--

Evet arkadaşlar hepinize merhaba. Bu yazımda size içinde bulunduğumuz ülkedeki trafik öküzlerinden bahsedeceğim.

Öncelikle nedir bu “Trafik Öküzleri” bunu ele alalım.

Trafik Öküzü
Genel olarak bu öküzleri trafikte görürüz. En önemli özellikleri asla yayalara yol vermemesidir. Yaya geçidi gördüklerinde bu öküzlerin geneli fren yerine gaza fazladan basarak yayaların geçmesini istemez çünkü yayalar karşıdan karşıya rahat bir şekilde geçerse bu öküzün hayatı kararacak, dünyası başına yıkılacaktır.

Trafik öküzleri çok fazla farklı kombinasyonla karşımıza çıkıyor ve her geçen gün kendilerini geliştiriyorlar. Bunların asla sinyal kolunu kullanmayanları -Aslında kullanmıyor değiller. Bilmiyorlar, yazık- yolun ortasında bir anda durup yolcu indireni, olur olmadık sürekli kornaya basarak her tarafı gürültüye boğanları mevcuttur.

Trafik Öküzünü Tanımak
Trafik öküzlerini şunlarla tanıyabiliriz:
* Emniyet kemeri takmıyorsa,
* Sinyal vermeden şerit değiştiriyorsa,
* Yine sinyal vermeden bir anda frene basıp bir ara sokağa giriyorsa,
* Yola bakmadan bir anda yola fırlıyorsa,
* Arabası ekstra aparatlar ile gereksiz fazla gürültü çıkarıyorsa,
* Ambulansa asla yol vermiyorsa
* Sıkışan trafikte kornaya uzun uzun basarak trafiğin açılmasını bekliyorsa
Bonus olarak:
* Yaya, araç dahil hiç kimseye yol vermiyorsa muhtemelen tüm yolları satın aldığını düşünen kendini beğenmiş bir trafik öküzüyle karşı karşıyasınız demektir. Bu en tehlikeli trafik öküzüdür. Yaklaşmak tehlikelidir.

Yukarıdaki maddelerden en az birkaçını taşıyan bir sürücü genelde trafik öküzü oluyor. Trafikte yayayken ya da araç kullanırken bu öküzleri görürseniz normalden çok daha fazla dikkat ederek bu tip araçlara yaklaşmamanız can ve mal güvenliğiniz için yararlıdır.

Trafik öküzleri neden var?
Bunu doğru şekilde anlamak ya da tahmin etmek çok başka bir psikolojide oldukları için bence zor ancak birçoğu acelesi olduğu için kendini haklı bularak bu şekilde kullanırken bir kısmı da kullanmış olduğu lüks arabadan dolayı bir kendini beğenmişlik ve tüm yollar onunmuş gibi hissediyorlar diye düşünüyorum.

Trafik öküzlerine;
Trafikte hem yaya hem de diğer araçlara hoşgörülü olmak bu kadar zor değil. Ambulans kullanmıyorsanız yaya geçidi gördüğünüzde arkanızdaki trafik müsade ediyorsa yavaşlayarak ya da durarak yayalara öncelik sağladığınızda gideceğiniz yere sadece birkaç dakika gecikmiş olacaksınız ve hiçbir can kaybı olmayacak. Günümüzde herkesin acelesi varken, yalnızca kendinizi düşünerek hareket etmeyin. Trafikte yalnızca siz yoksunuz. Kurban bayramının yaklaştığını unutmayın 🙂

Herkese trafik öküzsüz günler!

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir