--

Seo Nedir?
Seo, açılımı “Search Engine Optimization” olan arama motoru optimizasyonu işlemlemlerinin genel adıdır. Site içi ve site dışı seo olarak kendi içinde farklı alanlara ayrılabilir.

arama motoru optimizasyonu

Seo, bir internet sitesinin Google, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından tanınmasını, sitenin bu arama motorları tarafından kolayca taranması ve anlaşılabilir olmasını sağlama amacını gerçekleştirmeyi sağlar. Arama motorları için gerekli kural ve standartları sitemiz için en verimli şekilde uygulama çabası olarak da nitelendirebiliriz.

Seo Gerekli mi?
İnternet sitenizi büyük kitlelere ulaştırmak istiyorsanız eğer, kesinlikle gerekli! Bir dükkan açtığınızı düşünün dükkanınızın işlek bir caddede mi olmasını isterdiniz yoksa daha az kalabalığa sahip olan bir yerde mi olmasını isterdiniz? Tabii ki işlek ve kalabalık bir caddede olmasını isterdim dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu konuda yardımımıza seo koşuyor. Seo doğru uygulandığında internet sitenizi tıpkı kalabalık bir caddede yer alan dükkan haline çevirebilir. Arama motorlarında yükselen sıralamanız sayesinde sitenize gelen ziyaretçi yoğunluğunda ciddi bir artış yaşanacak ve bu artış size oldukça faydalı olacaktır.

Seo Ziyaretçi Çekme Konusunda Kesinlikle Fayda Sağlıyor mu?
Doğru adımlarla uygulanmış ve hatalı olmayan arama motoru optimizasyonu (seo) işlemi faydasını her zaman derhal göstermeyecek olsa da uzun vadede bunun faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu işlemlerinde gereken diğer bir şey ise sabretmektir. Günü gününe fayda sağlamaya başlaması imkansıza yakındır ancak doğru ayarlanmış bir site bir zaman sonra sabit ziyaretçisine ulaşacak ve üstüne yeni ziyaretçiler katarak ziyaretçi çekmeye devam edecektir.

Hatalı Seo’nun Sonuçları Nelerdir?
Arama motoru optimizasyonu işlemleri doğru yapıldığında çok fazla fayda sağlayacakken hatalı uygulandığında ise geri dönülemez sonuçlara yol açabilir. Hatalı işlemler Google’da bulunan sıranızı kaybettirebilir, Google tarafından sitenizin cezalandırılmasına sebep olabilir. Bu tip işlemlerde deneme yanılma gibi durumlardan kaçınıp denenmiş, bilinen ve başta Google arama motorunun kabul ettiği standartlara uymak daha faydalı olacaktır.

Seo Yapabilmek İçin Uzmandan Yardım Almalı mıyım?
Hayır, çeşitli arama motoru optimizasyonu eğitim kitapları, internet üzerindeki eğitim içerikleri ile kendiniz de yapabilirsiniz ancak uzun sürecek ve sabır gereken işlemler olduğu sizin için zor bir uygulama dönemi oluşturabilir. Hatalı uygulamanın olumsuz sonuçlarından da dolayı biraz risk içerecektir. İsteğinize bağlı olarak bir uzman desteğiyle de bu işlemleri siteniz için uygulayabilirsiniz.

Seo uzun süren ve sürekli olması gereken işlemler bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza uzun süre devam etmeli ve sitenizi gelişen, değişen internet çağına sürekli ayak uydurarak ilerletmelisiniz. Sabırla, uzun süren doğru stratejideki işlemleriniz sitenizi yukarıda da bahsettiğim gibi işlek bir caddede yer alan dükkan haline getirecektir. Blog siteniz varsa artık daha fazla okuyucunuzun olacağı anlamına gelecekken bir e-ticaret siteniz varsa satışlarınızın artış göstereceği anlamına gelecektir. Hangi kategori ve konseptte siteniz olursa olsun arama motoru optimizasyonu işlemleri mutlaka ve mutlaka gereklidir.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir