--

Havalar ısınmaya başladı! Havaların da ısınmasıyla yoğun şekilde çalışan bilgisayar donanımlarımız artık daha da fazla ısınıyor. Peki bilgisayarlarımızı daha serin tutmak için neler yapmalıyız?

computer fan

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için çok farklı olmasa da, farklı serinletme koşulları olduğu için bu durumu iki farklı başlıkta ele alacağım.

Dizüstü bilgisayarlar nasıl serin tutulur?
Dizüstü bilgisayarlar masaüstü sistemlere göre daha küçük hava kanalları ve daha küçük fanlara sahiptir. Bu sebepten dolayı masaüstü sistemlere kıyasla çok daha yüksek sıcaklıklara çıkarak performans kaybı yaşayabilirler. Bu bilgisayarları serin tutmak için önem vermeniz gereken durumlara madde madde yer vermek istiyorum;

+ Bilgisayarınızı mutlaka masada ya da örtü olmayan sehpa üzerinde kullanın. Yatak, halı, koltuk üzerinde kullanmaktan kesinlikle kaçının. Halı, koltuk gibi yüzeylerde kullandığınızda bu yüzeylerin üzerinde yer alan tozlar ve tüyler dizüstü bilgisayarlarınızın hava kanallarının çok çabuk tıkanmasına ve verimli hava akışı sağlamanın daha zor hale gelmesine sebep olur. Soğutma sistemi dışarıdaki havayı içeri ulaştırmakta, içerideki sıcak havayı da dışarı çıkartmakta zorluk çeker.

+ Dizüstü bilgisayarınızı masa üzerinde kullanırken biraz daha havada kalmasını sağlayarak daha fazla hava almasını sağlayabilirsiniz. Bunu hava kanallarını kapatmayacak şekilde altına ince bir kitap koyarak yapabileceğiniz gibi 4 adet pet şişe kapağını bilgisayarınızın masayla temas eden ayak kısmına yerleştirerek yapabilirsiniz. Daha iyi ve kesin çözüm için usb portuna bağlanarak güç alan fanlı dizüstü bilgisayar soğutucularını tercih edebilirsiniz.

+ Bilgisayarınızın fan kanallarındaki tozları 3 ayda, en geç 6 ayda bir temizlemelisiniz. Eğer eliniz yatkınsa bunu siz de sahip olduğunuz bilgisayar modelinin internet videolarına göz atarak yapabilirsiniz ya da bir bilgisayarcı vasıtasıyla bu bakımı yaptırabilirsiniz.

+ Eğer fan hızlarına müdahale etmeye izin veren bir bilgisayarınız varsa yoğun işlem gücü gerektiren işlemler yapmaya başlamadan önce fanlarınızın hızını en üst seviyeye yükseltebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızın soğutma performansı artacağından çok yüksek derecelere ulaşması daha zor olacaktır.

+ Fan ile soğutucu bloğu arasında yer alan termal macunlar zamanla özelliğini yitirir. Özelliğini kaybetmiş termal macun iyi soğutma sağlayamadığı için yenilenmesi gerekir. Soğutma sisteminin bir parçası olan termal macunlarınızı en geç 2-3 yılda bir yenilemeniz daha iyi bir soğutma sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Masaüstü bilgisayarlar nasıl serin tutulur? Masaüstü bilgisayarların ısınması nasıl engellenir?
Sağlıklı bir soğutma sistemine sahip masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlara göre çok daha serin çalışabilmektedir. Bazı durumlarda yüksek sıcaklıklara ulaşan masaüstü sistemleri serin tutmak için yapılması gerekenleri madde madde ele alalım;

+ Yeni bir bilgisayar kasası satın alacağınız zaman kasada toz filtresi olmasına dikkat edin. Toz filtresi sayesinde sıradan bir kasaya göre kasa içi tozlanma durumu daha uzun sürede olacak ve uzun süre toz temizliği yapmadan serin bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

+ Tüm fanların sorunsuz çalıştığından ve kablolar yüzünden sıkışıp durmadığından zaman zaman kontrol ederek emin olun.

+ Eğer çok fazla ısınan bir masaüstü işlemciye sahipseniz işlemci soğutucunuzun tam oturduğundan emin olun. Bazen çok az miktarda bir boşluk olsa bile soğutucu görevini yerine getiremeyerek aşırı ısınmalara sebep olabilmektedir.

+ Bilgisayar kasanızı rahat hava alabileceği bir alana koyun. Bazı bilgisayar masalarında kasa için ayrılan bölüm aşırı dar ve küçük olduğu için kasadan çıkan sıcak hava buradan uzaklaşmadan diğer fan ile yeniden kasa içine geri alınmaktadır. Bu sebepten dolayı kasa serin havaya ulaşamadığı için ısısı zamanla iyice artmaktadır.

+ Dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi masaüstü bilgisayarlarda da termal macun soğutma sisteminin bir parçasıdır. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar kadar çok ısınmadığı için termal macun ömrü daha uzun süre dayanabilir ancak yine de mümkün olduğunda 2-3 yılda bir yenilenmesi serin olması açısından faydalıdır.

+ 5-6 ayda bir fanların ve kasa içinde bulunan tozların temizlenmesi daha serin kalmasına yardımcı olacaktır. Kasada yer alan boş fan yuvaları varsa bu yuvalara uygun fanlar satın alınarak daha fazla serinlik sağlanabilir.

+ Masaüstü sistemlerde fanları doğru yönlerde konumlandırmaya dikkat edin. Tipik olarak kasanın ön tarafında yer alan fan içeriye hava üflemesi gerekirken, en arkada bulunan fan ise dışarıya üfleyerek içerideki sıcak havayı dışarıya itmesi gerekir.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir