--

Herkese merhaba!
Bu yazımda wifi sinyal alanı konusunda yetersiz olan durumları çözmek için kullanılabilecek olan TP-Link TL-WA860RE ürünü hakkında bilgi ve düşüncelerimi aktaracağım.

Ürün özellikleri:
* 300 mbps maksimum veri aktarım hızı
* WPS Tuşu ile kolay kurulum ve kolayca bağlantı alanını genişletme
* 2 Adet yüksek güçlü hareket ettirilebilir anten
* RJ45 Ethernet girişi
* Bağlantı durumunu gösteren renkli led ışık
* Üzerinde bulunan priz girişi ile takılı olduğu prizi işgal etmeyen tasarım

Günümüzde artık birçok cihaz internete girebilecek hale geldi. Televizyonlar, uydu alıcıları, oyun konsolları gibi salonumuzda bulunan ürünler bile internete bağlanabiliyor. Durum bu iken evlerde neredeyse her noktada internet ihtiyacı ortaya çıkıyor. Büyük evlerde ise bu durum sorun haline geliyor. Modemin konumlandırıldığı yere uzak kalan odalarda internet bağlantısı sağlanamıyor ya da çok zayıf oluyor. Bunu Range Extender adı verilen ağ ürünleri çözüyor. İşte bu yazımda da tam olarak bu kategoride olan TP-Link Menzil genişletici ürününü görüyorsunuz. Ürün hakkında beklentim çok fazla değilken gerçekten vaat edildiği gibi sinyali oldukça iyi şekilde arttırabiliyor. Hiç sinyal çekmeyen en arka odaya bile full seviyede wifi sinyali ulaştırmayı başardı.

Tasarım:
Ürün üzerinde priz yer alması ürünün kabalaştıran bir unsur diye düşünüyorum. Kaba bir görünümü olmasına rağmen prize taktığınızda kötü görünmüyor bence. Zaten üstüne takılan ekstra fiş bu kaba görünümü biraz perdeliyor diyebilirim. Ürünün sağ tarafında açma kapatma, WPS ve Reset tuşu mevcut. Cihazın ön yüzünde ise cihazın açık ya da kapalı olduğunu gösteren bir led ışık, ana modem bağlantı durumunu gösteren diğer bir led ve WPS durum ışığı bulunuyor. Alt tarafında ise biraz aşağıda bahsettiğim RJ45 Ethernet girişi bulunuyor. Açma kapama tuşu yerine modemlerdeki gibi açık/kapalı anahtarı olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Çünkü tuş üzerinden açılması ve kapatılması bana biraz gecikmeli gibi geldi. Tuş anında işlemi tamamlamıyor.

Kurulum ve ayarlama:
İki farklı şekilde hızlıca kurulum yapabiliyoruz. Birincisi için bu kurulumu modemimizin de destekliyor olması gerekli. Cihazı prize takıp ardından cihazın sağ tarafında bulunan WPS tuşuna bastıktan sonra hemen modemimizin üstündeki WPS tuşuna bastığımızda otomatik olarak kurulum gerçekleşecektir. Bir diğer kurulum yöntemi ise kutudan çıkan RJ45 kablosu ile cihazı prize taktıktan sonra bilgisayarımıza bağlamak. Bilgisayarımıza bağladıktan sonra tplinkrepeater.net adresine girerek ayarlarımızı yapmak.

Cihazı iki farklı şekilde çalıştırabiliyoruz.

Tekrarlayıcı şeklinde sinyal arttırmak: Bu şekilde çalıştırdığımızda wifi ağı listesinde sadece modeminizin ismini görürsünüz ve ana modeme bağlıymışsınız gibi davranır.
Yeni bir ağ şeklinde sinyal arttırmak: Cihazı bu şekilde çalıştırdığımızda eklemiş olduğumuz isim ve şifre ile yeni bir ağ oluşturur. Bunu kullanabilmek için bu yeni ağa bağlantı sağlamamız gerekir. Ancak hareket halinde sürekli ikisi arasında geçiş yapmamız gerekeceğinden ben bunu fazla mantıklı bulmuyorum. Tekrarlayıcı şeklinde kurulum daha verimli ve başarılı diye düşünmekteyim.

Kablolu ürünleri kablosuz hale getirme
Cihaz üzerindeki ethernet girişi sayesinde wifi özelliği bulunmayan ancak ethernet girişi bulunan diğer cihazları kablosuz hale getirebiliyoruz. TP link sinyal genişleticinin ayarlarını yaptıktan sonra istediğimiz cihaza kablo yoluyla bağlayarak, cihazın kablosuz olarak aldığı veriyi kablolu hale dönüştürerek kablo üzerinden almış oluyoruz. Bu şekilde bağlantı yaptığımızda kablosuz olarak sinyal menzilini geliştirme görevini de yerine getirmeye devam ediyor. Oldukça kullanışlı ve pratik!

Deneyimlerim
Ürünü ilk olarak Netmaster docsis modemde deneme fırsatı buldum ancak bağlantı ve tüm ayarlar doğru şekilde yapıldığı halde sinyal konusunda menzil genişlemesi hissedilir şekilde gerçekleşmedi. Hatta var olan sinyal bile bozuldu. TP-Link marka modemde denediğimde ise çok başarılı ve verimli şekilde çalışmaya başladı. Muhtemelen cihaz Netmaster ürünleriyle uyumlu değil ya da modem cihazı desteklemiyor diye tahmin ediyorum. TP-Link modemde ise çok iyi çalıştığını gördüm. Eğer bu ürünü tercih etmeyi düşünüyorsanız kullanmış olduğunuz modem ile uyum sağlayıp sağlamayacağını araştırmanızda yarar var.

Ürün hakkında sorularınızı yorum olarak eklerseniz yardımcı olmaya çalışacağım 🙂

Bu yazıya 3 kişi yorum yapmış

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Bu ürünü çok fazla deneme fırsatım olmadı ancak şu anda xiaomi wifi pro kullanmaktaym. Eğer ürünü doğru yere yerleştirirseniz sinyali başarılı bir şekilde arttırıyor. Hız konusunda ise yarı yarıya kayıp oluşuyor. Modeme direkt bağlı ve yakından 30 megabit hız alabilirken, xiaomi wifi pro ile bağlandığımda 13-15 megabit hız alabiliyorum. Beklentiniz çok yüksek olmazsa xiaomi sinyal arttırıcı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tp-Link hız konusunda nasıl bir performans sunuyordu hatırlamıyorum fakat en büyük avantajı prizi işgal etmemesi. Ekstra bir priz girişi sağlaması diyebilirim.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)