--

Bilindiği gibi yakın zamanda elektrik tüketimi tarifeli sisteme geçti. Artık 210 kw üzerinde tüketim yapıldığında 210 kw üzerinde olan tüketimler daha yüksek ücret tarifesiyle hesaplanacak.

Elektrik tüketiminin 210 kilowattı aşmaması için neler yapılabilir?
Günümüzde hayatımızı kolaylaştırıcı birçok cihaz elektrikle çalışmakta. Bu yüzden bir aylık süreçte 210 kw altında tüketimi sağlamak bir hayli güç. Yine de mümkün olabildiğince faydalı olabilecek tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım.

Kullanılmayan elektrikli cihazların fişini mutlaka çekin
Özellikle televizyon, şarj aleti gibi cihazlar kullanılmasa bile sürekli olarak elektrik akımı çekerler. Televizyonların kapalı olduğunu gösteren ufak bir ışık bile yıl boyu çalıştığında azımsanmayacak kadar çok enerji tüketimine sebep olmakta. Bir diğer yanda dizüstü bilgisayar adaptörleri, monitörler ya da bilgisayar kasalarını da aynı kategoriye koymalıyız. Bilgisayar kasaları kapalıyken bile ufak bir miktar güç çekerek bilgisayar bileşenlerine sürekli olarak güç sağlarlar. Uzun vade düşündüğümüzde bu da büyük ölçüde enerjinin boşa gitmesine sebep olacaktır.

Bilgisayar yerine tablet ya da cep telefonu kullanımı enerji tasarrufu sağlayabilir
Günümüzde internet birçok işimizi kolaylaştıran bir sistem. İnternette yer alan işlerimizi bilgisayar yerine tablet ya da cep telefonu ile tamamladığımızda büyük ölçüde bir enerji tasarrufu sağlamış olacağız. Sadece bir dizüstü bilgisayar bile onlarca telefonun tükettiği enerjiyi tek başına tüketmektedir. Kısa ve basit işler için bilgisayarı çalıştırmak yerine daha tasarruflu cihazlar kullanmayı alışkanlık haline getirdiğimizde iyi miktarda tasarruf yapmış olacağımızdan eminim.

Ufak molalarda bilgisayarları uykuya almak önemli bir adım
Pandeminin getirdiği dijitalleşme ile evde çalışma modeli oldukça yaygınlaştı. Tüm gün çalışan bilgisayarlar da faturalara önemli ölçüde etki ediyor. Ekran başından ayrılmanız gereken ufak molalarda bilgisayarınızı uyku moduna alıp, monitörünüzü de kapattığınızda enerji boşa gitmeyecektir.

Mümkün olan cihazlarda güç tasarrufu modunu aktifleştirin
Bilgisayar, televizyon gibi cihazlarda varsa güç tasarrufu modunu aktifleştirerek güç tüketimini bir miktar azaltabilirsiniz. Bu modun olmadığı televizyonlarda ise ekran aydınlatması ışığını bir miktar kısarak tasarruf sağlamak mümkün. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi cihazlarda da mümkün olduğunda ekonomik mod açılabilir. Bulaşık ve çamaşır makinelerinde yer alan ekonomik modu düşündüğümüzde elektriğin yanı sıra su tasarrufu da sağlamış olacağız. Buzdolabında ise durum biraz daha karmaşık hal alıyor. Eğer buzdolabınızda bozulmaya müsait ve uzun süre durması gereken yiyecekler varsa ekonomik modu açmak bu gıdaların bozulmasına sebep olabilir. Buzdolabınızın doluluk ve içerik durumuna göre bu modu açmanız ya da kapatmanız daha mantıklı olacaktır.

Elektrikli ısıtıcı ve ısıtma cihazları için alternatif enerjilerden yararlanılabilir
Elektrik enerjisiyle çalışan ısıtıcı, su ısıtıcı, kahve makinesi, tost makinesi gibi cihazlar oldukça fazla elektrik tüketmektedir. Bu cihazlar yerine alternatif enerji kaynaklarını kullanarak elektrikten tasarruf etmek mümkün. Tabii bu noktada alternatif kaynakların da maliyetlerini hesaplamak gerekecek. Bu konuda fikri olanların yorumlarına açığım. Elektrikten tasarruf edelim derken alternatif kaynaklar ile daha yüksek maliyete sebep olmak da ne yazık ki olası 🙂

Yeni elektrikli cihaz seçiminde daha tasarruflu cihaz seçilebilir
Günümüzde modern teknolojilerle aynı işi daha düşük elektrik kullanımıyla yapabilecek birçok cihaz piyasaya sunulmakta. Yeni bir elektrikli ürün satın alma aşamasında alternatifler arasında en düşük tüketime sahip cihazı seçmek de uzun vadede faydalı olacak bir adım olabilir 🙂

Daha düşük tüketim oranına sahip ampüller tercih edilmeli
Elektrik tüketiminin büyük bir kısmı aydınlanma ihtiyacı dolayısıyla ortaya çıkıyor. Mevcut aydınlatma ürünlerini daha düşük güce ihtiyaç duyan aydınlatma cihazları ile değiştirmek yararlı olacaktır.

Evin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayabilecek şekilde elektrik üretmek
En azından evin aydınlatma ihtiyacını karşılayacak şekilde güneş paneli ya da ufak bir rüzgar türbini sistemi kurmak elektrik faturasına ödeyeceğiniz miktarı büyük ölçüde azaltacaktır. Ancak bu sistemler biraz maliyetli olduğu için maliyeti karşılayıp kâr ettirmeye başlaması biraz zaman alacaktır. Bu da kısa vade değil çok uzun vadeli bir çözüm oluyor.

Temel olarak elektrik tasarrufu sağlayıp tüketimi 210 kw altında tutmaya yardımcı olabilecek yöntemleri sıralamaya çalıştım. Günümüzde 210 kw değerinin ulaşması güç bir kota olmadığını düşünüyorum. Oldukça fazla dikkat ederek ancak bu değerin altında kalabiliriz ancak dikkatsiz bir şekilde elektrikli cihazları kullanırsak bu kotayı geçmemek pek mümkün değil.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir