--

Herkese merhaba arkadaşlar! Bu yazımda kendi sitemde de kullanıyor olduğum WordPress blog scriptinin Jetpack eklentisinde mevcut olan mobil uyumlu temaya nasıl kod ekleyebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Genellikle sitemize eklememiz gereken kodlar reklam kodları veya Google Analytics izleme kodları oluyor. Jetpack eklentisi bu kodları mobil temaya otomatik olarak eklemediği için mobil tema özelliğiniz açıkken reklamlar görüntülenmiyor ve ziyaretçi takibinizi Google Analytics üzerinden yapamıyorsunuz.

Bu işlem için öncelikle Shea Bunge isimli geliştirici tarafından geliştirilmiş Functionality isimli eklentiyi sitemize yüklememiz gerekiyor. Bu eklentiyi yönetici panelinde yeni eklenti ekleme kısmından kolayca yükleyebiliriz. Eklentiyi yükledikten sonra yine eklentiler menüsünün altında yer alan “Edit Functions” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan sayfanın sağ üstünde bulunan “Düzenlemek istediğiniz eklentiyi seçin” kısmında “Jetpack by WordPress.com” eklentisini seçip, seç butonuna tıklıyoruz.

Ardından yukarıdaki gibi ekranımızın sağ tarafında Jetpack eklentisinin php dosyalarının listesi yer alıyor. Bu listede sıra sıra tıklayarak mobil temanın dosyalarına ulaşıyoruz. Sırayla tıklamanız gereken dosya yolu: modules/minileven/theme/pub/minileven/header.php burayı açtığımızda jetpack mobil temasının kaynak kodlarına ulaşmış oluyoruz. Buradaki düzenlemelerimiz direkt olarak mobil temayı etkiliyor.

Açılan kodlar arasından analytics kodunuzu eklemiş olduğum görselde işaretlediğim gibi wp_head içeren kodun sonrasına ve </head> etiketinin öncesine eklemelisiniz. Bu şekilde analytics kodunu eklediğinizde mobil temanızın her sayfasında ziyaretçi takibini yapabileceksiniz. Eklemiş olduğunuz kodun başlangıcını ve bitişini yorum satırı olarak belirtirseniz daha sonra kod düzenlemelerinde karışıklık yaşamazsınız diye düşünüyorum 🙂

Jetpack mobil temaya nasıl adsense reklamı eklenir?
Bu işlem de oldukça kolay ben bunun için esnek reklamı denedim bulunduğu konumu kaplayan reklamları çıkartıyor ve hiç ekran dışına taşma olmuyor. Google Adsense’de yeni reklam alanı oluşturarak aldığınız kodu “jetpack_mobile_header_after” yazısı içeren satırın altındaki “?>” kodundan sonra ekleyebilirsiniz. Bu şekilde eklediğinizde reklamınız site başlığının altında çıkıyor. Ben reklam türü olarak metin ve görüntü içeren esnek reklam seçeneğini kullandım.

Tarif ettiğim yere eklenince mobil temada reklam görünümü örneği:

Esnek reklam seçeneğinde tüm boş alanı kullandığı için biraz fazla büyük reklamlar gelebiliyor bunu engellemek için Adsense üzerinde belirli boyutta özel reklamlar talep edebilirsiniz ancak bu reklam gösterim sayısını ve reklam gelirini etkileyebilir. Deneme yanılma ile sitenizin farklı bir alanına da reklam ekleyebilirsiniz.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve yazımda anlaşılmayan yeri yorum olarak eklerseniz yardımcı olmaya çalışırım 🙂

Önemli not: Mobil temayla ilgili güncellemelerde yaptığınız değişiklikler silinebilir ve kod ekleme işlemini yenilemeniz gerekebilir.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Okan Ersoy Bu yorumu yanıtla

    Çok işe yarar bir anlatım, Jetpack eklentisine fazla müdahale edilemiyordu verdiğiniz eklenti çok işe yarıyor. Teşekkürler

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir