--

Herkese yeniden merhaba!

Önceki yazılarımdan birisinde Çin’den bir drone sipariş ettiğimden bahsetmiştim o Drone kargosu nihayet gelmeyi başardı. Bu süreçte neler olduğunu, nasıl bir süreç işlediğini size anlatmak istedim. Böylece ilk kez Banggood sitesinden sipariş verecekler ya da verenler için kargo sürecinin nasıl işlediğine dair fikir sahibi olabilecekleri bir yazı ortaya çıkartmış olmak istiyorum 🙂

Şimdi Bangood’dan sipariş vermek giriş düzeyi İngilizce bilen birisi için bile oldukça kolay bence, sipariş vermek için farklı sitelerde birçok tarif bulunduğu için tekrardan bu tarifi ben anlatarak yazı kalabalığı yapmak yerine direk sipariş sonrası neler olduğuna dair bir yazı yazmayı tercih ediyorum.
Siparişimizi verdikten sonra eğer Çin’de çalışma günüyse 24 saat içinde ürünümüz kargoya veriliyor.

Bu arada önemli bir tüyo vereyim 4-5 tl fark vererek takip kodunu mutlaka alın. Eğer siparişinizi takip kodu almadan verirseniz kargo paketi kargocular tarafından apartman girişine bırakılarak ya da kargolama esnasında bir yerlerde unutularak kaybolabiliyor ve kargonuzun nerede olduğuna dair bir fikir sahibi olamıyorsunuz. O yüzden mutlaka 4-5 tl fark vererek bu riski en aza indirmenizi öneririm. Eğer takip kodu almazsanız ürünü size getirecek olan kuryenin imza zorunluluğu olmadığı için kapının önüne bırakıp gitme ve dolayısıyla kaybolma riski daha yüksek olacaktır. Takip numaralı aldığınızda ise mutlaka sizden imza almak zorundadır. Türkiye içi online alışveriş sitelerinde bile ortalama 5 TL kargo ücreti alınıyorken yurt dışından gelen bir ürün için 5 TL çok büyük bir rakam olarak düşünülmemeli bence.

Takip numaranızı aldıktan sonra 2-3 gün içinde sisteme giriyor takip numaranız bu takip numaranızı 17track.net adresine yazarak son durumunu takip edebilirsiniz. Ben de 2-3 gün sonra sisteme giren yazı “Siparişiniz hazırlanıyor.” idi. Bu kargolama için yola çıkmaya hazırlanıyor anlamına gelen bir bilgilendirme mesajıymış. Bundan 5-6 gün sonrasında ise kargo Başakşehir posta işleme merkezinde görünmeye başlamıştı yanlış hatırlamıyorsam yani aşağı yukarı siparişten 7-8 gün sonrasında Türkiye’ye kargo ulaşmıştı.
Çeşitli gümrük ve kontrol işlemleri için çok fazla zaman geçiyor. Başakşehir’de 3-4 gün civarı durduktan sonra farklı bir yere sevk edildi sanıyorum ki burası gümrük işlemlerini gerçekleştirdikleri yerdi sevk edildi yazısı bir kaç gün kaldıktan sonra gümrükten çıktı yazısı göründü ve İstanbul Arnavutköye sevk edildi. Ardından bulunduğum şehir olan Yalova PTT işyerine teslim edilmişti ve yazıyı gördükten bir kaç saat sonra dağıtıcıya verildi yazısını gördüm. Bunu gördükten 4 saat sonra ise kapıma kadar getirilmişti. Kapıda Damga vergisi adı altında 60 kuruş aldılar. Ayrıca size verilen takip kodunu PTT Posta takip kısmına yazarakta kontrol edebilirsiniz paketiniz ülkemize geldiğinde orda da bilgi çıkmaya başlıyor 🙂

Toplamda kargo 16 günde kapıma kadar ulaştı.

banggood-package

Yukarıda paketli halini görüyoruz. Paketin içinde kalın bir sünger gibi bir şey vardı kutuyu koruması açısından. Aşağıda ise içinden çıkan drone kutusu. Kutunun kapağı açılmıştı muhtemelen gümrük görevlileri içini kontrol etmek için açtılar ama drone da ve kutuda açılması dışında başka hiçbir hasar yoktu. Gayet sağlam ve güzel bir şekilde paketlenerek gönderilmişti.

e10-minidrone

PTT Takip sisteminde bana çıkan yazılar ve muhtemelen size de çıkacak olan bilgilendirme metinlerinin anlamlarını yazmaya çalışayım 🙂

Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı: Kargomuz yurt dışından gelmiş ve muhtemelen kontrol için kaydı yapılmış.

PTT İşyerine Sevk Edildi: Gümrük, kontrol ya da size ulaştırılması için gereken işlemler için farklı bir PTT şubesine gönderildiği anlamına geliyor.

Gümrükten Çıktı: Gümrük kontrolleri bitmiş ve ürününüz size doğru geliyor anlamına geliyor (Bazı durumlarda gümrük işleminin sonlanmadığı anlamını taşıyabilir)

PTT İşyerine Geldi: Bu yazının sağ tarafında bulunduğunuz şehir var ise bu yazıyı görmeye başladığınız gün veya 2-3 gün içerisinde kargonuz kapınıza kadar teslim edilecek demektir.

Zimmet edildi: Muhtemelen bir sonraki aşamaya geçebilmek için paketiniz sevk görevlisine verilmiş olduğu anlamına geliyor

Dağıtıcıya Verildi: Kargo size teslim edilmek üzere adresinize doğru yola çıkmış demektir aksi bir durum olmazsa en geç bu yazıdan sonraki gün kargo elinize geçmiş olacaktır.

Gümrükte kalma durumları

Cep telefonu ya da diğer bazı ürünlerin ülkeye tek başına girmesi yasak olabiliyor eğer yasaklı ürünler kategorisinde sipariş yaptıysanız muhtemelen kargonuz gümrükte takılacak ve geri iade edilecektir eğer yasaklı listesinde değilse vergisini ödeyip almanız gerekecektir. Eğer çok pahalı bir ürün almadıysanız gümrükte takılması daha düşük bir ihtimal taşısa da siparişlerinizi gümrükte takılma riskini alarak vermelisiniz. Yine de bu konudaki kuralları araştırmanızı öneririm.

PTT takip sayfasındaki ücretler kısmı

Gümrük Vergisi  : Eğer ürün vergiye tabii bir ürünse burada teslim almanız için ödemeniz gereken tutar görünecektir genelde bu tutar 0,00 TL olarak size görünür. Eğer pahalı bir ürünse vergi çıkma ihtimali daha yüksektir.

Damga Vergisi : Bu genelde 60 kuruş olarak karşımıza çıkar benim de ödemiş olduğum bir ücret 🙂

Gümrüğe Sunma Ücreti : Ürün gümrük muayenesinden geçtiyse bu kısımda 3.00 liralık bir ücret çıkabilir

Belirli ağırlığın üzerindeki Dronelar ülkemizde lisans kullanarak kullanım gerektirdiği için gümrükte takılabilirler o yüzden ağır dronelar satın alacağınız zaman durumu iyice araştırarak gümrükte takılacağını düşünerek satın alım yapmanızı tavsiye ederim 🙂 Benim sipariş etmiş olduğum Eachine E10 Mini Drone hakkında görüşlerimi çok yakında yeni bir yazı olarak blogumda paylaşacağım. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın :))

Bu yazıya 9 kişi yorum yapmış

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar, artık yurt dışından satın alınan neredeyse her ürün için gümrük muayene ücreti ve gümrük vergisi çıkıyor. Eskiden 30 euro ve altındaki ürünler için vergi muafiyeti vardı ancak o artık kaldırıldı diye biliyorum. O yüzden vergi çıkma ihtimali çok yüksek.

   • Mustafa Atmaca Bu yorumu yanıtla

    Banggooddan alışveriş yapınca vergi çıkarsa nereye ödüyoruz bankayamı yatırmamız gerekiyor yoksa sipariş esnasında mı ödüyoruz acaba bilginiz varmı

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

     Eğer ücret farkı ödeyerek farklı bir kargo seçeneğini seçmezseniz ptt ile adresinize teslim ediliyor ve kapıya gelen ptt görevlisine çıkan vergiyi ödeyerek ürününüzü alabiliyorsunuz. Genellikle standard aliexpress shipping ve turkey post gibi kargo seçenekleri ile gönderim sağlanıyor. Bu gönderimler ise ptt kargo tarafından adresinize ulaştırılıyor.

 1. Yavuz Bu yorumu yanıtla

  Türkiye içinde bile siparişler kargodayken kırılıp gelebiliyor fiyatlar çok uygun aslında ancak risk çok yüksek kanımca

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Yurt dışından kargo getiren bazı firmalar Türkiye’de bulunan firmalara göre daha özen göstererek taşıma işlemi gerçekleştiriyor. Banggood ise paketleme konusunda baya özenli. Tabii yine kırılmadan gelme garantisi bulunmuyor yolda başına bir iş gelme ihtimali söz konusu. O yüzden çok pahalı ürünleri almamak riski biraz daha azaltacaktır 🙂

   • Mustafa Bu yorumu yanıtla

    Arkadaşlar banggood tan bir ürün aldım şube teslim diyerek istedik 65 gün oldu hala bulunduğum yerde göründüğü halde bütün kargo firmalarına sorduğum halde bulamıyorum türkiyede hanhi kargo üslendi bulamıyorum ptt ye gittim yok yurtiçine gittim yok hala bekliyoruz bi ümit….

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

     Merhabalar, siparişinizi takipli kargo şeklinde mi almıştınız? Bir kargo takip kodunuz var mı? 65 gün oldukça fazla bir süre ancak gümrük mevzuatında tüm ürünlerde vergilendirme yapılacağı için işlemler çok uzuyor o yüzden bir yerde gecikme ya da kaybolma durumu olmuş olabilir ancak 65 gün beklenen sınırın da üzerinde. Banggood sipariş sayfasında siparişinizle ilgili “Contact” gibi bir iletişime geçme butonu göreceksiniz. O buton ile yaşadığınız gecikmeyi ve sorunu anlatan bir mesaj gönderin. Çok pahalı bir ürün değilse büyük ihtimalle para iadesi alacaksınız. Süreyi çok fazla geçirmeden 40 gün boyunca gelmediğinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

     Genelde gelen kargoları PTT üstleniyor ancak hangi şubede kaldı kargonuz kim bilir takip kodunuz varsa eğer PTT kargo takip sistemine kargo kodunuzu girerek kargo detaylarını inceleyebilirsiniz

 2. Pingback: Eachine E10 Drone incelemesi - Batuhan Kılınç Kişisel blogu

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir