--

Anti Aliasing Nedir? (AA) ve (MSAA)


(Solda Anti Allias kapalı , Sağda açık.)

 AA – Anti Aliasing :

Bu ayara oyunlarda ya da grafik programlarında sıklıkla rastlarız. Aliasing denilen kelime yoğun grafik içeren program ya da oyunların içerisinde yer alan objelerin kenarlarının tırtıklı bir biçimde görünmesidir. Bu tırtıklar Anti Aliasing özelliği aktif hale getirilerek yok edilebilir ya da göze çarpmayacak kadar yumuşatılabilir. Türkçe olarak baktığımızda bu ayar basitçe kenar yumuşatma ayarıdır. Bu işlem kabaca aynı görüntüyü birkaç kere daha işlediğinden yoğun hareketli grafik uygulamalarında akıcılık oranı fazlasıyla düşebilir ve kasmalar meydana gelebilir. Grafik işlemcisi üzerinde yoğun bir yük oluşturan ayardır.

Anti Aliasing yani kenar yumuşatma, grafik performansı ve görüntü akıcılığının büyük ölçüde grafik kartının teknik gücüne bağlı olduğu bir ayardır. Kenar yumuşatma ayarı farklı seviyelerde uygulanabilir. Örneğin 2x kenar yumuşatma göze fazla çarpmayacak şekilde kenar yumuşatma yaparak tırtıkların fark edilmemesini sağlayabilir ancak pürüzsüz bir görüntü sunamaz. Günümüzdeki gelişmiş grafikli oyunlarda 16x kenar yumuşatmaya kadar yüksek yumuşatma dereceleri mevcuttur. Düşük bütçe kartlar 2x kenar yumuşatma işleminde bile fazlasıyla zorlanırken yüksek performanslı grafik kartları 8x yani 8 katına kadar tırtıklardan arındırılmış kenar yumuşatma işleminde sorun yaşamayacaklardır. Kenar yumuşatma işlemi grafik işlemcisini zorladığı gibi yüksek bir bellek alanına da ihtiyaç duymaktadır. Burada ise ekran kartlarında gördüğümüz bellek alanları tam bu konuda yardımımıza yetişiyor. İki kart aynı işlemciye sahip olsa da daha fazla grafik belleği sunan ekran kartı kenar yumuşatma konusunda daha iyi performans sunacaktır. Örneğin 2gb GTX 1050 ve 4gb GTX 1050 örneğini ele alabiliriz. İkisi de kenar yumuşatma ayarları kapalıyken hemen hemen aynı kare oranı verecekken kenar yumuşatma gibi ayarlar açıldığında aralarındaki performans farkı büyüyecektir.


Sol tarafta kenar yumuşatma kapalıyken sağ tarafta 4x seviyesinde açık. Görüntüdeki tırtıklar direkt göze çarparken sağ tarafta ise pürüzsüz bir görüntü mevcut.

Birçok oyunda ve uygulamada bu ayarın adı farklı bir şekilde kullanılabiliyor. Bazı oyunlarda AA ile kısaltılmışken bazı oyunlarda ise Multi Sample Anti Aliasing kelimesini kısaltarak “MSAA” şeklinde yer veriliyor.

Düşük performanslı ve iyi bir soğutma sistemi olmayan kartlarda bu ayarın kullanılmaması kart sağlığı için bence daha iyi bir tercih olacaktır. Kart için yoğun bir işlem oluşturacağı için kartın çok hızlı bir şekilde aşırı ısınmasına ve sıcaklıktan dolayı kartın zarar görmesine sebep olabilir.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir