--

GTA 5 oyuncularının en çok şikayet ettiği konulardan birisi yükleme ekranlarının aşırı uzun olmasıydı.

Serinin son oyunu olan GTA 5’in çıkış tarihi üzerinden yıllar geçti. Buna rağmen yükleme ekranlarının süresinin uzunluğuna bir çözüm bulunmuyordu. Ben dahil birçok oyuncuyu çileden çıkarmayı başarmıştı. Hatta sırf yükleme ekranlarında zamanımın boşa gitmesinden bıkıp oynamayı bırakmıştım. Birkaç hafta önce “T0st” isimli mod geliştiricisi GTA 5’in bu sorunu üzerinde çalışarak bir geliştirme yapmıştı.

Bu geliştirme oyunun açılırken yüklemeye çalıştığı binlerce dosyayı daha az hale getirerek yalnızca gerekli dosyaların yüklenmesini içeriyordu. Böylece çok daha kısa sürede oyun açılıp oynamaya hazır hale geliyordu. GTA’nın geliştiricisi Rockstar Games şirketi bu geliştirmeyi fark ederek oyuna bir güncelleme olarak eklemek istedi. Ayrıca geliştirmeyi sağlayan mod yapımcısına 10 bin dolarlık bir ödül vermeyi de ihmal etmedi.

Artık “T0st” takma adına sahip mod geliştiricisi sayesinde, oyun çok daha hızlı bir şekilde açılabilir hale gelmiş durumda. Bu güncelleme bugün PC sürümü için yaklaşık 400 mb değerinde bir güncelleme ile kullanılabilir durumda.

Bu güncelleme hakkında düşüncelerim:
Oyunun kendi yapımcısı tarafından yıllardır bu problemin çözülmesi için bir çaba gösterilmemesini sinir bozucu buluyordum. Yine bu çözümü kendileri bulmamış olsa da çözümü bulunmuşken bunu hayata geçirmelerinden oldukça memnun oldum diyebilirim. Güncellemeyi birkaç hafta içinde getirirler diye düşünürken bu haberlerin ortaya çıkışının ertesi günü getirdiler.

Bugün bu güncellemeyi indirerek denedim. Gerçekten çok ciddi bir gelişme mevcut. Oyunu SSD’de değil, Hard Disk’te depoluyorum. Oyunun kapladığı alanın 100gb olmasından dolayı SSD yerine HDD’de depolamak daha maliyetsiz. Oyun hard diskte yüklüyken bu güncelleme öncesinde GTA Online’ın açılması 6 dakikalara varan uzunluktaydı. Bu gelen yeni güncelleme sonrasında 2,5 dakikalık bir sürede oyun açılıp hazır hale geliyor. Bir diğer fark ettiğim noktalar ise; oyunun işlemci kullanımı biraz daha artmış. Bazen sabit olarak işlemciyi %100 kullandığı oluyor dolayısıyla işlemci daha fazla ısınıyor. Kullanımın artması olumlu yön olarak oyunu daha akıcı hale getirmiş. Hiçbir şekilde takılma ya da ciddi bir fps düşmesiyle karşılaşmadım.

Bu güncellemeyle birlikte GTA Online’ın aktif oyuncu sayısının yeniden artacağını düşünüyorum.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir