--

Herkese merhaba!!
Nasılsınız? Umarım herkes iyidir. 2017’nin ilk yazısını yazıyorum. Aslında bu blog sitesini açmayı düşünüyorken daha sık yazarım diye düşünüyordum fakat uygulamaya geçince düşünüldüğü gibi olmuyormuş. YAZACAK BİR ŞEY BULAMIYORUM 🙁

Şimdi blog sitem olduğuna ve blog konsepti adı altında yazılar paylaştığıma göre sanırım kendime blogger demeliyim. -sanırım?- Bir diğer yandan da yazılarıma baktığımda yazılarım blog tarzından çok uzakta gibi. Hala forum kültürüne göre yazılar hazırlıyor gibiyim. Bir kaç yazım genel olarak düşüncelerimi ifade eden şeyler olsa da birçok yazım teknoloji hakkında bilgi verici, neyin nasıl yapıldığını gösteren tipte yazılar.

Bu tarz yazılar genelde forum sitelerinde oluyor aslında… Geçmişte 3 farklı forum sitesi açmış olmam ve o siteler için özgün olarak yazılar yazmaya çalıştığımdan bu alışkanlığım sanırım değişmeyecek…

Forum siteleri artık tutmuyor maalesef. İnsanlar internette öğrenmek istediği bilgiyi bulunca hızlıca göz attıktan sonra sayfayı kapatıyor, farklı şeylere bakmıyor ya da yorum yazma zahmetinde bulunmuyor. Bir sitede kullanıcı etkileşimi olmayınca bu durumda site için emek harcayan, bir şeyler paylaşan kişiler –az hitli sitelerde en çok emek harcayan genelde site sahipleri olur– emeklerinin karşılığını alamadıklarını ya da yanlış bir site kategorisiyle uğraştıklarını düşünerek moral bozar ve sitenin ilk başlarında pes eder. Aslında düzenli olarak bir site geliştirilirse daha iyi hite ulaşabilir. Bir diğer yandan baktığımızda demin dediğim gibi kullanıcılar yorum yapmak ya da sitede dolaşmak istemeden hemen almak istediği bilgiyi alıp kaçıyor. Kullanıcı davranışları bu şekilde şekillendiğinden dolayı da forum konseptli siteler cidden kendi kendine sabit üyeleriyle çalışmaya başladı. Yeni üye kazanmak oldukça zorlaştı. Bunu görüp, fark ettiğim için bu sefer blog işini deneyeyim bakayım dedim ama kendime baktığımda forum sisteminden uzaklaşamamış gibiyim.

Bu konuda da sizlere bir kaç soru sormak istiyorum;

Siz bu sitede ne tarz yazılar görmek istersiniz? Teknoloji ile ilgili bilgilere devam edeceğim mutlaka çünkü en iyi onda bir şeyler karalayabildiğimi düşünüyorum. Başka hangi kategorilerde yazılar yazmayı denemeliyim sizce? Yazılarıma genel olarak baktığınızda gerçekten forum kültürüne benzetiyor musunuz yoksa bir blog yazısı yazmayı başarabiliyor muyum?

Temam oldukça basit ve sade bunu bilerek böyle tuttum çünkü hedefim yazılarımı okumak isteyen bir kitle oluşturmak. Zaten hiç kimse site süslü diye girip dolaşayım demez 🙂
Genel olarak sitemdeki yazılar sizce nasıl? Neleri yanlış yapıyorum?

Yanıtlarınızı bekliyorum, yorum olarak eklerseniz sevinirim. 🙂

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Batuhan Bu yorumu yanıtla

    Sanırım bunu da tek ben okudum. Hiç yorum gelmediğine göre. 🙂 Neyse kendi bildiğim gibi devam o zaman… Kendim yazarım, kendim okurum. Kime ne?

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)