--

Bu yazımda winrar uygulamasını kullanarak bilgisayarımızdaki dosyaları nasıl şifreleyebileceğimizi anlatacağım.

Winrar nedir?
İlk olarak 1995 yılında piyasaya sürülen windows platformunda kullanabilen bir dosya sıkıştırma programıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu program rar ve zip uzantılı sıkıştırılmış dosyalar oluşturabileceği gibi; bu dosyaları açma ve düzenleme işlemlerini de kolaylıkla yapabilmektedir. Günümüzde halen gelişmeye ve güncellenmeye devam edilen bu program tüm windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. İnternetten indirdiğimiz birçok sıkıştırılmış dosyayı bu program vasıtasıyla kolaylıkla açabilir ve kullanabiliriz.

Bu programın temel olarak kullandığı rar dosyası hakkında daha detaylı bilgi almak için Rar dosyası nedir? Ne işe yarar?  başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Bu işlemler için bilgisayarımızda mutlaka winrar uygulaması olması gerekiyor. Winrar uygulaması çok popüler ve yaygın bir program. Büyük olasılıkla bilgisayarınıza çoktan yüklenmiştir bile. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatmaya başlayayım.

1) Şifrelemek istediğiniz klasöre ya da dosyaya sağ tıklayarak “Arşive ekle” seçeneğini seçin. Ardından açılan pencerede “Parola Seç” butonuna tıklayın.

Winrar ile dosya şifreleme adım 1

2) Açılan pencerede eklemek istediğiniz parolayı yazın. Alttaki fotoğrafta işaretlediğim “Dosya isimlerini şifrele” seçeneğini işaretlerseniz winrar dosyasını açarken şifre isteyecek ve dosya içeriğini göstermeyecektir ancak işaretlemezseniz dosyaların isimleri görünecek ancak açmaya çalışıldığında şifre istenecektir. Parolayı doğru yazdığınızdan emin olmak için “Parolayı göster” seçeneğini aktifleştirip parolanızı da kontrol edebilirsiniz. Bu işlemleri tamamlamanızın ardından “Tamam” diyerek parola ayarlama penceresini kapatabiliriz.

winrar ile dosya şifreleme adım 2

3) “Tamam” dedikten sonra 1. adımda yer alan winrar dosyasının ayarlarını yapabileceğimiz pencereye geri dönmüş oluyoruz. Buradan da “tamam” diyerek dosyamızın hazırlanacağı işlemi başlatmış olacağız.

Winrar programında dosya isimlerini şifrele seçeneğini seçersek dosya nasıl açılır?
Dosya isimlerini şifrele seçeneğini seçtiğimizde winrar dosyasını açmaya çalışırken direkt olarak şifre isteyecektir.

Örnek:

Dosya isimlerini şifrele seçeneğini seçmezsek dosya nasıl açılır?
Bu ayarı seçmezsek dosyalarımız yine şifreli olacaktır ancak dosya isimlerini şifreyi bilmeyen birisi görüntüleyebilecektir. En güvenlisi dosya isimlerini de şifrelemektir.

Örnek:

Oluşturduğunuz şifreli dosyaların şifresini unutursanız şifrelerini çözmek oldukça zor ve uğraştırıcı bir işlem. Şifresiz yedeği bulunmayan ve önem taşıyan dosyalarınızın şifrelerini not etmeyi unutmayın.

Bu yazıda 1 yorum var

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)