--

Depremler hayatımızın ve günümüzün bir gerçeği. Ne zaman, nerede, nasıl bir depreme yakalanacağımızı bilmemiz imkansız. Deprem öncesi yapacağımız şeyler ve alacağımız önlemler ile sarsıntı anında daha az zarar alarak depremi atlatmayı mümkün kılabiliriz.

earthquake

Deprem öncesi ne gibi önlemler alabiliriz?

Devrilme riski olan ve yüksek eşyaları duvara sabitleyin
Devrilme riski olan yüksek dolapları, televizyonları duvara sabitleyerek sarsıntı anında devrilerek yolumuzu kapatmasını veya bize zarar vermesinin önüne geçebiliriz. Aynı zamanda yüksek yerlerde bulunan kayarak düşecek eşyaları çabucak açılmayacak mekanizmalı kapağı bulunan dolaplara yerleştirebiliriz. Örneğin dolapların üzerindeki eşyalar sarsıntı esnasında yere düşerek risk oluşturabilir. Bu eşyaları dolapların üzerinde tutmak yerine kapaklı bir alanda tutmak daha faydalı olacaktır. Soba ve diğer ısıtıcıları sarsıntı esnasında devrilmeyecek şekilde sabitlemeliyiz. Elektrikli ısıtıcı kullanıyorsak devrilme anında otomatik olarak kapanma özelliğinin bulunmasına mutlaka dikkat etmeliyiz.

Deprem çantası mutlaka oluşturulmalı
Sarsıntı sonrasında ihtiyaç duyacağımız eşyaları sarsıntı anında ve sonrasında çabucak ulaşabileceğimiz bir konuma yerleştirerek çanta içinde hazır bulundurmalıyız. Bu çantayı sarsıntı anında ve sarsıntı sonrasında kolay ulaşacağımız bir yere koymak bize zaman kazandıracaktır. Deprem çantasında bulunması gerekenlerin listesini bir sonraki yazıma ekleyeceğim.

Ekleme; Deprem çantasıyla ilgili yazmış olduğum yazıma ulaşmak için bu adresi kullanabilirsiniz: https://www.batuhankilinc.com/genel/nasil-bir-deprem-cantasi-hazirlamaliyiz.html

Aileniz ve arkadaşlarınız ile mutlaka deprem tatbikatı gerçekleştirin
Sarsıntıyı nerede yaşayacağımızı bilmemiz imkansız. Sarsıntı anında evimizde, işyerinde, okulda veya dışarıda olabiliriz. Bundan dolayı sarsıntı anında yapacaklarınızı planlayıp ailenizle, iş ve okul arkadaşlarınızla birlikte bir deprem tatbikatı gerçekleştirebilir ve bu tatbikatı düzenli aralıklarla tekrar edebilirsiniz. Sarsıntı anında kimin ne yapacağını, bulunduğunuz ortamda depreme yakalanırsanız kimin kalabalığı yönetecek lider olacağını belirlemelisiniz. Bu tip tatbikatlarla birlikte sarsıntı anında panik seviyeniz daha düşük olacak ve ne yapacağınız konusunda daha hızlı karar verebileceksiniz.

Sarsıntı sonrasında iletişim
Ciddi bir sarsıntı sonrasında iletişim hatları ve elektrik bir süre olmayacağından dolayı ailenizle iletişime geçmekte zorlanabilirsiniz. Bundan dolayı eğer sarsıntı anında ailenizle bir arada değilseniz sarsıntı sonrasında iletişim sorunu yaşarsanız sarsıntı öncesinde ailenizle toplanacağınız bir alan belirlemelisiniz. Sarsıntı sonrasında ailenizle iletişime geçememeniz durumunda bu ortak alana giderek ailenizle buluşmayı planlayabilirsiniz.

Bu örnekler fazlasıyla çoğaltılabilir. Farklı önlemler öğrendikçe yazımı güncellemeye çalışacağım. Sizler de yorum kutusunu kullanarak aldığınız önlemleri anlatabilirsiniz.

Siz deprem öncesi gereken tatbikatı yapıp gerekli önlemlerinizi aldınız mı?

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir