--

Herkese uzun bir aradan sonra merhaba! Bir süredir fazla zamanım olmadığı için yazı karalama fırsatı bulamıyordum. Bu yazımda birkaç gündür planladığım Youtube’un yeni kazanç kriterleri hakkında düşüncelerimi ve bildiklerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikle değişen yeni kriterlerden bahsedeyim
Artık kanallarda para kazanma özelliğinin aktifleşmesi için en az;
1.000 Abone
Tüm videoların toplam görüntülenme sayısının 10.000 olması
Videoların son bir yılda toplam 4 bin saat izlenmiş olması gerekiyor.

Youtube’a yeni başlayacak bir kanal için bu değerlerin erişmesi çok zaman ve emek isteyen seviyede olduğunu düşünüyorum. Ben ara sıra video yüklüyor olsam da kaliteli içerik yüklüyor olduğumu söyleyemem. 200 aboneyi geçebilmiş değilim. Gerçekten emek harcanmış, kaliteli videolardan oluşmuş kanallar dışında kazanç sağlayabilecek kanallar olacağını sanmıyorum.

Youtube’da kazanç sistemi neden bu kadar zorlaştırıldı?
Son aylarda herkes Youtube’da kanal açarak saçma sapan videolar yüklüyor ve bu şekilde belirli bir miktar kazanç sağlıyor. Bu platformda kazanç sağlamak gerçekten çok kolay görülüyordu. Örneğin boş bir duvar bile birkaç bin izlenmeden ufak bir miktar kazanç sağlayabilecek seviyedeydi. Her geçen gün yeni ortaya çıkan kanallar ise youtube’u iyice çöplük haline getirdiği için ben dahil birçok kullanıcı bu durumdan şikayetçiydi. Bu durumu çözebilmek ve kaliteli içerikleri arttırabilmek adına kısa zaman ayırıp, fazla kaliteli olmayan içerikler üreterek kazanç elde edenlerin bu platformdan uzaklaşması hedeflendi diye tahmin ediyorum. Artık gerçekten emek harcayan ve düzenli videolar yükleyebilecek yayıncılar para kazanma fırsatı elde edecekler.

Kanalımda kazanç özelliği aktifti yeni sistemde kapatılacak mı?
Bu konuda net bir bilgi sahibi olmasam da önceden para kazanma özelliğini açan kanallarda yeniden bir kontrol yapılarak bu kriterleri karşılamayan kanallarda kazanç özelliğinin kapatılacağını düşünüyorum. Birkaç gün önce kendi kanalımın kontrol panelinde dolaşırken 22 şubatta bu kazanç özelliğimin kapatılacağı yazıyordu ancak o yazıyı bir daha bulamadım. Şu an için o özellik kapatılacak olarak düşünüyorum. Kapatılmazsa çok güzel olur tabii ki fakat bir diğer yandan da baktığımızda şu an kaliteli içerik yüklemeyen ve kazanç özelliği aktif olan kanallar kalitesiz içerik paylaşmaya devam ederek kazanç sağlamaya devam edecekler ve içerik kalitesinde bir gelişme olmayacak. Mantıken kriterleri karşılamayan tüm kanallarda para kazanma özelliğinin kriterleri karşılayana kadar kapatılması gerekiyor.

Kaliteli içerik üreten ve kriterleri karşılayan kanallar daha avantajlı!
Reklamlardan para kazanma özelliği aktif olan kanal sayısı azaldığında reklamlar daha yüksek kazanç sağlamaya başlayacak diye tahmin ediyorum. Bu sayede de kriterleri tamamlayan ve düzenli içerik yükleyen kanalların kazançlarında olumlu artış olabileceği konusunda tahminlerim var. Belki de hiç fark olmayacaktır sadece bir tahminden bahsediyorum. Yeni sistemin tüm avantaj ve dezavantajları bu kazanç sistemi aktif hale geldiğinde ortaya çıkacaktır.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Bu platformdan kazanç elde ediyor musunuz?

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Özgür Salih Bu yorumu yanıtla

    Yayıncılar için pek iyi olmadı belki ama izleyiciler için çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Kalite artacak. Bağıra, çağıra çekilen küfürle dolu videolar azalacak diye tahmin ediyorum.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir