--

Herkese merhaba! SSD günümüzde birçok bilgisayarda standart haline gelmek üzere olan bir donanım olsa da halen birçok bilgisayar ssd yerine geleneksel hard disk ile kullanılmakta. Bu yazımda sizlere ssd’nin oyun performansına ne derece katkısı olduğundan söz edeceğim.

SSD Nedir?
Solid State Disk yani Katı hal sürücüsü olarak bilinen SSD, geleneksel manyetik hard diskler gibi depolama birimi işlevi görüyor olsa da teknolojisi tamamen farklı. Manyetik plaka ve okuma yazma kafası yer almayan bu depolama birimleri tamamen elektronik bir kartla çalışıyor ve geleneksel hard disklere göre oldukça hızlı, sessiz ve düşük güç tüketimine sahip. Bu donanım hakkında daha fazla bilgi için daha önce yazdığım SSD her bilgisayarda olması gereken parça mı? isimli yazıma göz atabilirsiniz.

SSD Oyun performansını etkiler mi?
Evet, kesinlikle etkiler. Ciddi bir fps artışı sağlamasa bile oyunların açılma hızlarını ve doku dosyalarının yükleme hızlarını oldukça yüksek bir seviyeye getireceğinden dolayı çeşitli fps drop ve kasma durumlarının önüne geçmesi mümkün. Örneğin Rust, GTA V, PUBG gibi yüklenme süresi uzun olan ve yüksek çözünürlüklü doku (texture) dosyaları içeren oyunları hard disk yerine SSD’de kullanmak hem oyunlardaki fps drop sorunlarınızı çözecek hem de oyunlarınızın çok daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayacaktır.

Rust oyunu ile ilgili yaşadığım deneyimden bahsetmek istiyorum
Eğer bu oyunu duyduysanız şu an piyasada en çok tutulan online hayatta kalma oyunlarından biri olduğunu mutlaka fark etmiş olmalısınız. Facepunch Studios tarafından geliştirilmiş bu oyun bilgisayarda yaklaşık 20gb yer kaplıyor olsa da yüksek çözünürlüklü doku paketi ve oldukça geniş bir harita yapısı dolayısıyla oyunun açılması dakikalarca sürüyor. Eğer oyun geleneksel tip manyetik hard diskte ise onlarca dakikaya kadar uzayabiliyor açılma süresi. Gerçekten ağır ve yüksek donanım isteyen bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Daha sonrasında SSD satın aldığımda oyunu hard diskten SSD’ye taşıyarak denediğimde ise onlarca dakikayı bulan açılma süresi birkaç dakikaya kadar düştü ve grafik ayarlarını yükselttiğim halde fps değeri daha yüksek bir seviyede olmaya başladı. FPS droplar ise neredeyse yok oldu diyebilirim. SSD farkının en çok hissedildiği oyun, kendi deneyimlerime göre Rust diyebilirim. Diğer oyunlarda daha hızlı tamamlanan yükleme ekranları ve fps drop durumunun azalması haricinde hiçbir fark görmedim.

Sonuç olarak özetle; SSD ağır oyunlarda gerçekten performansı arttıran bir donanım olmayı başarıyor. FPS artışı olarak her oyunda etkili olmasada Rust oyununda artış hissettim ve fps drop problemleri bayağı azalmış oldu.

Siz oyunlarınızı hangi depolama birimine yüklemeyi tercih ediyorsunuz?

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Mustafa Bu yorumu yanıtla

    ssd oyunların açılma hızını gerçekten çok etkiliyor tavsiye ederim. ssd almadan önce bu kadar fark olacağını düşünmeyen birisiydim aldıktan sonra inanılmaz bir fark olduğuna şahit oldum

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)