--

Herkese merhaba! Normalde oyunlar hakkında fazla yazı yazmıyorum ancak Counter Strike’a getirilmiş olan Battle Royale modu hakkında bilgi vermek ve fikirlerimi yazmak istedim.

Gelen Battle Royale modu CS:GO Danger Zone isimli mod olarak geçiyor. Bu mod güncellemesi ile gelen bir farklı değişiklik ise artık Counter-Strike: Global Offensive oyununa Steam üzerinden ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz. Daha önceden para ödeyerek satın alan oyuncular için ise özel bir rozet veriliyor. Ek olarak ise CS hesapları seçkin hesap durumuna yükseltiliyor. Yani özetle henüz oyuna sahip olmayanlar için artık Counter-Strike: Global Offensive bedava indirebilir durumda diyebilirim. 🙂

Counter Strike: Danger Zone nasıl oynanır?

Danger Zone moduna girdiğinizde ilk başta tüm oyuncular oyuna giriş yapana kadar Counter Strike’ın standart sistemi olan 2 dakikalık ısınma turuyla başlıyorsunuz. Tüm oyuncular bağlandıktan sonra ısınma turu sona eriyor ve oyuna başlamak istediğiniz yeri işaretleyebileceğiniz bir harita açılıyor. Burada herkes belirli bir alanı seçebiliyor. Oyuncular başka oyunculara çok yakın bir alan seçemiyor. 30 saniye süren başlangıç alanı seçiminden sonra ise belirlediğiniz alana helikopterlerden sarkıtılmış bir halat vasıtasıyla iniyorsunuz.

Yere iniş yaptıktan sonra hayatta kalan son kişi olma mücadelesi başlıyor. Yere indiğinizde çevrenizdeki kutuları kırarak hızlıca silah ve cephane bulabilirsiniz. Ek olarak haritanın belirli bölgelerine dağıtılmış farklı tip kutulardan sağlık iğnesi, kask, zırh, mermi gibi çeşitli eşyalar bulabiliyorsunuz. Bazı kutular elle kırılamıyor. Çekiç, bıçak gibi bir takım eşyalar gerektiriyor. Eğer kutularla uğraşmak istemiyorsanız zaman zaman biriken ve toplayarak arttırabileceğiniz para ile eşya satın alabiliyorsunuz. Eşyalarınız size drone aracılığıyla ulaştırılıyor.

Farklı Battle Royale modu olan oyunlarda da alıştığınız gibi bu modda da airdrop sistemi mevcut. Zaman zaman paraşütlerle yere düşen kutulardan güçlü silahlar ve diğer işe yarar eşyaları bulabiliyorsunuz.

Oyunda harita işlevi sadece tablet üzerinde mevcut. Normal oynayışta ekran üzerinde bir harita bulunmuyor. Tablet üzerinden zehirli gaz durumunu ve oyuncuların konumunu yaklaşık olarak görebiliyorsunuz. Haritada her bir alan altıgen olarak görünüyor. Sarı olarak yanan altıgen bölgenin içinde bir oyuncu olduğunu anlayabiliyoruz ancak harita net konumunu göstermiyor. -Tablet geliştirmeleri ile biraz daha hassas konuma sahip olabiliyoruz :)-

Bir takım silahları, eşyaları ve geliştirmeleri satın alma işlemini tablet üzerinden yapıyoruz.
Drone Upgrade aldığımızda drone’lar daha hızlı bir şekilde siparişinizi ulaştırıyor ve diğer oyuncuların satın aldığı siparişleri taşıyan drone’ların yerlerini görmenizi sağlıyor.
Zone Intel Upgrade ile isimlendirilmiş geliştirme ise zehirli gazın bir sonraki kapsayacağı alanı harita üzerinden görmemizi sağlıyor.
Son olarak High Res Upgrade mevcut. Oyundaki şu an için en pahalı ve en işe yarar geliştirmenin bu olduğunu düşünüyorum. Bunu aldığınızda tabletteki harita daha hassas bir şekilde düşmanın yerini gösteriyor.

Mutlaka değinmem gerekiyor yukarıdaki geliştirmeler yalnızca oynadığınız o round için geçerli. Oyun bittikten sonra bu geliştirmeleri tekrardan oyun içinde biriktirdiğiniz para ile satın almanız gerekiyor.

Ek olarak 9 Aralık tarihine kadar oyunda birinci olan herkese şu an Steam Pazar değeri 5 TL olan silah hediye ediliyor. Bu silahı satıp parasını steam bakiyenize ekleyebiliyorsunuz. Dilerseniz satmayıp kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu güncelleme ile getirilmiş olan Danger Zone Case kazanma şansınız mevcut. Bu kasanın satış değeri ise şu anda 30 TL civarlarında. 14 TL karşılığında kasa anahtarı alıp kasayı açabileceğiniz gibi anahtarı almadan direkt satışını da yapabiliyorsunuz 🙂

Şimdi bu mod hakkında fikirlerimi aktarmak istiyorum. Toplam 16 kişi olarak oynanan mod aşağı yukarı 10 dakikada bitiyor. Haritası da çok fazla büyük olmadığı için 16 kişi olması gayet yeterli diye düşünüyorum. Battle Royale modunun çok yaygınlaşmasıyla neredeyse her oyun battle royale güncellemesi yayınladı. Bu mod Counter Strike oyun türüne göre pek uygun olmasa da eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Yine de çok uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum. Şu an hediye kazanma şansı ile kullanıcılar hırsla oynayacak olsa da bir süre sonra bu modu oynayan oyuncu sayısının düşeceğini tahmin ediyorum. Oyunun ücretsiz olmasına birçok oyuncu tepkili ancak oyun içerisinde kazanılan eşyaları satarak oyuna verilen paranın kolayca çıkartılabileceğini düşünüyorum o yüzden ücretsiz olması konusunda bir şikayetim olmadı diyebilirim. Diğer yandan ücretsiz olmasından dolayı oyuna hile kullanan oyuncuların dolmasından çekinmiyor değilim. Eğer halen Counter Strike sahibi değilseniz Steam üzerinden bu oyunu ücretsiz bir şekilde kütüphanenize ekleyebilirsiniz 🙂

Bu yazıya 5 kişi yorum yapmış

 1. Ali HF Bu yorumu yanıtla

  Fazla tutmadı bence. İlk çıktığında çok fazla oynayıcı topladı fakat artık oyuna girmek için eşleşme biraz daha uzun sürüyor.

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Evet o durumu ben de fark ettim. Ufak tefek güncellemeler ile birkaç gün içinde tamamen Türkçe olacağını düşünüyorum 🙂

 2. Ayberk Bu yorumu yanıtla

  Harita konumu seçme ayrıntısıyla h1z1 oyununa benzemiş. Drone detayı güzel yakında pubgde görürüz 😀

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Çoğu battle royale tarzı oyun birbirlerinden bazı sistemleri görerek kendi oyununa ekliyor ne yazık ki haklısınız 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)