--

Asus’un yeni anakartlarında yer alan Anti-Surge özelliğinden sizlere bahsetmek istiyorum. Performans anlamında bir özellik olmadığından dolayı varlığı ile yokluğu bir gibi görünen bir özellik olsa da bazı durumlarda iyi ki bu özellik varmış dedirtebilecek bir özellik.

asus logo

Asus Anti Surge Nedir?
Bu özellik yeni nesil Asus anakartlarda yer alan önemli bir özelliktir. Sistemin çalışmaya başlaması itibariyle power supply’den (kasa içi güç kaynağı) gelen tüm elektrik voltajının kalitesini, tutarlılığını anlık olarak takip eder ve hesaplar. Olası bir beklenmeyen voltaj durumunda hemen müdahale ederek tüm elektriği keser ya da mümkünse alternatif bir düzenleme ile gelen tehlikeli elektrik voltajının sistem donanımlarına zarar vermesini engellemesini hedefler.

Kesintisiz güç kaynağı (UPS) kullanılmayan sistemlerde şebekeden gelen elektrik power supply vasıtasıyla doğrudan anakarta ardından sistem donanımlarına iletilmektedir. Şebeke kaynaklı arıza veya ciddi voltaj değişimleri power supply tarafından ortadan kaldırılamaz ve zayıflayıp tehlikeli hale gelen elektrik akımı anakarta ulaştırılır. Bu da riskli voltaj seviyelerinde parçaların hasar görmesine hatta yanarak çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Bu özellik ise bu durumları anlık olarak tespit edip zarar görmemek için elektrik gücünü kesme işlemini gerçekleştirir.

Kesintisiz güç kaynağı (UPS) olmayan sistemler için oldukça önemli
Kesintisiz güç kaynağı olan sistemlerde elektrik sürekli olarak kesintisiz güç kaynağı tarafından düzenlenerek sağlıklı hale getirilmekte olası bir voltaj değişimi durumunda, değişim algılanıp voltaj düzenlenmektedir. UPS olmayan sistemlerde ise bu özellik önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.

Bu özellik nasıl açılır veya kapatılır?
Anti Surge özelliğini Asus anakartınızın bios ayarları vasıtasıyla açabilir veya kapatabilirsiniz. Gelişmiş bios ayarlarınıza eriştikten sonra genellikle “Monitor” sekmesinin en altında bu ayarı bulabilirsiniz. “Enable” veya “Enabled” seçeneğini seçerek bu ayarı aktifleştirebilirsiniz. Olası bir sağlıksız voltaj durumunda bilgisayarınızın gücü anti surge çipi vasıtasıyla kesilecek ve olası donanım hasarından sizi kurtaracaktır.

Sürekli Anti Surge hatası alıyorsanız
Eğer sürekli olarak bilgisayarınız sağlıksız voltaj dolayısıyla bu özellik yüzünden kapanıyorsa bilgisayarınızın bağlı olduğu elektrik prizinde, evinizin apartman tesisatında bir sorun olabilir. Eğer apartmanınızda bir toprak hattı bulunmuyorsa da sistem sağlıksız elektrik olarak algılama yapıyor olabilir. Kesintisiz güç kaynağı (UPS) edinerek bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer şu an için bu ürünü alma imkanınız yoksa, bilgisayarınızı kullanmak için bios ayarlarınızdan bu özelliği kapatabilirsiniz. Ancak bu özellik bilgisayarınızı korumak için gücü kestiğinden bu ayarı kapattığınızda bu özellik devre dışı kalacaktır. Bilgisayarınız sağlıksız elektrik voltajları sonucu zarar görebilme riski içerisinde olacaktır. UPS olduğu halde bu hatayı alıyorsanız bilgisayarınızın içinde bulunan power supply kaynaklı bir arıza da söz konusu olabilir.

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Yazımda bahsettiğim ayarı açma kısmında yer alan enable ya da enabled yazan yeri disable ya da disabled olarak değiştirip kaydederseniz bu özellik devre dışı kalacaktır 🙂

  1. Ferhat usta Bu yorumu yanıtla

    Apartmanda toprak hattı olmaması çok büyük risktir. Mutlaka toprak hattıyla alakalı gerekli işlerin yapılması gerekir. Sadece bilgisayar için değil, her elektrikli alet için risk taşır

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir