--

Bir internet sitesi açmak istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımda size yol göstermeye çalışacağım. En azından nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi olacak kadar bilgiler vermeye çalışacağım.

internet sitesi nasıl açılır

Siteyi hangi amaçla açıyorsunuz?
En başta siteyi hangi amaçla açmak istediğiniz belirlemelisiniz. E-Ticaret için mi bir internet sitesi açmak istiyorsunuz yoksa genel olarak yazılarınızı paylaşacağınız bir blog sitesi mi? Belki de belli bir topluluğa ulaşmayı hedefleyen bir forum sitesi açacaksınız. Fikir ve site çeşitleri oldukça fazla. Hangi tarzda bir site açmak istediğinize karar verdiyseniz bu tarzda internet sitesi oluşturmaya imkan veren internet sitesi yazılımları araştırmalısınız. Genellikle blog sitesi kurmak için wordpress yazılımından faydalanmak mümkün. Bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız Opencart yazılımı ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımları arasında yer alan başarılı bir web yazılımı. Site kategorilerine göre örnekleri çoğaltmak mümkün.

İhtiyacınız olan bazı şeyler:
İki farklı yöntemle internet sitesi sahibi olabilirsiniz. Bunlardan birincisi hazır bir şekilde kolay oluşturabileceğiniz yapıda olan ancak yeterli özgürlüğü sunmayan Wix gibi platformlar ile internet sitesi sahibi olabiliyorsunuz. Eğer fazla uğraşmak istemiyor, ayıracak zamanınız yoksa ve basitçe bir internet sitesi oluşturmak istiyorsanız Wix platformu sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Daha özgür ve daha fazla ayrıntıya müdahale edebileceğiniz bir internet sitesi açmak istiyorsanız Alan adı (domain) ve Barındırma hizmeti (hosting) satın almalısınız. Bu hizmetlerden domain sizin internet sitesi adresiniz olacaktır ve düşündüğünüz adres başkası tarafından alınmadıysa bu adresi ücretini ödeyerek kullanıma başlayabilirsiniz. Hosting hizmeti ise sitenizin çalışmasını sağlayacak 7 gün 24 saat boyunca aktif ve internete bağlı tutulan bilgisayarlardır. Bunlar sizin için hosting şirketleri tarafından sürekli olarak çalışır halde tutulur. Siz ise bu bilgisayarları kiralayıp, internet sitenizi yayına açmak için kullanabilirsiniz.

Hosting hizmeti hakkında daha detaylı bilgi için göz atabileceğiniz yazım:
Web host gerekli midir? Ne işe yarar?

Alan adınızı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:
Eğer ilk kez alan adı alıyorsanız alan adınızın fazla uzun olmaması, projenizin adını eksiksiz ve doğru şekilde içermesi önemli detaylardan birisi. Özellikle arasında tire gibi karakterler olmasından kaçının. Örneğin batuhankilinc.com yerine batuhan-kilinc.com hem akılda kalıcı olmayacak hem de çeşitli tanıtım çalışmalarında sizi daha da fazla uğraştıracaktır. O yüzden projenizin adını içeren en uygun, en net ifade edebilecek alan adını seçmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Kararı verdikten sonra harekete geçmeden önce internette mutlaka eğitim videoları izleyin
Diyelim ki WordPress kullanarak bir blog sitesi oluşturmaya karar verdiniz. Host ve alan adı için ödeme yapmadan önce nasıl kurulduğuna dair hiçbir fikriniz yoksa internette mutlaka eğitim videolarını izleyin. Bilen birisi için oldukça basit işlemlermiş gibi görünse de web sitesi kurulumuna ilk kez başlayacak biri için oldukça karmaşık olabilir. Hazır olarak yaptırmak isterseniz ödemeniz gereken miktardan daha yüksek miktarda teklifler alabilirsiniz. En azından biraz araştırarak, eğitim videosu izleyerek bilgi sahibi olursanız bu daha doğru kararlar vermenizi ve sitenizi daha hızlı, kolay ve doğru şekilde inşa etmenizi sağlayacaktır.

Özetle toparlamam gerekirse:
Bir internet sitesi açmak için host, domain sahibi olmak ve sitenin içeriğini hangi yazılımı kullanarak inşa edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Bu belirlemelerden sonra seçtiğiniz web yazılımıyla ilgili rehber ve eğitimleri inceleyerek kısa süre içerisinde hiçbir destek almadan bile kendi sitenizi kurabilmeniz mümkün!

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)