--

Herkese merhaba!

Her sene olduğu gibi bu senede “Müslüman noel kutlamaz” , “Noel haramdır” gibi şeyler görmeye başladık. Buna yeni bir boyut kazandırarak; müslüman hırsızlık yapmaz, müslüman yalan söylemez, müslüman hile hurda, dolandırıcılık peşinde koşmaz diyerekten yazıma devam ediyorum.

Noel’e bakacak olursak Noel zaten ülkemizde kutlanan bir bayram değil. Hatta Noel 31 aralık gecesi falan da kutlanmıyor. Sizlere vikipediden alıntı olarak aldığım bir bilgiyi göstermek istiyorum;

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan,[1] dinî motiflerinden arınmış,[1] hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır.[1] Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar.[1]
Eğer daha detaylı bilgi istiyorsanız: https://tr.wikipedia.org/wiki/Noel

Ülkemizde 25 aralık tarihinde Noel kutlayan müslüman ben hiç görmedim. Siz gördünüz mü? Noel ve yılbaşı bambaşka bir şey çünkü. Yılbaşı; takvim kullanan herkeste olan bir şey. Takvimdeki günler elbet biterek yeni bir yıla geçecek. Bu geçişin ismi de Yılbaşı. Eğer siz ben takvim kullanmıyorum, tarihle işim yok, haftasonu, haftaiçi beni ilgilendirmez benim için her gün dümdüz bir gün. Ot gibi yaşıyorum diyorsanız evet o zaman haklısınız işte yılbaşı diye bir şey yok 🙂


Aslında Türkiye’de yılbaşı, Yurt dışındaki kutlamalardan daha farklı işliyor. Belki birbirimize yeni yıl hediyesi alıyoruz, yılbaşı akşamı toplanıp birlikte zaman geçiriyoruz fakat yılbaşı bir bahane oluyor aslında. Siz hiç doğum günü kutlamıyor musunuz ya da sevdiğiniz birine hediye almıyor musunuz? Zaten günümüzde komşuluk ve misafirlik doğru düzgün kalmamışken yılbaşı adı altında görüşülmüş oluyor. Tamam Noel’i tüm dini gerekçelerini yerine getirerek kutlamak yanlış fakat demin de dediğim gibi ben 25 aralıkta, çam ağacı süsleyen, hindi yiyen ve yapılması gereken diğer gerekleri yerine getirerek 25 aralık gecesini geçiren bir Türk görmedim. Eğer siz gördüyseniz ve siz de eleştirenlerdenseniz biraz sert olucak ama size ne? Onun yaptığı şey size günah yazdırıyor mu?

Herkes sürekli eleştiriyor, hiç kendine bakmadan. Tabii ki müslüman noel kutlamaz, İslam dinine ait bir şey değil çünkü fakat Yılbaşı dini bir şey değil. Eleştirmeden önce Noel ve Yılbaşı kavramlarını araştırıp, öğrenmeyi deneseler zaten yanlış bir eleştiri yaptıklarını öğrenecekler.

Neyse sanırım bu yazı çok fazla tartışmaya açık ve sert bir yazı oldu. Sizlerle fikirlerimi paylaşmak istedim. Noel zaten çoktaaaan geçti… Bu gece olacak çeşitli toplanmalar ve etkinliklerin Yılbaşı kapsamında olacağını unutmayın ve lütfen halen daha “Müslüman Noel kutlamaz” gibi komik tweetler atmayın. Çünkü Noel 25 aralıkta bitti 🙂

Herkese mutlu yıllar dilerim umarım 2017, 2016 yılı gibi kötü bir yıl olmaz aksine çok daha güzel ve mutlu geçen bir yıl olur.


2017 yılı da maalesef benim için pek güzel geçen bir yıl olmadı. 2018 güzel geçsin diyeceğim ancak hiçbir beklentim yok. Yeni yıla az bir süre kala, bu yazıyı da güncellemek istedim. Umarım yeni yıl hepimizin hayallerinin gerçekleşeceği mutlu bir yıl olur.

 

 

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

  1. Mehmet Bu yorumu yanıtla

    Yeni yıl ve noel arasındaki farkı güzelce anlatan ve ayıran güzel bir yazı olmuş. Maalesef ülkemizde noel ve yılbaşını ayıramayan çok insan var. 2018 mutlu bir yıl olur umarım.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)