--

Herkese merhaba arkadaşlar, herkesin uzun süredir beklediği Cyberpunk 2077 oyunu nihayet çıktı. Ancak birçok hatayı ve sorunu da beraberinde getirdi. Birçok kullanıcıda cyberpunk hiç açılmıyor ya da hata vererek kapanıyor.

cyberpunk 2077

Oyun bugün anlık olarak en çok oynanan oyunlardan birisi oldu. Steam platformunda anlık oyuncu sayısı 1 milyonu aştı bile. Oyunu oynayan birçok kişi olsa da oyunda sorun yaşayan fazlaca kişi de yok değil.

Birçok kişinin aldığı hata;

cyberpunk 2077 topu dikti

Cyberpunk 2077 Topu dikti hatasının çözümleri:
Oyun henüz çok yeni olduğu için ve belirli bir hata mesajı, hata kodu içermediği için bilgisayarınızda yaşanan sorunun nedenini anlamak pek mümkün değil ancak bazı çözüm yollarını deneyerek oyunu çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Oyunu SSD’ye taşıyın
Önerilenler listesinde 70gb hdd dese de, oldukça yüksek çözünürlüklü doku dosyaları içeren bir oyun. Bundan dolayı oyunu yüksek hızlı bir ssd’ye yükleyerek çalıştırmayı denemeniz sorunu çözebilir. Oyun hard diskin yavaşlığından kaynaklı olarak dosyalara erişilemediğini algılayarak hata veriyor olabilir.

Grafik kartı sürücülerinizi mutlaka güncelleyin!
Cyberpunk 2077’nin çıkmasıyla birlikte en çok kullanılan grafik kartı markası olan AMD ve Nvidia bu oyun için güncel yazılım sürücülerini yayımladı. Bilgisayarınızdaki ekran kartının marka ve modeline göre uygun olan güncel grafik sürücüsünü, ekran kartı markanızın resmi sitesinden indirip güncelleyebilirsiniz. Bu güncellemenin sorunu çözme ihtimali var.

Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulamayı deneyin
Eğer oyunu Steam kullanarak satın aldıysanız kütüphanenizde Cyberpunk’a sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra yerel dosyalar sekmesinde “oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula” seçeneğini seçin ve Steam’in oyun dosyalarında yer alan eksik ya da hatalı dosyaları taramasını bekleyin. Eğer eksik dosya varsa bu dosyalar düzeltilecektir.

Oyunu Epic Games kullanarak satın aldıysanız kütüphanenizde oyunun kapak fotoğrafının yer aldığı kısmın sağ altında 3 noktaya tıklayarak “doğrula” seçeneğine tıklayın ve eksik dosyaların kontrol edilmesini bekleyin.

Oyunu Steam’de yüklediyseniz Steamworks Common Redistributables aracının güncel olduğundan emin olun
Bu araç oyunların çalışması için güncel olan DirectX, C++ gibi dağıtımları içeriyor ve güncellenmesi gerekebiliyor. Eğer oyunu indirirken bu araç güncellenmediyse kütüphanenizde “Steamworks Common Redistributables” araması yaparak sağ tıkladıktan sonra yerel dosyalar sekmesinde “Araç dosyalarının bütünlüğünü doğrula” tuşuyla güncellemesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu çözüm yöntemlerine rağmen oyun halen açılmıyorsa oyuna güncelleme gelmesini beklemekten başka çare şu an için görünmüyor gibi
Oyun henüz çok yeni olduğu için birçok sistemde bazı sorunlar ortaya çıkıyor ve oyun hiç çalışmayabiliyor. Hata aldığınızda bu hata raporunu gönder diyerek sorunu hızlı bir şekilde çözebilmeleri için gerekli bilgileri oyunun geliştiricisi olan CD Projekt ekibine göndermiş olacaksınız ve bir sonraki güncellemede sizin yaşadığınız sorunu da çözecek bir değişiklik yapacaklardır. Muhtemelen önümüzdeki gün ya da önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu tip hataları çözecek bir güncelleme gelecektir.

Güncelleme:
Cyberpunk 2077 sadece Windows 10’un yeni sürümlerinde çalışıyor olabilir
Sistem gereksinimlerinde işletim sistemleri Windows 7, 8.1 ve Windows 10 olarak görünse de RTX teknolojisini destekleyen bir oyun olduğu için yeni windows 10 sürümleri haricindeki eski windows sürümlerinde sorun yaşatıyor olabilir. İnternetteki yorumlara da göz attığımda önerilen donanımlara sahip olsalar bile çok düşük fps aldıklarından şikayetçi birçok kişi mevcut. Sistem gereksinimlerinin doğru verilmediğini düşünüyorum. Bundan dolayı oyun sadece Windows 10 ile çalışıyor olabilir diye düşünmekteyim.

Farklı sitelerde incelediğim yorumlarda Windows 10 Versiyon 1607 oyunun minimum çalışabileceği windows sürümü olduğu konusunda bir konuşma geçmiş. Ben oyunu Windows 8.1 kullanarak çalıştırmayı denediğimde oyun henüz açılmadan hata vermekte. Belki de tüm sorun oyunun Windows 8.1 desteklememesidir ancak sırf bir oyun için de işletim sistemini değiştirmek bana fazlasıyla saçma ve uğraştırıcı geliyor. O yüzden oyunu oynamamayı tercih edeceğim. Eğer windows 10 kullanıyorsanız ve versiyonunuz 1607’den daha eskiyse windows güncellemesi yapmanız sorunu çözebilir ancak sorunu çözmezse bunca uğraşa değer mi orası tartışılır. Sorunu çözme ihtimali az da olsa var diyebilirim 🙂


Güncelleme2:
Cd Projekt destek sayfasında topu dikti hatası (bu hata İngilizce dilde; “Cyberpunk 2077 has flatlined” olarak geçmekte) için çözüm yolları arasında direkt olarak Cyberpunk2077.exe dosyasını çalıştırmayı önermişler. Bu dosyaya oyunun kurulu olduğu klasöre tıklayıp, bin klasörüne girdikten sonra x64 klasörünün içinden ulaşabilirsiniz veya bilgisayarınızda “cyberpunk2077.exe” dosyasını aratabilirsiniz.

Bir diğer çözüm olarak Windows 10 versiyon 1909‘dan daha düşük bir sürüm kullanıyorsanız sürüm güncellemesi yapılması önerisinde bulunulmuş. Windows sürümünüze windows+r tuş kombinasyonu kullandıktan sonra çıkan çalıştır penceresine “winver” yazarak ulaşabilirsiniz.

Bu çözümlerin önerildiği destek sayfasına ulaşmak için: https://support.cdprojektred.com/en/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1829/game-crashes-on-launch-error-cyberpunk-2077-has-flatlined adresini kullanabilirsiniz.


Önemli bilgilendirme

Windows 8 ve Windows 8.1’de yer alan Direct X 12 sürümü kaynaklı uyumsuzluk nedeniyle Cyberpunk 2077 Windows 8 ve 8.1’de çalışmak için uyumlu değilmiş. Aldığımız hatalar windows 8.1 kullanıyor olmamızdan kaynaklı gibi duruyor. Bu oyun için işletim sisteminizi windows 10’a güncellemeniz veya format atarak win 10 yüklemeniz gerekiyor. Bu konuda bilgilendirmenin yer aldığı sayfaya https://support.cdprojektred.com/en/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1832/windows-8-8-1-not-supported bu adresten ulaşabilirsiniz.

Sayfada belirtilen uyarının Türkçesi “Cyberpunk 2077, oyun, belirtilen işletim sisteminde desteklenmeyen DirectX 12 gerektirdiğinden Windows 8 ve 8.1 ile uyumlu değildir.


EKLEME:
İşletim sistemimi Windows 10 Sürüm 20H2’ye yükselttiğimde oyunun topu dikti hatası sona erdi. İntel i5 4670 işlemci, Nvidia GTX 1050ti ekran kartı ve 16gb ddr3 ram ile düşük ayarlarda 18-29 arası bir fps değeri almaktayım.


Bu çözümlerin sorununuzu çözmesini umuyorum. Eğer farklı bir hata veya hata kodu alıyorsanız yorum olarak eklerseniz yardımcı olmaya çalışacağım 🙂

Bu yazıya 20 kişi yorum yapmış

 1. Murat Baran Bu yorumu yanıtla

  Yaşanan topu dikti hatası genellikle windows 8.1 kullanmaktan ya da uyumsuz driver sonucu meydana geliyor. Bu oyunda launcher var launcherda windows 10 kullanmayan kullanıcılara bu işletim sistemiyle uyumsuzdur hatası eklemek bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum. Araştırdığım kadarıyla birçok kullanıcı oyunun windows 8.1’e uyumlu olmadığını bilmiyor ve bu sorunu çözmeye çalışıyorlar halen.

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Size katılıyorum. Ben de ilk etapta yaşadığım hatanın windows 8.1 kullanmamdan kaynaklı olduğunu anlayamamıştım. Oyunun Windows 7 desteklemesi dolayısıyla 8.1’i de destekleyeceğini düşünmüştüm ancak desteklemiyormuş. Dediğiniz gibi launcher uygulamasına bu uyarıyı eklemek bu kadar zor değildir. Güncellemelerle gelir belki bu uyarı ancak oyunu oynayan oynadı zaten, birçok kişi hevesini aldı benim gördüğüm kadarıyla.

 2. Özgür Bu yorumu yanıtla

  oyun benim için balon çıkarak hayal kırıklığına uğrattı. Oyun açılıyor ama bir süre sonra topu dikti hatası veriyor. İade etmek zorunda kaldım zatne artık oyun hakkında pek konuşan da yok hızlı geçti modası

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Yalnızca 64 bit windows 10’da sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Windows 7 64 bit işletim sistemi de desteklenen işletim sistemleri arasında ancak en verimli oyun deneyimi için 64 Bit windows 10 öneriliyor.

 3. Durmaz Bu yorumu yanıtla

  Windows 8.1’den 10’a yükseltmek isteyen arkadaşlara sesleniyorum. Geçmeyin, direkt olarak temiz kurulum bilginiz varsa yedeğinizi alıp temiz kurulum yapın çünkü dosyalarınızı koruyup geçiş yap dediğiniz zaman directx hatasıyla karşılaşıyorsunuz ve bu raddede sinir krizleri geçirebilirsiniz 😀 Zamanınızı seviyorsanız temiz kurulum önerimdir.

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Sorunsuzluk bakımından 8.1’i bırakamıyorum ben de. Bu oyun bile windows 10’a geçiremedi beni 😀

 4. Diogen Bu yorumu yanıtla

  Not defterinden baktığımda EXCEPTION_ILLEGAL_INSTRUCTION (0xC000001D) hatası olduğunu gördüm nasıl çözücem bunu

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Bu hatanın ortaya çıkma sebebi yanlış hatırlamıyorsam işlemcinizin avx komut setini desteklememesi dolayısıyla oluşuyordu. Hangi işlemciyi kullanıyorsunuz? Eğer işlemcinizi yazarsanız işlemci kaynaklı olup olmadığına bakabilirim. Eğer işlemci kaynaklıysa cd projekt ekibi bu sorunu çözmek ve eski nesil işlemcilere de destek vermek için yeni güncelleme üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Muhtemelen birkaç güncelleme sonrasında çözülecektir diye tahmin ediyorum

 5. Tuğcan Bu yorumu yanıtla

  Yazıdaki tüm yöntemleri denedim işe yaramadı yabancı forumlarda windows’u güncelleyenler sorunun çözüldüğünden bahsetmiş ancak sırf oyun için güncelleme yapmak istemiyorum oyunu çözdük derken başka sorun yaşamaktan çekiniyorum windows güncellemeleri büyük dertler oluşturabiliyor çünkü umarım cd projekt hemen bir güncelleme getirir ve bu sorunu çözer

 6. Hakan Suna Bu yorumu yanıtla

  Ben EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION (0xC0000005) hatası alıyorum. Mesaj olarak The thread attempted to read inaccessible data at 0xED5F70. yazıyor. bu hatayı cyberpunk topu dikti penceresinde raporun içeriği ne deyince açılan klasörde stacktrace.txt isimli metin belgesinde buldum sizdede aynı şeyler mi yazıyor

 7. Melih Ayaz Bu yorumu yanıtla

  Ben hata alıyorum ve oyun açılmıyor. Bilgisayarım gtx 960m i5 6360U 8gb ram var ama ssd yok mecburen hard diske kurmak zorunda kaldım oyunu açmaya çalıştığımda topu dikti hatası alıyorum bilgisayarım kaldırmıyorsa bu hatayı veriyor olabilirmi?

 8. Yusuf Bu yorumu yanıtla

  Heyecanla bekliyordum o kadar indirdim ama sonuç: cyberpunk açılmıyor. Driver güncellemesi yaptım yine olmadı. Mecbur oyunun güncellenmesini bekleyeceğiz herhalde

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Cyberpunk dosyalarını doğrulama gibi işlemleri de yaptığınız halde yine olmuyorsa sizin de bahsettiğiniz gibi oyun güncellemesi beklemek gerekecek 🙁

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Windows 8 ve 8.1 işletim sisteminde çalışmadığı bilgisi paylaşıldı. Eğer işletim sisteminiz 8/8.1 ise win10’a geçiş yapmanız gerekiyor ne yazık ki. Win10 ise en son sürüme güncellenmesi önerilmiş cd projekt tarafından. Yazımın sonlarına doğru eklediğim önemli bilgilendirme başlığı altından da resmi duyuruya ulaşabilirsiniz

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)