--

Herkese merhaba!
Birkaç yıl önce ortaya çıkmış sonra kendi kendine kaybolmuş bir olay yeniden hortlamaya başladı.


Twitter’dan gelen tuhaf uyarı mesajları
Twitter üzerinden gelen “Merhaba, hesabınız geçici süreliğine askıya alındı, hesabınızı doğrulamak için size özel oluşturulan bağlantıdan bizimle iletişime geçin.” direkt mesajlarına aldırmayın. Eğer bu mesaj bir arkadaşınızdan geliyorsa muhtemelen ona da bir arkadaşı tarafından gelen mesajdaki linke tıklamış demektir. Arkadaşınızı uyarıp, hesabını kurtarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Neden böyle mesajlar geliyor?
Dijital ortamda birçok kötü niyetli yazılım ve kötü niyetli kişi var maalesef. Bu da hesaplarınızı çalmaya yönelik bir yöntem. Zincirleme olarak bir kişiye bulaştığında listesindeki herkese otomatik mesaj göndererek ilerliyor. Linke her tıklama olduğunda tıklayan kişinin takip ettiği herkese bu mesaj otomatik olarak gönderiliyor diye tahmin ediyorum.

Twitter sizinle DM kullanarak iletişime geçmez
Tanımadığımız hatta tanıdığınız kişilerden bile gelen Direkt mesajlara dikkat edin, linkleri kontrol etmeden açmayın. Twitter sizinle iletişime geçmek için mail kullanacaktır. Mail bile olsa gönderenin twitter olduğundan emin olmadan linke tıklamayın. DM ile gelen bir bilgilendirme mesajı varsa bu muhtemelen kandırma amaçlı bir mesajdır. Umursamayın silin, yukarıda da dediğim gibi arkadaşınızsa arkadaşınızı uyarmanız yeterli.

Linke tıkladım ne yapmalıyım?
Zaman geçmeden çabucak hesabınızın şifresini değiştirmelisiniz. Hesabınızın ayarlarından giriş doğrulaması özelliğini açın. Bu özelliğin açık olması ile eğer şifreniz çalınırsa, şifreyi bilen bir kişi hesabınıza girmeye çalışırken telefonunuza bir mesaj gelecektir. Bu şifreye de ulaşamayacağı için hesabınıza giriş yapamayacaktır. Bu şekilde hesabınızın güvenliğini en üst düzeye çıkartabilirsiniz.

Bu link ne içeriyor?
Muhtemelen twitter arayüzüne çok benzer bir sayfa sizi karşılıyordur ve burada hesabınızı kurtarmak için adımları takip etmeniz isteniyordur. Bu kısımda da şifrenizi yazdığınız anda. Şifre bu sistemin başındakilere geçiyordur diye düşünüyorum. Çünkü bu adımları tamamladığınızda hesabınız bir anda twitter yönetiminin kullandığı bir hesap gibi görünerek takip ettiğiniz kişilere size gelen aynı mesajı gönderiyor. Bu şekilde zincirleme bir şekilde ilerliyor.

İşte gelen o sahte mesaj;

Bu tip kandırma yöntemleri sadece twitter kullanarak değil bankaları kullanarak bile yapılıyor. Bankaları kullanarak yaptıkları sahte kampanyaları anlattığım yazım için: Sosyal medyadaki sahte banka reklamları başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.
Mutlu günler!

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

 1. deniz Bu yorumu yanıtla

  benim hesabım askıya alındı hiç bir kural ihlali yapmadığım twittere yazdım ama sadece otomatik mesaj gönderiyor. ne yapmam lazım ?

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Hesabınıza hiç giriş yapamıyor musunuz? Giriş yapmaya çalıştığınızda ne diyor?

 2. Aysun Bu yorumu yanıtla

  Bu dm bana da geldi hiçbir şey yapmadan dm yi sildim. Bu tip mesajları nasıl engelleyebilirim?

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar, bu tip mesajları engellemek maalesef mümkün değil. Sadece arkadaşlarımızı bu konuda bilgilendirebiliriz. Böylece bir süre sonra azalarak tamamen bitecektir 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)