--

Herkese merhaba bu yazımda sizlere internet bağlantılarıyla ilgili bir terim olan Upload’ı anlatacağım ve kendi düşüncelerimden bahsedeceğim.

Upload Nedir?
Upload bilgisayarımızdaki, telefonumuzdaki ya da internete bağlanan başka bir cihazımızda bulunan bir dosyayı internete gönderme, yükleme işlemidir. Türkçe karşılığı için “Yükleme” diyebiliriz. Örnek vermem gerekirse mesela bir sosyal medya sitesinde profil resmimizi değiştirirken fotoğraf yükleriz. Bu fotoğraf yükleme işleminin teknik adı Upload yapmaktır aslında. Bilgisayarımızdaki dosyayı o siteye upload ederiz yani, yükleriz. Farklı bir örnekle de açıklamam gerekirse; whatsapp üzerinden bir arkadaşımıza fotoğraf ya da video gönderdiğimizde biz gönderdiğimiz medyayı whatsapp sunucularına upload ederiz. Bizim yükleme işlemimiz tamamlandığında ise arkadaşımız o sunucudan download ederek dosyaya ulaşır.
Download için ayrı bir yazı oluşturmayı düşünmüyorum çünkü herkes tarafından bilindiğini düşünüyorum. Yine de ufak bir bilgi notu olarak ekleyeyim; Download, indirme anlamına gelen bir terim.

Upload hızı ne kadar önemli?
Türkiye’de internet paketi seçimi yapılırken genelde Download yani indirme hızı ön planda tutulur. Upload (yükleme) hızı sorulmaz ya da fazla üzerinde durulmaz. Bence internette içerik üretmeye çalışan kullanıcılar için yükleme hızı fazlasıyla önem taşıyan bir konu. Örneğin YouTube’da bir kanalınız varsa ve sık sık video yüklemeniz gerekiyorsa yükleme hızınız ne kadar yüksekse o kadar hızlı ve rahatça videonuzu yükleyeceksiniz demektir. Aynı zamanda görüntülü görüşmelerde de yükleme hızı yavaş olursa karşımızdaki kişi bizi daha bulanık görecek ve görüntümüz zaman zaman takılacaktır.

Online oyunlarda upload hızı önemli mi?
Online oyunlarda upload hızının önemli olduğunu söyleyebilirim çünkü oyunda yaptığınız karakter ya da obje hareketleriniz yükleme hızınız ile oyunun sunucusuna yükleneceği için yavaş olan upload hızınız gecikmeye ve oyunda oluşacak takılmalara sebep olabilir. O yüzden oyunda sorunsuz bir şekilde hareket etmek ve gecikme yaşamamak için upload hızınızın çok düşük olmaması gerekmektedir. Ne kadar yüksek olursa oyunda sorun yaşamanız o kadar düşük olacaktır.

Türkiye’de sunulan internet paketlerinde upload hızına pek önem verilmiyor
2007 yılından beri internet kullanıcısıyım. 2007’den bu yana 1 megabit yükleme hızının olduğu internet paketleri kullandım. Bu da saniyede 70-80kb civarı bir hızla yükleme yapmamı sağlıyordu. Çok sık olmasa da zaman zaman YouTube’a video yüklüyorum. Bu video yüklemeleri benim için tam bir işkenceydi diyebilirim. ADSL hat olduğu için yükleme esnasında internet aşırı yavaşlıyor ve bir işlem yapmak mümkün olmuyordu. Yenilenen internet paketim sayesinde artık 3 megabit hızına yakın yükleme yapabileceğim ve fiber hat olmasının avantajı ile de yükleme esnasında internetim pek yavaşlamayacak.

Youtube’da gün geçtikçe yeni kanallar ortaya çıkıyor. Faydalı, faydasız birçok kanal ortaya çıksa da aralarında gerçekten başarılı kanallar yok değil. Ülkedeki genel upload ortalamasına baktığımızda bir videoyu yüklemek için gece bilgisayarını açık bırakan birçok kullanıcı vardır diye tahmin ediyorum. -Bunu maalesef ben de yapmak zorunda kaldım- Bu da hem fazladan tüketilen elektriğe hem de fan seslerinin gece sessizliğinde uçak sesi etkisi yapmasından dolayı uyku kalitesinin düşmesine sebep oluyor.

10 yıl sonunda artık daha iyi bir yükleme hızına sahip internete kavuştum. Şimdi geriye YouTube’da kullanacak video fikri bulmak kaldı 🙂

Siz internete dosya yükleme işlemlerini ne sıklıkla yapıyorsunuz? Yükleme hızınızdan memnun musunuz?
Konu hakkında yine de aklınıza takılan sorular var ise yorum olarak ekleyebilirsiniz 🙂

Bu yazıda 1 yorum var

  1. Atakan Bu yorumu yanıtla

    Ülkemizde en yavaş gelişen olay upload hızı maalesef. Halen evlere verilen en yüksek hız 3 megabit falan.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)