--

Bilindiği gibi Microsoft firmasının en yeni işletim sistemi Windows 10; bundan dolayı da artık yeni alınan tüm bilgisayarlar windows 10 yüklü olarak olarak geliyor. Tabii windows lisansı mevcut olan bilgisayarlar için konuşuyorum. Freedos sistemler hariç 🙂

Windows 10 her ne kadar en modern ve en gelişmiş işletim sistemi olsa da alışkanlıklarımızdan vazgeçmek kolay olmuyor. Örneğin halen aktif olarak windows 7 kullanan kullanıcılar var. Önceki bilgisayarlarımızda windows 7 ya da daha eski işletim sistemlerini isteğimize bağlı olarak kullanabiliyor olsak da yeni üretilen bilgisayarlarda durum biraz farklılaşıyor.

Yeni satın aldığımız windows 10 yüklü bilgisayarda daha eski işletim sistemlerini kullanmak mümkün mü?
Teorik olarak düşündüğümüzde evet bu durum kesinlikle mümkün ancak iş uygulamaya geçtiğinde durumlar biraz değişebiliyor. Artık üreticiler yeni bilgisayarlar için sadece Windows 10 uyumlu donanım sürücüleri (driver) hazırlıyorlar. Bundan dolayı da windows 10 haricinde daha eski sürüm windows işletim sistemi kurduğumuzda bilgisayarda yer alan donanımları işletim sistemine tanıtmak pek mümkün olmuyor. Bilgisayardaki donanımı işletim sistemine tanıtabilecek doğru yazılımı bulamadığımız için bilgisayar verimli ve düzgün çalışmayabiliyor.

Bilgisayarın daha eski işletim sistemlerine uyumunu nasıl anlayabiliriz?
Bunun için bilgisayar üreticinizin resmi web sitesine girin ve sizin bilgisayarınız için eklenmiş olan donanım sürücüleri (driver) sayfasını açın. Eğer bu sayfada işletim sistemi seçmenize izin veriliyorsa ve bu sistemler arasında Win 7, 8, 8.1 gibi sürümleri görebiliyorsanız daha önceki işletim sistemlerini yüklemeniz ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmanız mümkün ancak sadece win 10 görüyorsanız daha önceki işletim sistemlerini yüklediğinizde bilgisayarınız fazla verimli çalışmayacak demektir.

Windows 10 yüklü gelen bilgisayarıma win 8.1 yükleyip kullanmaya çalışırsam ne olur?
Bu işlemde yükleme tamamlanana kadar hiçbir sorun yaşamadan windows 8.1’i kurabileceksiniz fakat iş donanımları bilgisayara tanıtmaya geldiğinde karmaşık bir hal alacaktır. Bilgisayarınız donanımlarınız için uygun 8.1 sürücülerini bulamayacağından win 10 sürücülerini yüklemeye çalışacak ya da donanımı bilinmeyen donanım olarak bırakıp çalıştırmayacaktır. Bu da bilgisayarınızdan ses çıkmaması, görüntünün net olmaması internete bağlanmaması gibi sorunlara yol açacaktır. Bunlar ortaya çıkmasa bile bilgisayarınız gerçek performansından daha düşük bir performans sergileyecektir.

Windows 10 işletim sistemi ilk kez 2015 yılında kullanıma sunuldu. Ardından 2016 itibariyle yeni üretilen bilgisayarlarda aktif olarak yer almaya başladı. 2018 ve öncesinde üretilen bilgisayarlarda windows 8.1 uyumlu sürücü bulma şansı daha yüksek iken 2018 sonrasında üretilen ve günümüzde üretilen bilgisayarlarda eski işletim sistemlerine uygun donanım sürücüsü bulabilmek bir hayli zor bir hale geldi. Özetle baktığımızda yeni üretilen bilgisayarlarda Windows’un en yeni işletim sistemini kullanmak zorundayız gibi görünüyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)