--

Aylardır ciddi bir salgınla karşı karşıyayız, korona salgını gün geçtikçe de artmaya devam ediyor. Dikkat etmezsek, önlemleri düzgün şekilde uygulamazsak bu gidişle bitecek gibi de durmuyor. Bu virüsten korunmak ve salgını bitirmeye yönelik ufak da olsa katkı sağlamak için nelere “ÖZELLİKLE” dikkat etmeliyiz onları kendimce anlatmaya çalışacağım.

koronavirus

1) Araştırmalara göre virüs dirseğinizden bulaşmıyor!

Korona salgınından korunmak için ağzınızı, burnunuzu ve gözlerinizi korumalısınız. Dirseğinize taktığınız maske sizi korumuyor. Polisleri gördüğünüzde ceza yememek için dirseğinizdeki maskeyi ağzınıza birkaç dakikalığına takmak ise hiç korumuyor.

2) Bilmediğiniz yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi kesinlikle ağız, burun ve gözünüzle temas ettirmeyin!

Bu virüs çeşitli yüzeylerin üzerinde de bir süre yaşayabiliyor. Örnek olarak düşündüğümüzde kapı kolları, asansör düğmeleri, atmler, kafe ve lokantalardaki menü listeleri hatta cep telefonlarımızın yüzeyinde bile yaşayabiliyor. Bu yüzeylere hapşırıp öksürürken ağzımızı kapatmamızın ardından temas etmemizle bulaşan bu virüs, başka kişilerin ya da bizim temas edip elimizi ağzımıza ve burnumuza götürmemizle bize de bulaşmasının yolunu kolaylaştırmış oluyoruz.

Düzenli aralıklarla sık temas ettiğimiz yüzeyleri temizlemeyi unutmamalıyız.

Dışarıdayken ve elinizi yabancı bir yüzeye dokundurduktan sonra iyice yıkamadan kesinlikle yüzünüzle temas ettirmemelisiniz.

3) Kapalı ortama girdikten sonra maskeyi çıkarıp bilmediğiniz alanlara koymayın

Etraftan gördüğüm kadarıyla; kişi bir kafeye ya da farklı bir kapalı alana giriyor. Güvendiği birileri olduğu için maskeyi çıkarıyor ve masanın üzerine, koltuğa ya da cebine koyuyor. Peki ya daha önce o masaya virüs taşıyıcısı biri temas ettiyse veya öksürdüyse?

Bilinmeyen her yere temas eden o maske tekrardan ağza takılıyor ve belki de muhteşem bir virüs yuvası haline gelmiş o maske ile virüs kapmak için her türlü ortam, korona virüsün hoşuna gidecek şekilde oluşturuluyor. Tebrikler!

4) Dışarıdan aldığınız paketli ürünler yıkanabilir durumdaysa mutlaka yıkayın ya da birkaç gün boyunca kullanmadan bekletin

İnternetten ya da marketten satın aldığınız ürünleri yıkayabilmeniz mümkünse mutlaka yıkayın. Çünkü marketlerde birçok tüketici dokunduğu ürünü inceledikten sonra kesinlikle satın alma eğiliminde olmuyor, aynı ürünü yeniden geri rafa koyabiliyor. Bu yüzden bu ürüne dokunan kişinin taşıyıcı olup olmadığını bilemeyiz. İşi riske etmemek için ürün paketini iyi bir şekilde yıkamakta fayda var. Eğer bu ürün yıkanamayacak bir ürünse birkaç gün kullanmadan beklemek yararlı olabilir. Ürün yüzeyinde bir virüs varsa bu virüs bu süreçte ölebilir ve etkisini yitirebilir.

5) Maske burnunuzu da kapatsın!

Sadece ağzı kapatıp burnu açık bırakacak şekilde taktığınız maskeler rahat nefes almanızı sağlıyor ancak virüsü de daha rahat bir şekilde vücudunuza almanıza olanak sağlıyor. Bu maskeyi aksesuar olarak değil de gerçekten işlevini doğru bir şekilde yerine getirecek şekilde takın. O burun kapatılmalı!

6) Hepimiz virüs taşıyıcısı olabiliriz!

O benim komşum, kuzenim, arkadaşım virüslü değildir. Bir şey olmaz sarılabilirim, yakın durabilirim düşüncesinden derhal uzaklaşın. Bu virüs kendisini çok geç belli eden ya da hiçbir belirti vermeden atlatılabilen bir virüs. Tamamen güvendiğimiz o kişi virüsü bir yerden kapmış ve farkına varmamış olabilir. Hatta bu kişi siz bile olabilirsiniz. Çok sevdiğiniz arkadaşlarınızı, komşunuzu, ailenizi kaptığınız virüs ile hasta ederek yataklara düşürmek ister misiniz? Bence istemezsiniz. O yüzden her birimiz virüs kapmış gibi hareket etmeli, hijyenimize ve mesafemize özen göstermeliyiz.

Bu virüse bulaşma ve yayılma şansını veren biziz. Eğer dikkat edip, kurallara uyup almamız gereken önlemleri eksiksiz yerine getirirsek; bu salgından çok daha kısa bir sürede kurtulabiliriz ancak bu virüsten korunmak için çaba harcamayıp, umursamazsak yıllar boyu bu virüsle yaşayacak belki de sevdiklerimizi kaybedeceğiz.

Bir an önce düzgün maske takmayı ve hijyen kurallarını doğru uygulamayı öğren ve harekete geç, şimdi!

Bu yazıda 1 yorum var

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)