--

Stereo ve mono sesler nedir?

Günümüzde artık stereo çok fazla yaygınlaşsa da zaman zaman mono seslerle de karşılaşabiliyoruz. Peki nedir bu stereo ve mono sesler?


Öncelikle ikisini de ayrı ayrı ele alarak anlatmaya çalışayım.
Stereo Ses: Bu ses türünde ses çift kanal olarak gelir. Basitçe şöyle açıklayayım; iki farklı kulaklıktan da aynı anda farklı sesler alınabilir. Örneğin bir film düşünelim. Filmde kameranın bakış açısına göre sağ taraftan bir araba geçiyorsa stereo teknolojisi kullanılarak geçen araba sesi sağ kulaklık kanalından daha fazla verilecektir. Böylece filmi kulaklıkla izlerken filmin içindeymişsiniz gibi deneyim yaşayacaksınız.

Mono Ses: Bu ses türü stereo ses türünün aksine sesi tek kanal olarak işler. Yani ses için sağ ve sol kulaklık ayrımı yoktur. İki kulaklıktan da aynı seviyede ses ve aynı seviyede ses detayı gelir. Filmlerdeki seslerin konumunu stereo teknolojisindeki gibi izleyicilere hissettirmek mümkün değildir.

Stereo ve Mono sesler arasındaki farklar ve kullanım alanları

 • Stereo daha yeni bir teknoloji iken mono daha eski bir teknolojidir.
 • Stereo ile daha kaliteli sesler alınabilir ancak mono ses dosyasına göre daha fazla yer kaplayacaktır.
 • Stereo teknolojisi hoparlörlerde de kullanılabilir ancak hoparlörler daha büyük bir çevreye ses yaydığı için iyi yerleştirilmediğinde farklı konumlardan gelen ses hissi daha az olacaktır. Kulaklıklar bu hissi daha net hissettirebilir.
 • Stereo kulaklıklarda her iki kulak için farklı sesler üretebildiğinden işitme kaybı yaşayan bireylerde çok verimli olmayabilir. Bu bireyler mono ses teknolojisini kullanarak her iki kulaklıktan da müzik ya da filmdeki tüm sesleri alabilirler.
 • Mono ses için diğer bir kullanım alanı olarak da araç içi ses sistemlerini düşünebiliriz. Stereo ses kullanıldığında çalan şarkının türüne göre tüm hoparlörlerden eşit bir miktarda ses gelmeyebilir. Bu da hoparlörlerin tam kapasite çalışmadığı hissini yaşatabilir. Bunun önüne geçmek için araçlarda mono ses kullanmak tüm hoparlörlerden şarkının tüm detaylarını vereceğinden daha yüksek ses elde edilebilir.Günümüzde farkında olunmasa da stereo teknolojisinin avantajlarını birçok film ve şarkıda görebiliriz.

  Şimdi sizinle 1965 yılında piyasaya çıkmış bir şarkı olan The Mamas & The Papas grubunun California Dreamin şarkısını paylaşmak istiyorum.

  Şarkıyı kulaklıkla dinlemenizi istiyorum. Kulaklıkla dinlediğinizde ilk başta iki kulaklığınız da takılı olsun ardından kulaklığınızın birini çıkartarak dinleyin ve çıkardığınız kulaklığı takarak diğerini çıkartarak dinleyin. Bir kulaklıktan kadınların söylediği şarkı gelirken, diğer kulaklıktan ise erkeklerin söylediği şarkıyı duyacaksınız. Bu şarkıda çift kanal stereo teknolojisi kullanılarak iki kanaldan da farklı sesler verilmesi hedeflenmiş. Eğer bu şarkıyı mono bir sistemde dinlerseniz çift kanal durumu ortadan kalkacağı için iki kulaklıktan da hem kadınları hem erkekleri duyabilirsiniz.

  Bu konu hakkında benim seslendirmiş olduğum YouTube videomu da izleyebilirsiniz:

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)