bozulmadan aynı şekilde devam edilmiş. Birkaç gram ağırlık farkı ve renk tonları dışında tasarımda hiçbir değişiklik görünmüyor. Ürünlere baktığımızda aynı renklere sahipmiş gibi gözükseler de ton farkı dikkatli bakıldığında anlaşılıyor. Siyah yerine biraz daha farklı bir tonda olan gece yarısı isimli bir siyah kullanılmış. Beyaz renk ise yıldız ışığı isimli biraz daha sarıyı andıran bir tonla değiştirilmiş. Kırmızı rengi ise çok az bir ton farkıyla bizi karşılıyor.

Performans
Bir önceki ürün ile en büyük farklardan birisi daha yeni işlemciye sahip olması. iPhone 13 modelinde kullanılan Apple’ın şu an için en verimli iPhone işlemcisi A15 Bionic SE 3 modelinde yer alıyor. 2022 yılı için düşündüğümüzde cihazlar yan yana çalışırken çok ciddi bir performans ve hız farkı hissettirmeyecektir diye düşünüyorum. Ancak zamanla gelişen oyun ve programlar sebebiyle cihazlar arasındaki hız farkı açılacaktır.

Batarya
Şu an satışta olan iPhone SE 2’nin en çok şikayet edilen noktası batarya performansının düşük olmasıydı. Yeni modelde bu problemin çözülmüş olabileceğini düşünüyorum. Veri olarak iPhone SE 2 13 saate kadar video oynatabilirken, iPhone SE 3’te bu değer 15 saate kadar kesintisiz video oynatabilecek seviyeye çıkmış. Batarya konusunda bir geliştirme olduğu kesin ancak yan yana karşılaştırma testlerini de mutlaka beklemek gerekiyor.

Kamera
Ön ve arka kamera her iki üründe de teknik olarak aynı görünüyor ancak bazı özelliklerde değişiklikler var. SE 3 Deep Fusion destekli bir kamera ile sunuluyor. Bunun yanı sıra fotoğrafik stiller adı verilen, fotoğraflar üzerinde daha fazla düzeltme yapmayı sağlayacak bir özellik daha yer alıyor. Açıkçası gündelik kullanımda bu özelliklerin birbiri arasında çok ciddi farklılıklar oluşturacağını düşünmüyorum.

Bağlantı
SE 3, 5G destekli bir şekilde sunuluyor. Ek olarak konum hizmetleri için daha fazla konum sağlayıcı teknolojilere sahip. SE 2 ise 5G desteklemiyordu.

SE 2 ile SE 3 arasındaki farklar
SE 2 5G desteklemiyor ancak SE 3 5G teknolojisini destekliyor.
SE 3 A15 Bionic işlemci ile sunuluyor. SE 2’de ise A13 Bionic işlemci mevcut.
SE 3’ün bataryası biraz daha geliştirilmiş.

SE 3 alınır mı?
Sahip olduğunuz cihaza göre bu soruya yanıt vermek daha mantıklı diye düşünüyorum. Eğer iPhone 7 ya da daha eski bir iPhone modeli kullanıyorsanız; uygun fiyatlı yeni bir modele geçmek istiyorsanız SE 3 düşünülebilir bir model. -Ne kadar uygun fiyatlı olduğu tartışılır tabii ki…-

Eğer iPhone SE 2 kullanıyorsanız o modelden bu modele geçmek için gerçekten hiçbir sebep yok. Eğer ekran çerçevesiz ve ön tarafı komple kaplayan bir şekilde tasarlanmış olsaydı düşünülebilirdi ancak aynı kasa bir cihaza sadece 5G ve daha iyi işlemci için geçmek bana çok mantıksız ve aşırı bir masraf gibi geliyor. Batarya konusunun biraz daha iyi olduğu belirtilmiş ancak geçiş için gerçekten bayağı masraf yapmak gerekiyor. Telefon değişimi yerine batarya özelliğini tamamen kaybettiğinde, orijinal batarya değişimi yaptırılabilir.

Her ne kadar yeni tanıtılmış bir ürün olsa da, yıllar önceki iP8 modeliyle aynı tasarıma sahip olması günümüzde oldukça eski hissettirmekte. Küçük boyutlu telefon kullanmayı tercih eden kullanıcılar hariç fazla talep görmeyeceğini düşünüyorum. Ön tarafı çerçevesiz şekilde komple ekran olan modeller daha çok ilgi görüyor.

iPhone SE 2 hakkında incelememi okumak için: iPhone SE 2020 Kullanıcı yorumum

Sizin bu model hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)