--

Herkese merhaba!
Bu yazımda benim aşırı ilgimi çeken ancak satın alma fırsatını yakalamayacağım bir ürünü anlatacağım. -Çoook pahalı 😀 –

Anki markasının bir ürünü olan Cozmo akıllı robot!

Sanırım Cozmo ilk yapay zeka içeren oyuncak olma farklılığına sahip. Üzerinde bulunan çeşitli sensörler ve kamera ile çevreyi ve sizi tanıyarak belleğine kaydediyor. Sürekli öğrenmeye açık ve programlanabilir olan Cozmo ile her geçen gün farklı oyunlar oynamak mümkün. Hatta masaya koyup yapacağı şeyleri bile izlemek eğlenceli olacaktır diye düşünüyorum. Geliştiricisi olan Anki şirketi tarafından da sürekli yeni yazılım güncellemesi çıkartılarak yeni özellikler kazandırılıyor. Böylece Cozmo her geçen gün daha fazla özellik ve yetenek ile karşımıza çıkmış oluyor.

Kutu içerisinden çıkan 3 adet küp Cozmo’nun en sevdiği eşya. Bu küpleri kullanarak birlikte çeşitli oyunlar oynayabiliyorsunuz.

Robotu kullanmak için telefonumuza indireceğimiz uygulamaya ihtiyacımız var. Uygulamayı indirdikten sonra Wifi kullanarak telefonumuzu robota bağlıyoruz ve kullanıma hazır hale geliyor.

Uygulamayı kullanarak çeşitli modlar arasında geçiş yapabilir, daha önceden oluşturulmuş oyunları oynayabilir ya da kendi oyununuzu yapabilirsiniz.

Modlar arasından seçim yaparak ayarladığımız Cozmo’nun serbestçe dolaşma modu ya da bizim telefondan yönlendirmemiz mümkün.

Oyunlarda kazandığında sevinirken kaybettiğinde ise size sinirlenip küsebiliyor. Anlık duygu durumunu sürekli led ekrandaki yüz ifadelerinden görebiliyorsunuz. Cozmo Anki’yi daha iyi tanımanız için birkaç videoyu hemen aşağıya ekliyorum 🙂

Yukarıdaki videoda birçok yüz ifadesini görebilirsiniz aynı zamanda sinirlendiğinde sergilediği davranışlarda videoda mevcut 🙂

Bu videoda da küpleri kullanarak robotumuzu besleyebildiğimiz önplana çıkartılmış 🙂

Küpleri kullanarak oynanan oyunlardan birinde kazandığında ve kaybettiğinde sergilediği davranışlar görülebilir.

Özetle gerçekten çok başarılı bir ürün olduğunu düşünüyorum. Sürekli güncellenen yazılımı ve her geçen gün çıkan yeni oyunlar ile sürekli güncel kalabilir. Aynı zamanda kullanımında özgürlük sunan bir yapısı var. Kendi oyununuzu yapabilme imkanı sunduğu için tek sınır hayal gücü. Tabi videolarla ve incelemelerle çok eğlenceli bir ürün gibi gözükse de çok çabuk sıkılabilecek bir ürün olabilir. Bunu kestiremesem de çok şirin ve eğlenceli görünüyor! 🙂

Şimdi gelelim fiyatına. Yurt dışında 179 dolar (4.00 kur ile 716 TL) fiyat etiketiyle satılan bu ürünün fiyatı Türkiyede 1350 TL civarında değişiklik gösteriyor.


Son olarak ürünün aynı fiyat etiketine sahip Collectors Edition modeli de bulunuyor. Bence bu model daha güzel duruyor 🙂

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Emircan Bu yorumu yanıtla

    Çok sevimli görünüyor ancak oyuncak sınıfında bir ürün olduğunu düşünürsek Türkiye için aşırı pahalı. Zaten Türkiye’de de hiçbir yerde görmedim muhtemelen fiyatından dolayı.

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Size katılıyorum fiyatı gerçekten çok yüksek. Türkiye’de N11 ve Gittigidiyorda satıldığını gördüm başka hiçbir mağazada görmedim. Çok fazla talep olan bir ürün olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen bilen kişi sayısı da oldukça azdır. O yüzden teknoloji mağazaları raflarında bu ürüne yer vermiyordur diye düşünüyorum. 🙁

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)