--

Herkese merhaba!!

Bu yazımda sizlere son zamanlarda ülkemizde iyice artan “kolayca para kazanın” , “reklam izleyerek günde 10 tl kazanın!” , “Bilgisayarınız açıkken siz para kazanın” gibi sistemlerden bahsetmek istiyorum. Bu sistemler bana kalırsa sizin hayallerinizi kullanarak sizi kandırıyor. Bu tarz şirketler para kazanmayı çok kolay olarak hatta oturduğunuz yerden olarak göstererek sizi çeşitli paketlere ücret karşılığı kayıt ediyorlar bu ücretlere örnek vermek gerekirse yıllık bin lira hatta daha yüksek fiyatlar.

internettenkazanma

Bu ücreti sizden dükkan açma ücreti olarak düşünün diyerek alıyorlar ve sattıkları ürünün faturasını kesiyorlar bu ürünler genelde internet siteleri için barındırma (host) hizmeti oluyor aynı hizmeti farklı bir firmalardan yılda 100 Türk lirası karşılığında satın almak mümkün iken bu firmalar yıllık binlerce liraya size bu ürünleri satıyor ve karşılığında para kazanma vaadi veriyor. Belki para kazandırıyordur fakat sürekli birilerini davet edip kayıt ettirirseniz. Sisteme her dahil ettiğiniz kişiden belli bir komisyon alıyorsunuz ve verdiğiniz parayı kazanabilmeniz için onlarca kişiyi sisteme dahil etmeniz gerekiyor. Basit bir hesap yapalım. Siz 1000 lira vererek sisteme kayıt oldunuz. Her getirdiğiniz kişiden de 50 tl kazanacaksınız diyelim. Verdiğiniz 1000 lirayı geri kazanmak için en az 20 kişi getirmeniz gerekiyor.

Bunu basitçe hesaplarsak: siz de dahil sisteme dahil ettiğiniz kişiler * 1.000

= 21 * 1000 = 21.000 TL
Davet ettikleriniz ve toplam aldığınız komisyon: 20 * 50 = 1.000 TL komisyon kazandınız
Davet ettiklerinizin toplam ödedikleri miktar: 20.000 TL (siz de dahil 21.000 TL)
Firmaya 20 bin TL kazandırmış oldunuz ve bu paradan siz sadece bin lira alabildiniz 🙂

Tabi bu ücretler gerçekten ödeniyorsa 20 kişiyi sisteme dahil etmeyi başardığınızda verdiğiniz parayı geri alabiliyorsunuz sonra 20 kişiden her biri sisteme yeni birilerini kayıt etmeye uğraşıyor. Bu sistem böyle sürekli olarak dönüyor siz su damlalarını kazanıyorken şirket sahipleri ise sizin sayenizde şişe şişe suları götürüyor. Sizce bu sistem mantıklı mı? Benim çevrem çok, arkadaşlarım artık bana güvenmese de sıkıntı olmaz diyorsanız siz de bu işe başlayabilirsiniz. Tabi benim örneklediğim miktarlar sadece atmasyon. Sistem normalde 30-40 belki de daha fazla kişiyi kayıt ettirerek verdiğiniz parayı size kazandırıyor olabilir. Sistem yeni üye geldikçe para kazandırıyor gibi gözükse de yeni kayıtlar azalmaya başlayınca şirkete yeni nakit para girişi olmayacağı için hiç kimse ödeme alamamaya başlayacak ve sistem tamamen çökecektir. Üretim oladan sadece sistemde dönen hazır paralar ile ne kadar uzun süreli bir gelir elde edilebilir ki?

Gelelim bir diğerine bilgisayarını açık tutarak para kazanma…

Günümüzde günlük bilgisayar kullanım oranı oldukça yükseldi. Çoğu evde bir bilgisayar bulunuyor ve bu bilgisayar günde en az 5-6 saat açık durumda oluyor. Bunu kullanarak bilgisayarınız açık kaldıkça size para kazanmayı vaad eden firmalarda ortaya çıkmaya başladı.

Peki bu sistem nasıl işliyor?
Sistem aslında basit. Yine kayıt olma parasını veriyorsunuz –onların deyimiyle dükkan açma parası– size bir program ve üyelik veriyorlar bu programı bilgisayarınıza kurup bilgisayarınızı açık tuttukça size para kazandırıyor. Programın amacı şu dünya üzerindeki firmaların önemli bilgilerini sizin bilgisayarınızda depo ederek size para ödemeleri fakat ne kadar garip bir işse bizim bilgisayarımızda bu bilgileri saklamaları için bu sisteme para vererek girmemiz gerekiyor 🙂 Bu tarz şeyler oldukça güvensiz ve tehlikelidir. O programın arka planda bilgisayarda ne işlem yaptığı belli değil. Program arka planda çalışırken sizin bilgisayarınızı ve internetinizi kullanarak bilişim suçu işleyebilir, şahsi dosyalarınızı 3. kişilerle paylaşabilir size büyük zararlar verebilir. Eğer sizin bilgisayarınızdan bir bilişim suçu işlerse asıl kişiyi bulmak oldukça zor ve imkansız olacaktır. Bu durumda sizin masum olduğunuzu kanıtlamak neredeyse imkansız bir seviyede. Bu dosya yedeklemek ve saklamak için VPS, Cloud Sunucular gibi daha ekonomik ve daha güvenli birçok hizmet varken normal bir kullanıcının bilgisayarında alan kiralamak istemeleri kulağa oldukça anlamsız ve saçma geliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu tarz firmalarda sizi sisteme dahil etmek isteyenler genelde çok basit ve düşündürücü bir cümle olan: “Bir adamın paraya ihtiyacı var ve son model Ferrarisini 2 bin liraya satıyor. Bunu almak istemez misin?” Bu soru karşısında ağzınızdan evet kelimesi bir anda dökülüveriyor, bu yanıtınızın karşısında o zaman ne duruyorsun sana para kazanma fırsatını sadece 2 bin liraya veriyoruz deniyor 🙂

Bu tarz firmalarda hedef genelde gençler oluyor, burda çalışmaya başlayanlarda genel bir tavır var. Biz iş yapıyoruz, iyi para kazanacağız bizimle çalışmayı tercih etmeyenin düşünce yetisi yoktur. Takım elbiseler, lüks saatler, kiralık arabalarla falan dışarıya biz iş yapıyoruz para kazanıyoruz imajını çok iyi vermektedirler ve ikna kabiliyetleriyle birçok insanı kandırıp sisteme dahil etmektedirler. Eğer para içinde yüzmüyorsanız paranızı riske atıpta denemeye değecek bir sistem değil. Elbet bu sistemde kazananlar var fakat yeni girenlerin olmayacağını biliyorum yukarıdaki basit hesaplamada sizin kazancınızı ve şirket yetkililerinin kazançlarını kısaca örneklemeye çalıştım (:

Eğer siz de kendinizi bir anda bu sisteme dahil edilmeye çalışılırken bulursanız onlara şu cümleyi söyleyin: “Kabul ederim ama bir şartla; siz beni ücretsiz olarak sisteme kayıt edin benim kazanacağım ücretleri bana kayıt ücreti tamamlanana kadar ödemeyin, kayıt ücreti tamamlandığında kazandığım parayı almaya başlayayım” madem bu sistem bu kadar kazandırıyor. Bu sunduğunuz öneriyi hemen kabul edeceklerdir. Sonuçta bu sisteme giren herkes kazanıyor değil mi????? 🙂

Siz bu sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum olarak eklerseniz sevinirim 🙂

Bu yazıda 1 yorum var

  1. veysel Bu yorumu yanıtla

    Fikir çok mantıklı madem para kazanılıyor ilk başta 2-3 ay ödeme alınmasın sonra ödeme verilsin. Fiziksel olmayan ortada olmayan bir hizmete para vermek bana pek akıllıca gelmiyor, yazı için teşekkürler

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)