--

Günümüzde gelişen teknolojilerin yanında oldukça eski nesil kalmış bir model olan Sony Playstation 3’ün halen kullanışlı olan ve kullanışsız kalan yönlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Playstation 3 slim

Playstation serisinin en popüler modelinden biri olan Playstation 3, halen birçok kişi tarafından kullanılmaya ve ikinci el olarak alışverişi yapılmaya devam ediyor. İlk versiyonu 2006 yılında çıkmış olan bu modelin geliştirilmeler sunularak 2011 yılına kadar yeni versiyonları piyasaya çıkarılmıştı. Bu modelden sonra iki yeni model daha çıktığı için artık üretilmiyor tabii ki.

Oyun performansı
Eğer güçlü donanıma sahip bir bilgisayarda ya da daha yeni nesil bir oyun konsolunda oyunlar oynadıysanız Playstation 3’ün oyun performansı ve oyun grafikleri size keyif vermeyecektir. Yine de Playstation 3 için özel olarak çıkmış PS3 Exclusive serisi oyunların halen oynanabilir durumda olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki yüksek grafik kalitesi beklentisinde olmamak gerekiyor. Sony, Playstation 3 için çevrimiçi oyun mağazasını kapatacağını söylemiş olsa da bu kararında geri adım atmıştı. Oldukça yaşlı bir cihaz olduğu için yakın zamanda bu kararın yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum. Çevrimiçi mağazada da oyun fiyatlarının ucuz olmaması dolayısıyla istediğiniz oyunu ikinci el olarak kutulu almanız daha ekonomik olacaktır. Kutulu oyun koleksiyoncuları için bu güzel bir fırsat 🙂

Playstation Move
Belki de Playstation 3’ün en eğlenceli oyun oynama şekli olan Move hareket kolları ile birçok oyunu hareket ederek oynayabiliyorsunuz. Move oyunları arasında çeşitli sporlar yapabileceğiniz oyunlar, dans edebileceğiniz oyunlar ya da evcil hayvan besleme gibi birçok çeşitte oyun bulunuyor. Benim fikrim PS3’ün bu özelliği halen keyifle kullanabilecek seviyede.

Playstation move

Move uyumlu hareket sensörleri ve oyunlarını sıfır olarak bulmak pek mümkün olmasa da, ikinci el olarak uygun fiyatlarda bulmak mümkün olacaktır.

Multimedya
Playstation 3’ün bir oyun konsolu olmasının yanında oldukça iyi bir multimedya cihazı olduğunu da söyleyebilirim. İnternet bağlantısı sayesinde Netflix, Spotify, YouTube gibi platformları halen rahatlıkla çalıştırabiliyor. Bu platformlarda yer alan uyumlu içerikleri 1080P HD kalitesinde izleyebiliyorsunuz. Hatta internet tarayıcısı ile internette dolaşmanız da mümkün ancak günümüzde gelişen ve büyüyen internet sitelerini çalıştırmakta fazlasıyla zorlanıyor. Bunu da gözden kaçırmamak gerek.

Tüm bunların yanında iyi bir bluray oynatıcı olma görevini de üstleniyor. Ülkemizde çok fazla yaygınlaşmamış olsa da yüksek kaliteli bluray filmleri, bluray disk okuyucusu sayesinde rahatlıkla izlemenize olanak sağlıyor.

Sonuç:
PS3 düşük beklentilerle kullanılırsa 2022’de ihtiyaçları karşılayabilecek iyi bir cihaz ancak yüksek beklenti kesinlikle olmamalı. Özellikle oyun performansı konusunda yüksek beklenti üzecektir. Yine de eski oyunları oynamak isteyenler ve nostalji severler için oldukça iyi bir cihaz olduğunu söylemeliyim. Multimedya özellikleri beklentileri karşılayacak olsa da sadece multimedya özelliklerinden yararlanmak için satın alınabilecek bir cihaz kesinlikle değil. Bu ihtiyaç smart tv özelliği yer alan bir televizyon ya da ayrıca satılan tv box adı verilen cihazlarla daha uygun fiyatla, daha az yer kaplayarak karşılanabilir.

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir