--

Bilindiği gibi Whatsapp’ın yeni sözleşme değişikliği oldukça fazla tepki görmüş ve birçok kişi alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmişti.

whatsapp

Bu yeni sözleşmeyle birlikte panik olup whatsapp uygulamasını silen kullanıcılar oldukça fazla. Bu işten en kârlı çıkan uygulamalar Telegram, Bip ve Signal gibi alternatif mesajlaşma uygulamaları oldu. Ancak bunca tepki ve insanların farklı uygulamaya geçmeye başlamasıyla Whatsapp bir hata yaptığını anlamış olmalı. Sözleşmeyi onaylama gerekliliğini Mayıs ayına ertelenmesinden bunu anlıyorum. Ek olarak 8 Şubat’ta sözleşmeyi onaylamayanlar da whatsapp uygulamasını sorunsuzca kullanabilecek.

Whatsapp bu konuda Türkçe bir açıklama yayımladı. Bu adresten ulaşabilirsiniz: https://blog.whatsapp.com/giving-more-time-for-our-recent-update  ilgili açıklamada yazanları özetle açıklamaya çalışacağım.

Sözleşme değişikliğiyle alakalı anlaşılmayan ve yanlış şekilde çok fazla bilginin yayıldığından söz eden bu açıklamada Whatsapp’taki kişisel verilerimizin facebook ya da whatsapp ekibi tarafından görülemeyeceğinden bahsediliyor. Aynı zamanda kişilerin kullanım kayıtlarının da tutulmadığından söz ediliyor.

Bir diğer yandan bu yeni sözleşmede verilerin toplanma şekli ve nasıl kullanıldığı konusunda da şeffaflık sağladığı savunulmuş. Bu yeni sözleşme özellikle uygulama üzerinden yapılan alışveriş verilerini işleme hakkındaydı. Şu an için bu özellik aktif ve kullanımda değil ancak whatsapp ekibi gelecekte bunun yaygınlaşacağını düşünüyor ve bu konuda yasal bir ön hazırlık yapmış olmalı.

8 Şubat’a kadar onaylanması istenen ve onaylamayan kullanıcıların whatsapp kullanım erişiminin kısıtlanacağı belirtilmiş olsa da artık bu durum geçerli değil. 15 Mayıs’ta işletmelerle ilgili yeni seçenekler kullanıma sunulmadan önce bu sözleşme konusu yeniden gündeme gelecek ancak daha iyi ve anlaşılır bir şekilde kullanıcılara değişiklikleri aktarmak hedefleri arasında.


Özetle toparlamam gerekirse 15 Mayıs tarihine kadar whatsapp’ı hiçbir sözleşme onayı ya da sözleşme değişikliği yapmadan kullanmamız mümkün. Benim fikrime göre bu sözleşme 8 Şubat’ta aktif hale gelecek olmasına rağmen büyük bir panikle farklı uygulamalara geçilmesi kişisel verilerin daha fazla ve farklı uygulamalar tarafından kayıt altına alınmasına yol açtı. Veriler yalnızca whatsapp’ta iken şu anda birçok farklı uygulama binlerce kişinin telefon numarası ve isim verisine sahip. Çünkü birçok mesajlaşma uygulaması rehbere erişim gerektiriyor. Bu veriler kötü amaçla kullanılmayacak olsa da gelecekte diğer uygulamalar sözleşme değişikliği yapmaya karar verirse aynı whatsapp’ta olduğu gibi bir panik durumu oluşacak.

Biz farklı uygulamalara geçmesek bile rehberinde numaramız olan birisi rehberini farklı uygulamalara açtığında o uygulama bizim rehberde kayıtlı olan ismimize ve numaramıza ulaşabiliyor. Yıllardır kullanmakta olduğumuz bu uygulamalar verilerimizi işleyecek ya da kullanacak olsa bunu çoktan yapmıştır bile, hem de izin ihtiyacı duymadan. Whatsapp sözleşme değişikliği sonucunda hiçbir uygulama değişikliği yapmadım. Yeni sözleşme aktif olsa bile benim açımdan çok da ciddi bir değişiklik olmayacak. Whatsapp kullanımına devam edeceğim. Kararsız olan kişiler için 15 Mayıs’a kadar karar verebilecekleri uzun bir süre var diyebilirim 🙂


Bu sözleşme dolayısıyla whatsapp’ı sildim. Tüm mesajlar gitti nasıl geri getiririm?
Bu konuda birçok soru aldım. Eğer yedekleme sistemiyle iCloud ya da Android yedekleme platformları kullanarak mesajlarınızı yedeklediyseniz Whatsapp’ı yeniden indirdiğinizde kurulum adımları esnasında yedekleriniz bulunacak ve geri yüklenilsin mi şeklinde bir soruyla size sorulacaktır. Geri yükle seçeneğini işaretlerseniz sohbet yedekleriniz indirilecek ve geri gelecektir. Ancak bu özellikle yedeklemediyseniz geri getirme ihtimali biraz daha düşük oluyor. Android cihazlarda yedeklenme ihtimali olsa da iPhone’larda bu ihtimal pek yok. Yine de uygulamayı indirdiğinizde kurulum adımlarında bir yedek bulundu geri yüklensin mi sorusu görürseniz muhtemelen telefonunuzda yüklü olan bir yedek mevcuttur ve o yedekten geri getirilmeye çalışılacaktır. Geri yükle seçeneğini seçebilirsiniz.

Genellikle yedekleme özelliği açık değilse mesajları geri getirmek pek mümkün değil ne yazık ki. Çünkü uygulamayı sildiğinizde uygulama dosyalarıyla birlikte uygulama verileri de telefonunuzdan silinmiş oluyor. Bir yedeği yoksa geri dönüşü oldukça zor hatta imkansız olabiliyor.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Tunahan Bu yorumu yanıtla

    Bu tarz uygulamaların yaşamımıza çok kolaylıklar kazandırdığı için kolay kolay bırakmamız mümkün olmayacaktır bence

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)