--

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi deprem ne yazık ki hayatımızın gerçeği ve ne zaman depreme yakalanacağımız belli olmuyor. Deprem anında ve deprem sonrasında ihtiyaç duyacağımız eşyaların yer aldığı bir deprem çantası hazırlamak gerçekten önemli bir önlem.

Deprem çantası nasıl hazırlanmalı?
Deprem çantasında kişiden kişiye ekstra malzeme gerekliliği mutlaka olacaktır ancak öncelikle temel olarak herkesin deprem çantasında bulunması gereken eşyalardan söz etmek istiyorum.

Deprem çantasında mutlaka olması gerekenler
Çantanızda mutlaka uzun ömürlü paket ve konserve yiyecekler bulunmalı ve aile bireylerinize yetecek miktarda su bulunmasına da dikkat etmek gerekiyor. Aile bireylerinin kimlik fotokopileri, tapu, sigorta poliçesi gibi önemli belgelerin fotokopileri ve varsa bireylerin pasaport fotokopilerinin bulunması deprem sonrasında ihtiyaç duyulabilecek belgeler arasında yer alıyor.

Deprem çantasında mevsime göre yedek giyeceklere mutlaka yer vermek gerekiyor. İç çamaşırları, yedek çoraplar çantamızda mutlaka yer almalı. Bunların yanı sıra özellikle kış aylarında deprem çantamıza kalın giyecekler, battaniye gibi sıcak tutacak eşyalar koymalıyız.

Sürekli kullanılması gereken ilaç varsa bu ilaçlara da çantamızda yer vermeliyiz.

Temel hijyen ürünlerini de çantaya eklemek önemli bu ürünler; tuvalet kağıdı, ıslak mendil, sabun, diş fırçası ve diş macunu.

Temel ilk yardım malzemelerini içeren bir ilk yardım seti ihtiyaç duyulması durumunda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Cep telefonlarımızı şarj edebilecek kablo ve adaptör, uzun süre elektrik enerjisine ulaşamama durumuna karşın düzenli aralıklarla tamamen doldurulan bir powerbank, el feneri ve yedek pilleri. Radyo ve yedek pillerini ve son olarak bir düdüğü çantamıza koymalıyız. Powebank’e bağlanarak şarj olabilecek radyo ya da fener bulabilirsek yedek pil ihtiyacımız ortadan kalkabilir. Ancak powerbank sayısını arttırmamız faydalı olacaktır. Deprem sonrasında fener özellikle fazlasıyla ihtiyaç duyulabilecek bir eşyadır, radyo ise güncel haberleri edinmek adına ihtiyaç duyulacak bir ürün olacaktır.

Evinizin, varsa motosiklet ve arabanızın yedek anahtarlarını da mutlaka çantanıza yerleştirin.

Çantanıza bir miktar nakit para eklemeyi unutmayın.

Eğer çantanızda yer varsa eklemenizin faydalı olacağı eşyalar;
Dışarıda kalmanız gerekirse bu durumlarda kullanabileceğiniz ufak boy bir çadır. Uyku tulumu. Evcil hayvanınız varsa evcil hayvanınızın yemi, varsa ilaçlarını eklemelisiniz. Eski ancak çalışan bir telefon da ekleyebilirsiniz. Hattı olmasa dahi çalışması durumunda acil servis numaralarına ulaşabileceksiniz. Eğer bir telsiziniz varsa telsiziniz ve yedek pillerini ekleyebilirsiniz. Telsiz ile deprem sonrasında telsiz kullanarak yakınlarınızdaki diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Çantamızdaki eşyaları düzenli olarak kontrol etmeli. Enerjisi tükenmiş pilleri değiştirmeli ve cihazları şarj etmeliyiz. Yiyeceklerin son kullanma tarihlerini kontrol etmeli ve gerektiğinde yenilemeliyiz. Her ay çantamızdaki eşyaları düzenleyerek bulunduğumuz mevsime göre eşyaları yenilemeliyiz. Son olarak deprem çantasını evde herkesin bildiği ve kolay ulaşacağı bir yere koymalıyız.

Deprem öncesi almamız gereken önlemlerden bahsettiğim yazıma da göz atabilirsiniz:  Deprem için almamız gereken önlemler

Sizin deprem çantanız hazır mı?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)