--

Bu yazımda silinen dosyaları recuva programı ile nasıl kurtarabileceğinizi anlatacağım.

recuva

Recuva Nedir?
Recuva, CCleaner’ın geliştiricisi olan Piriform firmasının geliştirmiş olduğu ücretsiz olarak kullanabilen bir dosya kurtarma programıdır.

Bu program ile neler yapılabilir?
Bu programı kullanarak bilgisayarınızda silinen dosyaları bulabilmeniz mümkündür. Bilgisayarınız haricinde hafıza kartı, usb bellek gibi ek bellek kaynaklarında da silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Nasıl indirilir?
https://www.ccleaner.com/recuva
adresini kullanarak “Free Download” seçeneği ile programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?
Öncelikle programı bilgisayarınıza indirip tipik kurulum senaryosuyla bilgisayarınıza kurmalısınız. Ardından programı çalıştırarak yukarıdaki görselde yer alan dosya kurtarma sihirbazına ulaşmanız gerekiyor. Bu kısımda Next butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

“File Type” adımında hangi dosya türünü kurtarmak istiyorsanız burada tür seçebilirsiniz. Eğer fotoğraf, video, belge gibi birden fazla kurtarmanız gereken dosya türü varsa “All Files” seçeneği ile tüm dosyaları görüntüleyebileceğiniz şekilde bir sonraki adıma “Next” butonuyla geçebilirsiniz.

Bu adımda ise kayıp olan dosyalarınızın hangi diskte olduğunu seçmeniz gerekiyor. Eğer hafıza kartı ve usb bellek gibi bir donanımda dosya kaybı yaşadıysanız “In a specific location” seçeneğinde Browse kısmına tıklayarak diski seçebilir veya diskinizin harf yolunu yazabilirsiniz. Kayıp dosyaların nerede olduğunu bilmiyorsanız, “I’m not sure” seçeneği ile bilgisayara takılı olan tüm diskleri taratabilirsiniz.

Harf yolu nasıl öğrenilir?

Tarama yapmak istediğiniz diskin harf yolunu öğrenmek için bilgisayarım penceresini açtıktan sonra disklerin isimlerinin yanında yer alan parantez içindeki yolu kullanabilirsiniz.

recuva deep scan

Ve tüm ayarları tamamladık. Taramayı başlatmak için hazırız. Bu sayfada “Enabled Deep Scan” seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Bu seçenek çok daha derin ve detaylı bir tarama gerçekleştirecektir. Diskinizin boyutu ve hızına göre bu işlem daha fazla zaman alabilir. Hazırsak “Start” butonunu kullanarak taramayı başlatabiliriz.

Şimdi sıra diskimizin taranması ve bulunan dosyaların listelenmesini beklemekte.

recuva dosya kurtarma programı

Tarama tamamlandıktan sonra bulunan dosyalar bu pencerede listelenecektir. Sağ üstte yer alan “Switch to advanced mode” butonuna tıklayarak, gelişmiş ve dosya önizleme imkanı olan görüntüleme moduna geçebilirsiniz. Burada ise kurtarmak istediğiniz dosyaları seçip sağ altta yer alan “Recover” butonunu kullanarak dosyaları kaydetmek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Kurtarılabilen dosyalar seçtiğiniz klasöre taşınacaktır.

Önemli Notlar
+ Recuva programı tüm dosyalarınızın kurtarılmasını garanti edemez. Profesyonel nitelikte bir kurtarma programı değildir. Dosyalar silindikten sonra disk üzerinde gerçekleşen kopyalama ve taşıma gibi işlemler dosyaların kurtarılma ihtimalini zorlaştıracaktır. Bu tip bir silinme durumunda hiçbir değişiklik yapmadan en hızlı şekilde Recuva programını çalıştırmak kurtarma başarısını arttırıcı nitelikte olacaktır.

+ Kurtarmayı denediğiniz dosyaları aynı diske kaydetmek yerine farklı diske kaydetmeyi denemelisiniz. Bu işlem kurtarma başarısını arttıracak nitelikte olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)