--

E-Ticaret günümüzde oldukça yaygınlaşan ve yaygınlaşmaya devam eden yeni bir ticaret alanı. Bu ticaret alanında yer edinmek için WordPress eklentisi olan WooCommerce kullanarak bir site oluşturmak mı yoksa OpenCart kullanarak bir site oluşturmak mı iyi, bunları kendi düşüncelerimle açıklamaya çalışacağım.

WordPress WooCommerce
WooCommerce, günümüzde birçok girişimcinin kullandığı bir e-ticaret yazılım altyapısı. Yaygın olduğu için çok fazla uyumlu eklenti ve uyumlu tema bulmak mümkün ancak wordpress tabanlı çalışan bir eklenti olduğu için güvenlik, uyum ve stabillik konusunda şüphelerim olan bir yazılım tipi.

OpenCart
Opencart, yalnızca e ticaret sitelerinde kullanılmak için hazırlanmış bir yazılım. İçeriğinde eklenti ihtiyacı duymadan e ticaret sitesi için yararlı olabilecek birçok özelliği barındıran bu yazılım bence daha güçlü ve güvenli geliyor. Çünkü çok fazla eklenti ve ayar karmaşasına gerek kalmadan tek parça halinde hazır hale gelebiliyor. Ayarları tamamlamak ve ürünleri siteye eklemeye başlamak kalıyor. Opencart’ın dezavantajı yaygın tema ve eklenti seçeneği sunmaması.

Tema konusu
Eğer kendi temanızı hazırlayabilecekseniz ya da hazır satın alabilecekseniz ücretli tema konusunda ikisinde de bol bol seçenek olduğunu söyleyebilirim. Ücretsiz tema olarak WooCommerce temaları daha kolay bulunabiliyor. Özgünlük açısından kendi temanızı hazırlamanız daha faydalı olabilir. WordPress’te tema hazırlamanın wordpress kaynaklarının bol olması sebebiyle daha kolay olacağını düşünüyorum.

Ödeme yöntemleri
Sanal pos çözümleri olarak çeşitli firmaların iki yazılımı da destekleyen eklentileri mevcut ancak güvenlik açısından WordPress çok eklenti barındıracağından bana e-ticaret sitesi konusunda güven vermiyor. Opencart daha az eklentiyle çalıştığından bilinen ve güvenilir kodlarla çalışacaktır. WordPress’teki kod karmaşasına göre daha temiz ve stabil çalışan bir sistem algısı var benim için.

SSL Sertifikası
Kullanıcı bilgileri güvenliği açısından SSL Sertifikası mutlaka gerekli bir özellik diye düşünüyorum. Tercihiniz ister WooCommerce ister Opencart olsun mutlaka SSL Sertifikası edinin.

Kullanışlılık
Opencart içeriğinde kampanya, kupon, indirim, iş ortaklığı gibi dahili özelliklerle ekstra uğraşa gerek kalmadan çok daha basit ve hızlı bir şekilde bunlara erişim sağlıyor ancak WooCommerce ile sitemizi inşa ettiğimizde biraz daha araştırma ve deneme yapmamız gerekebiliyor.

Sonuç:
WooCommerce, sık kullanılan bir eklenti olsa da eklenti olduğu için tek başına tam anlamıyla yeterli bir eticaret yazılımı olarak ele alamıyorum. Opencart ise yalnızca e ticaret sitelerinde kullanılmak için tasarlandığından ve içeriğinde barındırdığı e ticaret için yararlı özellikler sebebiyle bir e ticaret sitesinde OpenCart kullanımını tavsiye ediyorum.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Serhat Sayın Bu yorumu yanıtla

    E-ticaret girişiminde bulunmak isteyenler için ücretsiz alternatifler arasında en yaygını sizinde anlattığınız gibi opencart ve wordpress tabanlı wocommerce ancak bana kalırsa bu girişimi daha profesyonel açıdan ilerletmek istiyorsanız ücretli lisans ile kullanılabilen yazılımlara yönelmeniz gerekiyor. Sitede bir problem yaşanırsa bu yazılımların ekibi yardımcı oluyor ama ücretsiz kullanıma sahip yazılımlarda bir problemde kendiniz çözmeye çalışıyorsunuz ya da ilgili bulamıyorsunuz. İkisi arasından benim tercihim küçük hedef kitleye sahip eticaret siteleri için woocommerce ama daha büyük kitleye hitap etmek ve fazla satış beklentisi olan girişimciler içinse opencart olur.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)