--

Dünyamızı saran bulaşıcı bir virüsle karşı karşıyayız. Bu virüsten korunmak için kalabalık yerlerden kaçınmak, olabildiğince dışarı çıkmamak ve kişisel hijyenimize önem vermek alabileceğimiz önlemler arasında. Gençler olarak zarar görme ihtimalimiz daha düşükken taşıyıcı olarak sevdiklerimize zarar verme ihtimalimiz yüksek. Bu yüzden bu virüse yakalanmamak için alınması gereken önlemleri ihmal etmemek gerekiyor.


Peki dışarı çıkmayıp, evde ne yapacağız?

Home office çalışma düzenine geçmek
Her meslek grubu için olmasa da, büyük ölçüde bilgisayar üzerinden iş yapan dijital ajans, çağrı merkezleri, yazılım geliştirme sektöründeki firmalar evden çalışma düzenine geçerek kalabalık ofis ortamlarında çalışmak yerine evde daha güvenli bir şekilde çalışmalara kalınan yerden devam etmek mümkün.

Arkadaşlarınızla dışarıda görüşmek yerine görüntülü konferans ile evinizden görüşün!
Günümüzde gelişen teknolojiler ile aynı anda birden fazla kişiyle birlikte görüntülü görüşmek mümkün. Her zaman dışarıda görüştüğünüz arkadaş grubunuzla görüşmeleri bir süre sanala taşımak yararlı olabilir 🙂

Dijital eğitim platformlarındaki eğitimleri takip edin
Udemy gibi çevrimiçi eğitim platformlarından ilgi alanınıza ve kariyer hedefinize uygun eğitim içeriklerini satın alarak evde geçirdiğiniz zaman boyunca bu içerikleri kullanarak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir ve bilginize bilgi katabilirsiniz.

Dijital yayın platformlarındaki dizi, film video gibi içerikleri izleyebilir yine dijital platformlarda podcast dinleyebilirsiniz
Netflix, blutv gibi platformları kullanabilirsiniz. Yine internet üzerinden yayınlanan podcast içeriklerini dinleyebilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz hobiler edinebilirsiniz
Örneğin evde oluşturacağınız kurgu ile fotoğraflar çekebilir, resim çizebilir, kitap okuyabilirsiniz. Elektroniğe ilginiz varsa evdeki çalışmayan elektronik cihazları tamir etmeyi deneyebilir veya nasıl çalıştığını anlamaya çalışabilirsiniz. Hobi edinmek konusunda tek sınır sizsiniz. Hatta hobi olarak yazılar yazacağınız bir blog kurarak artık bir blog yazarı olabilirsiniz!

Ödeme kanıtı olan bir internetten kazanç platformunda zaman geçirebilirsiniz
Ödeme kanıtı olan, gerçekten ödeme yapan bir internetten kazanç sitesinde evdeki zamanınızı geçirebilirsiniz. Böylece evdeki zamanınızı kullanarak ufak bir gelir elde edebilir ve zamanınızı daha verimli geçirebilirsiniz.

Yeni bir yetenek kazanabilirsiniz
Evinizde hevesle aldığınız ancak halen çalmayı öğrenemediğiniz bir müzik aleti varsa, çalmayı öğrenmek için doğru zaman olabilir. İnternette yer alan onlarca eğitim içeriğinden yararlanarak birkaç hafta içinde temel seviyede çalmaya başlayabilirsiniz. Yazılım ve program geliştirme konusunda eğitimleri takip ederek kısa zamanda temel seviyede programlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi ev içindeki etkinlikler için tek sınır sizsiniz. Birçok farklı alternatif bulmak ve geliştirmek mümkün. Herkese sağlıklı günler!

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Ferhat Bu yorumu yanıtla

    dışarı çıkmayı çok sevmeyen ben bile özgürce dışarı çıkmayı heyecanla bekliyorum evde zaman geçmiyor artık

  2. Kaan Bu yorumu yanıtla

    30 günden fazladir evdeyim artık yapacak hiç bişi kalmadı. Bu beladan kurtulunca bir hafta sokakta kamp yapacağım sanırsam

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)