--

iPhone durum çubuğunda wifi simgesinin sağında zaman zaman görünen dönen simge nedir?

iPhone durum çubuğujnda dönen simge

iPhone ve iPad’lerde bulunan dönen simge ne işe yarar?
Eğer bu simgeyi cihazınızda görüyorsanız, bu simgenin anlamı cihazda bir ağ etkinliği ya da bir arka plan işlemi olduğunu bildirmektir. Bu işlemler genellikle hava durumu, yedekleme, mail senkronizasyonu olmaktadır. Aynı zamanda interneti kullanırken yani bir veri aktarımı olurken bu simge aktif hale gelecektir. Arka planda gerçekleşen whatsapp, iCloud yedekleme işlemlerinin de bu simgeyi aktif hale getirmesi mümkündür.

iPhone’da sürekli dönen simge var, nasıl kapanır?
Eğer sürekli olarak bu simgeyi görüyorsanız arka planda büyük olasılıkla yedekleme işlemi sürüyor diyebiliriz. Günler boyunca bu simge ekranınızdan gitmiyorsa ilk başta telefonunuzu kapatıp birkaç dakika sonra açmayı deneyebilirsiniz. Eğer işe yaramadıysa sonraki adım olarak bağlı olduğunuz wifi ağını unut diyerek yeniden bağlanmayı deneyin. Bu yöntem de sorunu çözmezse ağ ayarlarınızı sıfırlamanız sorunu çözme konusunda fayda sağlayacaktır. Bazı durumlarda “hey siri” özelliğiniz açıksa, siriyi çalıştırarak biraz konuştuğunuzda bu durumun çözüleceğinden bahsedilmiş.

iPhone’da ağ ayarları nasıl sıfırlanır?
Telefonunuzdaki dosyaları silmeden sadece ağ ayarlarınızı sıfırlamak için şu adımı takip edin: “Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ ayarlarını sıfırla” Bu kısımda ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Bu sayfada telefonunuzu da sıfırlamanız mümkün. Yanlış bir işlem yapmamak için işlemleri dikkatlice yapın. Genellikle durum çubuğunun sürekli çalışması ağ ayarlarını sıfırladığımızda çözülüyor. Bu işlemin cihazınızdaki kayıtlı wifi şifrelerini ve ağ ayarlarını sıfırlayacağını unutmayın.

Yukarıda bahsettiğim çözümler durum çubuğundaki simgenin ortadan kalkmasını sağlamadıysa son yüklediğiniz uygulamaları kontrol edin. Bu uygulamalar sürekli olarak arka plan işlemi oluşturarak bu simgenin aktif hale gelmesine neden oluyor olabilir. Eğer bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa son çare telefonunuzu komple sıfırlamanız gibi duruyor. Sıfırlamadan sonra da uygulamalarınızı yükledikten sonra yine aynı durum oluşursa, belli ki kullandığınız uygulamalardan birisi buna sebep oluyor. Buna neden olan uygulamayı bulup kaldırmak gerekiyor. Arka plan işlemlerini kısıtlayarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Eğer bu yöntemlerle de probleminiz çözülmediyse yorum olarak durumu bildirirseniz yardımcı olmaya çalışacağım.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)