--

Herkese merhaba! Bu yazımda bir videoyu nasıl tersten oynayacak şekilde hazırlayacağınızı anlatacağım.

İhtiyacımız olan program Avidemux programı. Programın indirme linklerini yazının sonuna ekledim.

Videoyu tersten oynatmak ne işe yarar?
Tersten oynatılan videolar ile değişik şeyler oluşturmak mümkün. Örneğin bir bardağa su doldurduğumuz bir videoyu tersten oynayacak şekilde düzenlersek sanki bardaktaki suyu sürahiye geri çekiyormuşuz gibi bir izlenim oluşacaktır ya da bir çikolatayı kırdığımız videoyu tersten oynatırsak sanki çikolatayı birleştiriyormuşuz gibi bir izlenim oluşacaktır. Bu örnekler ve daha fazlasını içeren bir örnek videosuna yazımın ilerleyen kısımlarında yer verdim.

Videoyu nasıl tersten oynatabiliriz?
Yazının sonunda yer alan linklerden bilgisayarınıza uygun olan versiyonu indirdikten sonra kuruluma başlayalım.

Adım 1:

Uygulamayı ilk açtığımızda tipik program kurulum ekranı bizi karşılayacak bu ekranda “next” butonuna tıklayıp devam edelim.

Adım 2:

Bu ekranda kurulmasını istediğimiz ek özellikleri seçiyoruz. Eğer sizin programınızda seçili olan özellikler yukarıdaki gibiyse “next” butonuyla devam edebilirsiniz. Eğer seçili olanlar farklıysa yukarıdaki şekilde seçiminizi yaparak işleme devam edin.

Adım 3:


Lisans sözleşmesi ve kurulum yeri adımlarının da ardından kurulum işlemimiz başlayacak. Bu tip işlemlere birçoğumuz alışık olduğundan dolayı bu adımların görüntülerine yer vermedim. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kurulum programını kapatarak Avidemux programını açabiliriz.

Adım 4:
avidemux
Programı çalıştırdıktan sonra sol üstten “File” sekmesine tıklayın ve ardından “Open” butonuna tıkladıktan sonra düzenlemek istediğiniz videoyu seçin.

Adım 5:

Eğer videonuz h.264 kodek kodlamasına sahip bir videoysa “H.264 Detected” hatası alacaksınız. Bu hataya “Yes” yanıtı vererek devam edelim. Önemli not: Eğer videonuz h.264 kodlamasına sahip değilse bu hatayı almayacaksınız. Bu adımı geçerek 6. adımdan devam edebilirsiniz.

Adım 6:

Hata ekranını da geçtikten sonra programa videomuzu tanımlamış olduk. Programın sol tarafının üst kısmında yer alan “Copy” yazan seçenek kutusuna tıklayın. Ardından altında yer alan “MPEG-4 AVC” seçeneğini işaretleyin.

Adım 7:

Video ayarlarımızı da tamamladığımıza göre şimdi sıra videomuzun tersten oynatılmasını sağlayacak video filtresi işlemine geldi. Bu adımda yukarıdaki sekmelerden “Video” sekmesine tıklayın ve ardından “Filters” seçeneğine tıklayın.

Adım 8:

Bu adımda “Transform” isimli filtre kategorisinde orta menüden “Reverse” seçeneğini bulun ve iki kez tıklayın. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi Reverse yazısı sağ sütundaki “Active Filters” kısmına geçtiyse işlemimizi doğru şekilde tamamladık demektir. “Close” butonu ile bu pencereyi kapatabiliriz.

Adım 9:

Şimdi sıra videomuzun yeniden kodlanıp kaydedilmesi işlemine geldi. Yukarıdaki sekmelerde yer alan “file” sekmesine tıklayın. Ardından “save” seçeneğinin sağında yer alan “save video” seçeneğini tıklatın.

Adım 10:

Açılan pencerede videonuzun kaydedileceği yeri belirleyin ve videonuzun ismini yazın. Video isminizin sonuna video uzantısı olan “.mp4” ekini mutlaka ekleyin. Bu eki eklemezseniz video işlemleri tamamladığında sorun yaşanabiliyor.

Adım 11:

Videonun işlenmesi ve seçtiğiniz konuma kaydedilme işlemi başladı. Bu işlemin tamamlanma süresi bilgisayarınızın hızına ve videonuzun değerlerine göre değişecektir.

Adım 12:

Video işleminiz tamamlandı ve başarıyla kaydedildi 🙂

Sisteminize göre uygun avidemux sürümünü indiriniz:
32 bit sistemler için: https://www.batuhankilinc.com/yukleme/avidemux_32bit.rar

64 bit sistemler için: https://www.batuhankilinc.com/yukleme/avidemux_64bit.rar

Örnek video:
https://youtu.be/DEDjV0l2xIk

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir