--

Günümüzde pandemi nedeniyle neredeyse tüm okulların uzaktan eğitime geçtiği bu dönemde birçok ödev pdf formatında teslim edilmesi istenerek veriliyor. Başta ödevler olmak üzere çeşitli eğitim amaçlı dijital belgeleri istenilen formatta hazırlamamız gerekebiliyor. İşte bu yazımda sizlere tam olarak istenilen formatta nasıl dosya hazırlanır bundan bahsedeceğim.

Peki ya nedir bu dosya türü?
PDF, açılımıyla Portable Document Format yani Taşınabilir Döküman Formatı; Adobe tarafından geliştirilmiş bir döküman saklama uzantısıdır. Görsel içerik ve metin saklayabilen bu dosya türü günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle çok fazla sayfa içeren belgeler ve tarayıcı kullanılarak taratılmış belgeler bu uzantıyla kaydedilir. Bilgisayarda kaydetmek ya da mail göndermek için oldukça uygun bir dosya formatıdır. Yüksek kaliteli görüntülerle kaydedilmiş hali biraz fazla yer kaplayacakken daha düşük görüntü kalitesine sahip moduyla çok daha az yer kaplayan büyük dosyalar oluşturmak mümkündür.

Nasıl PDF Dosyası oluşturulur?
İlk başta karmaşık gibi görünse de bu tip dosyaları oluşturmak fazlasıyla kolay. Şöyle ki Microsoft Office Word kullanarak bile PDF dosyanızı oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki adımlarda yer alan Office Word programı 2010 sürümü olsa da 2007 sonrası tüm microsoft office word programlarında bu adımları sorunsuz bir şekilde ilerletebileceğinizi düşünüyorum. Eğer aşamaları uygularken bir sorun yaşarsanız yazımın altında yer alan yorum kutusunu kullanarak yazarsanız size yardımcı olacağım

Adım 1:
Microsoft Office Word kullanarak hazırlamanız gereken yazı ve fotoğrafları hazırlayın. Ardından sol üstte yer alan dosya sekmesine tıklayın

PDF dosyası nasıl oluşturulur

Adım 2:
Dosya sekmesine tıkladıktan sonra yine sol üstte yer alan “farklı kaydet” tuşuna tıklayın.

pdf dosyası kaydetme

Adım 3:
Açılan kaydetme sekmesinde dosya adınızı yazdıktan sonra kayıt türü kısmında yer alan dosya türleri arasından “PDF (* .pdf)” isimli seçeneği seçin

nasıl pdf kaydedilir

Adım 4:
Kayıt türü seçeneğinden ihtiyacımız olan dosya türünü seçtikten sonra ayarlarınız aşağıdaki gibi görünüyorsa değiştirmenize gerek kalmadan kaydetmek istediğiniz klasöre gidip kaydet tuşuna tıklayın. Artık dosyanız hazır!

pdf dosyası

Çok önemli not. Mutlaka okuyun

Unutmayın!
Hazırlamış olduğunuz PDF dosyalarını daha sonra Word programı kullanarak düzenlemeniz mümkün değil. Bu dosyaları düzenlemeniz için Adobe Acrobat Reader DC ya da düzenleme özelliğine sahip bir PDF görüntüleyicisine ihtiyacınız olacaktır.

Bir diğer yöntem olarak farklı kaydet diyerek PDF olarak kaydettikten sonra word penceresini kapatmadan önce yine farklı kaydet seçeneği ile bir de .docx ya da word yazılı kayıt türünde kaydederseniz PDF dosyanızın düzenlenebilir bir kopyasına da sahip olmuş olacaksınız. Düzenleme ihtiyacı doğarsa kaydettiğiniz düzenlenebilir kopyası üzerinden düzenlemenizi yapıp tekrardan istediğiniz formatta kaydetme şansınız olacaktır.


Bu dosyaları görüntülemek için basit bir PDF görüntüleyici kullanabileceğiniz gibi Mozilla Firefox, Google Chrome gibi birçok internet tarayıcısını kullanarak da görüntüleyebilirsiniz. Bunların haricinde Adobe Acrobat Reader programı da iyi bir çözüm olacaktır.

Bu yazıya 8 kişi yorum yapmış

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhaba Ünal, open office programında hiç denemedim ancak farklı kaydetme seçeneklerinde olacağını tahmin ediyorum. Yine de kontrol etmekte yarar var 🙂

 1. Akın Emre YAZICI Bu yorumu yanıtla

  Zamanı kurtaran bir bilgilendirme oldu , böyle içeriklerin hastasıyız devamını bekliyoruz .

 2. Deniz Bu yorumu yanıtla

  güzel bir yazı olmuş eline emeğine sağlık dostum .docx olarak kaydettiğim bir dosyayı word üzerinden düzenleyebilir miyim peki?

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir