--

İyi bir internet sitesi için hangi detaylara dikkat etmeliyiz, neler yapmalıyız gibi soruların yanıtlarını, liste halinde belirtip sizin için açıklamaya çalışacağım.

websitesi-nasil-olmali

İçeriğiniz tamamen özgün olsun
İyi bir internet sitesinin en temel adımı özgün içeriktir. Bunun yanı sıra google’da yüksek sıralara çıkabilmek ve daha fazla ziyaretçi elde edebilmek için internet sitenizin içeriği mutlaka ve mutlaka özgün içeriklerden oluşmalıdır. Örneğin teknoloji haberleri sitesi açtınız diyelim; İçerik olarak kopyala yapıştır yaparak farklı haberleri sitenizde sergilerseniz google tarafından sitenizin durumu çok iyi karşılanmayacaktır. Tabii haber sitesi içerik anlamında gerçekten zor bir kategori diyebilirim. Haberleri kendiniz bulmalı ve içerik haline getirmeniz gerekecektir. Blog kategorisi olarak düşündüğümüzde ilgi alanınızda yer alan konuları kullanarak kolaylıkla özgün içerik üretebilirsiniz.

İçeriğinizi üretirken SEO ve imla kurallarına dikkat edin
Yine google açısından duruma bakacağım. Google arama sonuçlarında internet sitelerini konumlarken içeriğin özgünlüğü kadar imla kuralları ve sitenin SEO’ya uyumuna bakmaktadır. İçeriklerinizde dilimizi düzgün kullanmaya özen göstermelisiniz. SEO adı verilen açılımı “Search Engine Optimization” olan arama motoru optimizasyonunun detaylarını ise ilerleyen günlerde yeni bir yazı ile ele alacağım.

Sitenizin görünümü en zor fakat en önemli kısım
Sitenizin renklerini ve yerleşimini genel çoğunluk tarafından kolay algılanabilecek ve gözü yormayacak şekilde tasarlamanız gerekmekte. Günümüzde birçok ziyaretçi sırf tasarımı ya da sitenin kullanışlılığını hoş bulmadığı için o sitede zaman geçirmekten kaçınır. Bir diğer yandan da tasarım göreceli bir kavram. Bir kişinin beğendiğini 3 kişi beğenmeyebilir ya da bu durum tam tersi olabilir. En az 4-5 kişinin de fikrini alarak sitenizi şekillendirmeniz faydalı olacaktır. Birbirine uyumlu yumuşak renkler kullanmanız ziyaretçi gözünde pozitif bir etki bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Hızlı tepki veren bir internet sitesi için iyi bir hosting paketi seçmelisiniz
Günümüz teknoloji çağında en çok sabırsız olduğumuz konu teknolojik aletlerin yavaş çalışması ya da yavaş tepki vermesidir. Bir ziyaretçi gözünde yavaş çalışan, sayfaları yavaş yüklenen bir site direkt olarak sınıfta kalmış demektir. Sitenizin yer aldığı hosting paketini hedeflediğiniz ya da beklediğiniz hit oranını performanslı bir şekilde karşılayabilecek nitelikte seçmelisiniz. Aylık 5 lira daha ucuz olsun dediğiniz hosting paketi size ziyaretçi kaybı olarak geri dönebilir. (Hosting hizmeti nedir?: Web host gerekli midir? Ne işe yarar?)

Yazılım, yazılım, yazılım…
Siteniz hangi yazılım alt yapısı ile çalışacak? Tamamen kendi tasarladığınız bir siteyi mi yayınlayacaksınız yoksa hazır olarak dağıtılan WordPress, Mybb, SMF gibi hazır yazılımlar üzerine mi sitenizi inşa edeceksiniz? Piyasada birçok kategoride site açabilmek için tasarlanmış ve ücretsiz dağıtılan onlarca hazır yazılım mevcut. Bunlar arasından sizin hayalinizdeki site için en uygununu belirlemeli hatta sitenizi yayın hayatına başlatmadan önce deneme yanılma ile her şeyin istediğiniz gibi olup olmadığını denemelisiniz. Bilinen yazılımlar kullanmanızda yarar var. Çünkü onlarca tema, eklenti ve bir sorun yaşadığınızda sorunun çözümü kolayca ulaşılabilir olacak.

Ziyaretçileriniz ile iletişimde kalın
Sitenizde mutlaka bir iletişim sayfası veya içerik sayfalarınızın altında yorum kutusu bulunmalı. Yaşadığı bir problemi ya da gözüne çarpan bir yanlışı size iletmek isteyen bir ziyaretçiniz olabilir. Ziyaretçi geri bildirimlerine mutlaka önem verin ve uygulamak mantıklıysa uygulayın. Çünkü bize çok normal, güzel gelen bir şey farklı bir bakış açısıyla baktığımızda çok da mantıklı gelmeyebilir. Bir sitenin en güzel şekilde gelişmesinde en büyük katkı ziyaretçi katkısı oluyor genelde.

Sitenize sık sık yeni içerikler girmeyi ve sitenizi güncel tutmayı unutmayın
Sık sık güncellenen siteler hem google tarafından sevilen hem de ziyaretçiler tarafından sık ziyaret etme alışkanlığı oluşturan sitelerdir. Yüksek hit beraberinde daha fazla hiti getirebilir.

Hassas nokta: REKLAMLAR
Reklam yerleşimi… Reklamlarınızı eklerken ekranı kaplayan pencere reklamlardan kaçınmaya çalışın. En uygunu yazıyı kapatmayan, göze fazla çarpmayan kenarda köşede olan ama ziyaretçinin onun orda olduğunu anladığı reklam yerleşimidir. Genelde birçok sitenin tek gelir kaynağı reklam yayınlamak oluyor. Bu yüzden de sayfa içi reklamlar çok abartılıyor ancak bunun negatif sonucu olarak ziyaretçi kaybediliyor. Reklam sayısı az olsa dahi yüksek hit daha fazla kazanç sağlamaya yararlı olacaktır. Ziyaretçiyi rahatsız etmeyecek reklam yerleşimi ziyaretçi gözünde yine pozitif bir etki bırakacaktır.

Yüksek sıralarda olan bir internet sitesi işlek bir caddede dükkanınız olmasıyla aynıdır. O yüzden sitemizi Google’da ne kadar üst sıralara yükseltebilirsek o kadar fazla olumlu dönüşü olacaktır. Ziyaretçileri ve ziyaretçi kaynağı Google’ı üzmeyecek bir site hazırlamalı ve geliştirmeye devam etmeliyiz 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)