--

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere pasif gelir ve pasif gelir yöntemlerinden bahsedeceğim.

dolar

Öncelikle pasif gelirin ne olduğunu ele alalım. Pasif gelir nedir?
Pasif gelir, basitçe emek harcamadan da kazanabildiğiniz paradır. Tabii ki bu hiçbir emek harcamadan bir anda para gelecek demek kesinlikle değil. Öncelikle emek harcayarak oluşturduğunuz gelirin siz artık uğraşmasanız da otomatik olarak kendini döndürmesi gibi bir durumdur. Bir nevi harcadığınız emeğin gelirini uzun süre boyunca alırsınız. Hatta uyurken bile bu emeğiniz size kazandırır.

Pasif Gelir Yöntemleri Nedir?
Şu an pasif gelir yöntemi olarak onlarca örnek vermek mümkün. Benim bildiğim pasif gelir yöntemlerini sizlere sıralayayım.

1) Daire veya işyeri kiraya vermek
En yaygın ve en çok kullanılan pasif gelir yöntemi kira geliridir. Uzun yıllar boyunca çalışıp emek harcayarak aldığınız ev veya işyerlerini kiraya verdiğinizde kira geliri sizin için bir pasif gelirdir. Çünkü bu geliri oluşturmak için geçmişte fazlasıyla emek harcamıştınız ancak şimdi hiç emek harcamadan aydan aya bu gelir size gelecektir.

2) Blog sitesi veya farklı konseptle bir internet sitesi açmak
Günümüz reklamlarının büyük bir çoğunluğu dijital dünyada yayınlanan reklamlardan oluşuyor. Haliyle internet sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek mümkün oluyor. Açacağınız blog veya bir internet sitesi belirli bir süre emek harcadıktan sonra size uyurken bile para kazandıran bir platforma dönüşebilir. İnternet artık herkes tarafından kullanılan büyük bir dünya. Siz uyurken dünyanın bir yerinden sitenizi bulmuş bir ziyaretçi sitenizdeki bir reklama tıklayıp alışveriş yapabilir. Bu da size çok kısa sürede iyi bir kazanç olarak dönmüş olur. Günümüzde çok fazla internet sitesi olduğu için diğer rakiplerden sıyrılmak zor olsa da iyi emek harcanarak kurulan internet sitelerinden iyi miktarlarda pasif gelir elde etmek mümkün.

3) Mobil uygulamalar geliştirmek
Bir önceki maddede yer alan dijital dünyaya mobil uygulamalar da dahil. Günümüzde bilgisayar kullanımı azalırken tablet, telefon gibi mobil cihazlar kullanılarak internet kullanımı artıyor. Bu da mobil uygulama konusunda gün geçtikçe artan kullanıcı sayısını oluşturuyor. Geliştireceğiniz mobil oyunlar veya uygulamalar siz uyurken bile mobil uygulamanızda görüntülenen reklamlardan gelir etme etmenizi sağlayabilir. Ayrıca uygulama içi oyunlarda ekstra can, diğer uygulamalarda ekstra özellik gibi satışlar da gelirinizi çok yüksek seviyelere çıkarabilir.

4) Youtube kanalı açmak
Günümüzde herkes basitçe Youtube kanalı açıyor olsa da Google’ın Youtube’dan gelir elde etme konusundaki yeni politikaları sonucunda gelir elde etmek biraz daha zorlaştı. (Detaylar: Youtube’da para kazanma zorlaşıyor! Neler değişiyor?) sizin için hobi olan şeyleri veya iyi bilgiye sahip olduğunuz alanları video haline getirerek düzenli olarak paylaşarak iyi bir kitle edinirseniz; günlük birkaç saatlik uğraş ile uyurken bile Youtube’dan gelir elde edebilirsiniz. Youtube’da video konseptiniz ve içeriğiniz siz ve hayal gücünüze bağlı. Özgün ve yaratıcı videolar sıradan videolar paylaşan kanallara göre sizi daha da öne çıkaracaktır. Bir diğer işe yarar durum ise Youtube’un aktif olarak kullanılan bir platform olmasından dolayı aylar önce yüklediğiniz videodan bile aktif olarak gelir sağlama imkanınız bulunuyor.

5) Fotoğraf çekerek satış başı kazanç sağlamak
İlk okuduğunuzda garip geliyor olabilir fakat çektiğiniz fotoğraflarınızı satarak kazanç elde etmeniz de mümkün olan bir gelir türü. Son zamanlarda stok fotoğrafçılık adıyla gelişen fotoğraf türünde çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf satış sitelerine yükleyerek fotoğraflarınızın satışından gelir elde edebilirsiniz. Shutterstock isimli sitede hesabınızı oluşturup, fotoğraflarınızı yükleyip satışa kolayca başlayabilirsiniz.

6) Sanal mağaza oluşturmak
Halihazırda fiziksel bir mağazanız varsa, mağazanızı internet üzerinden satış yapacak hale getirirseniz siz uyurken bile gelecek olan siparişlerle kazanç sağlamanız mümkün olacaktır. Size düşen tek ekstra iş sabah işe başladığınızda gelen siparişleri kontrol etmek ve kargolamak olacaktır. Bu tam olarak pasif gelir olmasa da siz uyurken potansiyel müşteriniz sanal mağazanızı gezecek ve beğendiği ürünü sipariş edecektir. Böylece müşteriyle hiç uğraşmadan direkt olarak satış yapma imkanınız olacaktır.

Pasif gelir yöntemleri size yalnızca cep harçlığınızı çıkarabileceği gibi tek başına çok iyi kazançlar da elde ettirebilecek bir yöntemdir. Çok iyi kazanmak veya hiç kazanamamak da olasıdır.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Bedirhan Bu yorumu yanıtla

    Bol boş zamanı olan ve ilgisi olan için en mantıklısı youtube gibi. Youtube ek iş olarak biraz zor şahsen baya zaman istiyor. Güzel yazı olmuş eline sağlık

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Doğrudur, youtube fazla zaman istiyor ancak emek harcanarak tutan bir kanal sahibi olunursa sizin de dediğiniz gibi en mantıklı pasif gelir yöntemi youtube oluyor. -uyurken bile kazanıyorsunuz- Harcanan emeğin karşılığı alınmaya başlandığında ek iş olarak değil ana iş olarak bile ilerletilebilir. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)