--

Herkese merhaba!

Bu yazımda Decathlon’un bir ürünü olan Btwin 120 Kablosuz bisiklet kilometre saati incelemesini yapacağım. Aynı zamanda buna bisiklet için bir yol bilgisayarı da diyebiliriz.

Btwin 120 kablosuz kilometre saati özellikleri
Ürün saat dışında 4 adet fonksiyon barındırıyor. İçerdiği özellikler: Anlık ve ortalama hız, kısmi ve toplam kilometre sayma özelliği.

Şahsi fikrime göre özellik çeşitliliği olarak az gibi görünse de işini yerine iyi getiriyor diyebilirim. Daha önce kablolu pek bilinmeyen bir markanın bisiklet sayacını kullanmıştım. Özellik olarak daha da çeşit sağladığı halde en çok kullandığım özelliği toplam, günlük kilometre ve anlık hızdı. Bu üründe de bu özellikler mevcut. Kabloları koptuğu için yeni bir sayaç arayışına girdim. Bu sefer kablolu olması yerine, kablosuz tercih ettim. Kablosuz sayaçlara karşı bir önyargım vardı; bağlantı kopması, gecikmesi gibi sebeplerden dolayı verim alamayacağımı düşünüyordum. Ancak veri aktarımı konusunda kabloludan farksız olduğunu söyleyebilirim.

Tekerin dönmesiyle mıknatıs ürün alıcısı önünden geçiyor. Bu sayede oluşan manyetik alanı kullanarak alıcı bilgi almaya başlıyor. Mıknatısın alıcının önünden geçtiği süre ve sıklığa göre hız hesaplanıp ekrana yansıyor o yüzden ufak bir gecikme mevcut. Bu gecikme kabloluda da mevcuttu. Hız algılayıcı teker dönme hızını hesaplamaya çalıştığı için bilgi vermeye başlaması için tekerin birkaç tur dönmesi gerekiyor.  Bisikleti hobi ve ulaşım olarak kullanan bisikletçiler için oldukça yeterli olduğunu düşünüyorum.

Ürün kurulumu ve kutu içeriği
Ürünü tornavida bile kullanmadan rahatça montajlayabiliyoruz. Bunun için kutu içinden çeşitli boylarda oldukça sağlam lastikler çıkıyor. Lastikleri, takmamız gereken aparatların çentiklerine geçirip kolayca sabitleyebiliyoruz. Vida yerine lastikle sabitlendiğini gördüğümde pek sağlam olmayacağını ve sürekli kopan lastiklerle uğraşacağımı düşündüm ancak oldukça sağlamlar, halen bir sıkıntı olmadı. Yine de bunu düşünerek kutuya yedek lastikler de koymuşlar. Bu da güzel bir detay. Çünkü piyasada bulunabilecek cinsten lastik değiller.

Lastiklerin haricinde ürünü sabitleyebileceğimiz tutucu, janta basitçe takacağımız bir mıknatıs ve kablosuz alıcı çıkıyor. Kablosuz alıcı ve ekran CR2032 tipi düğme pil ile çalışıyor. Kutudan çıktığında piller içinde takılıydı. Bunu da beğendiğimi söyleyebilirim. Aldığım üründe daha sonradan ekstra pil gibi çeşitli ek ürünler bulmaya çalışmak bana çok uğraştırıcı gelir ve ürünü daha kullanmaya başlamadan gözümde puanı düşer 🙂

Basitçe fiziksel montajı tamamladıktan sonra ürünü üst taraftaki tuşa basılı tutarak çalıştırabiliyoruz. Saati ve lastik ebatını ayarlamamızı istiyor. Bunu lastiklerimizin yanaklarında yazan sayılardan bulabiliriz. Doğru ayarı yaptıktan sonra mıknatıs ve alıcıyı birbirini görecek şekilde taktıysak ürün kullanıma hazır demektir.

Btwin 120 kilometre saati videolu kurulum tarifi

(Decathlon ürün tanıtım ve mağaza sayfasından embed kodları kullanılarak alınmıştır)

 


Toplam kilometre ekranı: Bu ekranda ürünü bisikletinize taktıktan sonra eğer hiç resetlemediyseniz yapmış olduğunuz toplam mesafeyi gösterecektir. Toplam kilometre 999’a ulaştığında 1000 değil 0’a dönüyor olduğuna dair birkaç yazı okudum umarım o şekilde değildir, o şekildeyse bu büyük bir eksi olacaktır.


Kısmi (günlük) kilometre: Bu ekrandayken her reset tuşuna basılı tuttuğunuzda bu ve ortalama hız sıfırlanmaktadır. Bunu her binmeye başladığınızda sıfırlamanız gerekiyor. Otomatik olarak sıfırlama yapmamakta.


Ortalama hız: Kısmi kilometreye bağlı olarak çalışan ve o günkü turunuzda ulaşmış olduğunuz ortalama hızı gösterir.

Ürünü açmak ve kapatmak:
15 dakika boyunca hiçbir tuşa basılmazsa ve hız verisi almazsa otomatik olarak kapanıyor. Açmak için bir tuşa basmak ya da bisikleti sürmeye başlamak yeterli. Tuştan kapatması ise çok karmaşık. Öncelikle günlük kilometreyi resetlemek gerekiyor ardından reset tuşuna basılı tutarak kapatıyoruz. Resetlemek istemiyorsak ve tura devam edeceksek maalesef 15 dakika beklemek zorundayız. Bu da boşuna güç tüketimi demek. En azından kaç dakika bekledikten sonra kapansın ayarı olmalıydı diye düşünüyorum. Resetledikten sonra tuş kullanarak kapattıysak açmak için reset tuşuna bir süre basılı tutmamız gerekiyor.

Ürünün artıları:
+ Bence basit ve görünür bir ekran dizilimi var. Her modda saati göstermesi oldukça güzel.
+ Kolay montaj
+ Kablo karmaşası yok
+ Uygun fiyatlı ve kaliteli olduğunu düşünüyorum.

Eksileri:
Eksisi yok diyeceğim kadar az aslında.
– Birkaç fonksiyon daha olmalıydı. Özellikle maksimum hız özelliğini aradım.
– Açma kapatma olayı çok karmaşık. Bu yüzden de pil konusunda fazla tasarrufa yönelik bir ürün değil. Bu madde için bir ekleme: Ürünü kapatmak ve açmak oldukça kolay aslında. Benim acemiliğime gelmiş 🙂 Sürüşten sonra kapatmak isterseniz üst butona basılı tutarak günlük tur mesafenizi sıfırlıyorsunuz. -Günlük tur mesafenizi sıfırlamak istemiyorsanız bu bir dezavantaj- Ardından yine üst butona basılı tutarsanız cihaz kapanıyor ancak tur molalarında kapatmak isterseniz bu tuşla ne yazık ki mümkün değil. Hareket algılayıcıdan bir veri gelmezse 5-10 dakika içerisinde kendi kendine kapanıyor. Buna rağmen pil dayanma oranı oldukça uzun diyebilirim.

Ürünü decathlonda btwin 120 kilometre saati olarak bulabilirsiniz. Fiyatı ise ben aldığımda 65 TL idi, değişiklik gösterebilir.

Bu cihaz hakkında sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz.
Herkese mutlu günler 🙂

2 Ağustos 2018 Perşembe güncellemesi
Zamanla bisiklete sabitlemek için kullanılan hazne ve ekran arasında gözle görünmeyen bir aşınma ya da başka bir problem oluştu. Bisiklette giderken yolun bozukluğuna bağlı titreşimlerde bile ekran yerinden çıkmaya başlamıştı. Gerçekten sinir bozucu bir durum. İnternetten satın almış olsam da ürünü İstanbul Metrocity AVM, Decathlon mağazasına götürdüğümde hiç uğraştırmadan direkt olarak değişim yapmayı önerdiler ancak yeniden aynı sorun olursa değişim yapılmayacakmış. Eğer aynı sorun tekrarlanırsa kronik bir sorun olduğunu düşünüyorum sonraki üretimde düzeltileceğini düşünmekteyim. Btwin kilometre saati ve Decathlon müşteri memnuniyetine vermiş olduğu önemden çok iyi derecede memnun kaldığımı söyleyebilirim. Fiyatı ise 10 TL artarak 75 TL seviyesine yükselmiş.

Bu yazıya 19 kişi yorum yapmış

 1. Talha Çalhan Bu yorumu yanıtla

  Hala çalışıyor mu yoksa başka bir modele mi geçtiniz? Almayı düşünüyorum fiyatı 135 tl olmuş sizce değer mi?

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar, evet ürünü halen kullanmaktayım. Fiyatı fazlasıyla artmış. Bu seviyede alternatif ürünler bilemediğim ve fiyatlarını da bilemediğim için 135 tl ödemeye değer mi buna bir şey diyemeyeceğim ancak oldukça memnunum diyebilirim. Tek eksikliğini hissettiğim nokta bir ekran ışığının olmaması. Gece sürüşlerinde ekranı görmek bir hayli zor oluyor. Gündüz kullanımlarda ise hiçbir sıkıntı yok. Ekran gayet görünür halde ve ekrandaki fonksiyonlar tüm beklentimi, ihtiyacımı karşılıyor diyebilirim. Bozulmadığı sürece farklı bir model arayışına girmem büyük ihtimal. Bozulursa da bunun aynısının ışıklı ekranı olsa yine bunu tercih ederim. Eğer fiyatı size uygun geliyorsa ve ışıklı ekran beklentiniz yoksa bu ürün ihtiyacınızı karşılayacaktır diye düşünüyorum.

 2. Berke Selçuk Bu yorumu yanıtla

  Merhaba bu ürünü halen kullanıyor musunuz? Bisiklet için kullanışlı kilometre sayacı arıyorum fakat karar veremedim. Bu ürüne denk geldim tavsiye eder misiniz ışıklı mı ve yağmur altında dayanıklılık sunuyor mu acaba

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhaba, halen bu ürünü kullanmaktayım. Oldukça kullanışlı ve doğru çalıştığına inanıyorum. Yazımın sonunda bahsettiğim sorun dolayısıyla yenisiyle değiştirilmişti ürün. Halen değişim ürününü kullanmaktayım hiçbir problem yaşamadım hatta şu an yenisindeki toplam kilometrem 1500 km civarlarında.

   Üründe bir ekran ışığı bulunmuyor. Gece sürüşlerinde yokluğunu hissediyorum doğrusu ancak güneş ışığı altında ve sokak lambaları altında ekran çok net ve güzel görünüyor. Yağmur altında hiç denemedim ancak sıvıya karşı dayanıklı değil diye biliyorum. O yüzden yağmur altında kullanmamakta yarar var diye düşünüyorum.

   Eğer çok büyük bir beklentiniz yoksa. Günlük, toplam kilometremi ve anlık kilometremi takip edeyim diyorsanız ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ek olarak saat ve ortalama hız verisi gösterebiliyor. Özetle yüksek beklentide olmayan kullanıcılar için oldukça yeterli. Hobi amaçlı bisiklet kullanımı için tavsiye edeceğim bir kilometre saati 🙂

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar, ürünün alıcısını her iki tekere de takabilirsiniz teknik olarak sorun olmaz algılama yapar ancak arka tekerde takılı olunca ürün vites sistemine ya da kadroya çarpabilir ve zarar görebilir. Hatta düşmenize de sebep olabilir. Aynı zamanda ekranla arasındaki mesafe daha fazla olacağı için bağlantı sorunları da yaşayabilirsiniz. En güvenli ve sorunsuz yöntem ön tekere takarak kullanmanızdır. Aynı zamanda ben de ön teker ile kullanmaktayım. Daha güvenli bence 🙂

 3. Batuhan Bu yorumu yanıtla

  Btwin 120 kilometre saatinin kurulumu nasıl yapılır diyen arkadaşlar için kurulumun gösterildiği videoyu ilk yazıya ekledim 🙂

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Eğer alıcı mıknatısı görüyorsa ve algılıyorsa hareketi sorun olmayacaktır 🙂 Ancak çok dış tarafa ya da çok iç tarafa takmanız hız ve mesafe konusunda biraz hata payı oluşturabilir

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Merhabalar ben ciddi bir gecikme hissetmedim. Ölçme yöntemi tekerin tur ama hızına göre olduğu için ilk harekete geçişte ve ani hız değişimlerinde çok az bir gecikme oluyor ancak bu daha önce kullandığım farklı bir marka kablolu sayaçta da mevcuttu. Algılayıcı jant teline takılı mıknatısın önünden geçmesini beklediği için hız ölçümünde birkaç teker turu gecikme oluyor o kadar 🙂

   Yanlış hatırlamıyorsam ürünü geçtiğimiz yılın Kasım ayında aldım. Bugüne kadar toplamda 598KM mesafe saymış ve pili hiç bitmedi. Halen kutudan çıkan pil ile çalışıyor 🙂

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Merhaba, ürün isminde geçen 120 sayısı sadece bir model numarası. Teknik bir özellik değil. Mesela Btwin 100 km saati isimli kilometre sayacı var o da bunun kablolu modeli. Decathlon genelde ürünlerini minimum 100’den başlayarak özellik ve kalitesine göre numaralandırıyor. 🙂

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Pilinin ne kadar dayandığı konusunda maalesef bir bilgim yok ama pili değiştirirken içinde yer alan bilgilerin silineceğini düşünüyorum. Umarım yanılıyorumdur. İleride bu konuda tecrübe edinirsem, yazıya da ekleyeceğim 🙂

   • Ozan Haner Bu yorumu yanıtla

    Pili değişince tüm veriler siliniyor. Decathlon’un sitesinde ürün hakkındaki yorumlardan birinde bu konunun bahsi geçmekte…

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

     Bilgi paylaşarak yazımın gelişmesinde katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)