--

Gün boyunca gökyüzüne baktığımızda onlarca farklı uçak görüyoruz. Peki ya bu uçaklar nereye gidiyor ya da nereden geliyor hiç düşündünüz mü?

uçak

Hayatın yoğunluğu ve koşuşturmacası içindeyken başımızı kaldırıp gökyüzüne bakmak pek aklımıza gelmiyor ancak gökyüzüne ve havacılığa ilgi duyan herkesin sık sık gökyüzüne baktığına eminim. Hatta tonlarca ağırlıktaki dev demir yığını uçakların da gökte süzülüşünü gözden kaybolana dek izleyenler olduğundan da şüphem yok -Ben de onlardan biriyim!-

Sahi, bunca uçak nereye gidiyor ya da nereden geliyor? En son hangi ülkenin ya da şehrin topraklarına dokunduktan sonra yeniden göğe yükseldi? Bunları öğrenmek çok güzel olurdu doğrusu değil mi? Güzel haber; bu mümkün!

Flightradar24 isimli bir internet sitesi dünya üzerindeki neredeyse tüm ticari uçuş yapan uçakların konumunu, nereden geldiğini ve nereye gittiğini; Uçağın markasını, modelini hatta yüksekliğini ve hızını gösterebiliyor. İşte o anda üstünüzden geçen uçağın nereye gidiyor olduğunu görebilirsiniz!

flightradar24

Şu an bu yazıyı yazarken Yalova semalarından geçen Airbus A320 tipi bir uçağın Bodrum’dan kalkış yapmış olup Sabiha Gökçen havalimanına doğru gidiyor olduğunu görebiliyorum. Evet, uçağı gökyüzünde de gerçekten gördüm. Tabi bu kadar uzun bir mesafeden uçağın A320 olduğunu anlayabilmek pek mümkün değil. Siteden gördüğüm kadarıyla söyleyebiliyorum 🙂

Bu sitede aynı zamanda uçuş kodu ile arama yaparak da bir uçağı bulmanız mümkün. Örneğin uçak seyahatinde olan arkadaşınızın ya da ailenizin uçağı nerede, varmasına ne kadar kaldı gibi bilgileri hızlıca görebiliyorsunuz.

Sol tarafta yer alan menüde aşağı doğru indiğinizde uçuş yüksekliği, knot cinsinden uçağın hızının yer aldığı verilere de ulaşmanız mümkün.

Sitenin ücretsiz halinde bazı veriler gizli ve reklamlar mevcut ancak kayıt olarak ücretli halini satın aldığınızda reklamlar ortadan kalkıyor ve daha fazla veriye ulaşmanız mümkün hale geliyor.

Tüm verilerin sürekli ve anlık olarak güncellendiğini siz de gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz uçağı bu haritadan hemen bularak teyit edebilirsiniz. Genellikle ticari havayolu şirketlerinin tarifeli uçuşları olsa da çok nadiren de olsa şahsa ait özel jetler de haritada görünebiliyor. Zaman zaman uçuş testleri yapılan insansız hava araçlarının da konumunu ve hareketlerini görüntülebiliyorsunuz.

Havacılığa ve gökyüzüne ilgisi olanların ilgisini çekeceğini düşündüğüm bu siteye bu adresten ulaşabilirsiniz: www.flightradar24.com

Bu yazıya 3 kişi yorum yapmış

  1. Semih Ayrancı Bu yorumu yanıtla

    İlginç bir web sayfası böyle bi platform olduğunu bilmiyordum bu hava güvenliği açısından risk ortaya çıkarmazmı?

    • SystemHack Bu yorumu yanıtla

      Bu konuyu bazen ben de kendi kendime soruyorum ancak yıllardır aktif halde çalışan bir site, güvenlik açısından bir sorun oluşsaydı kapatılırdı diye düşünüyorum. Bu konuda net bilgim yok ne yazık ki 🙂

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir