--

Herkese uzun zaman sonra yeniden merhaba!

Bir süredir dalga geçercesine logo konusunda çeşitli geri bildirimler alıyorum. Bu konuda bir yazı yazayım dedim. Gelen geri bildirimler aynı IP’den geliyor. Kaynağını incelediğimde Yalova Üniversitesinin internet ağı olduğunu gördüm. Hatta biraz daha detaylı tarayarak telefondan mı yoksa bilgisayardan mı giriş yapıldığını araştırdım sonuç: Masaüstü bir bilgisayardan, adres çubuğuna direk olarak benim sitemin adresi yazılarak giriş yapılıyor. Bana garezi olan birisi olmalı…. 🙂 Şuan Yalova Üniversitesinde okuyan kişilerden beni tanıyanların böyle bir şey yapacağını düşünmesem bile varmış demek. Sitem çok fazla kişi tarafından bilinmiyor olmasına rağmen Yalova Üniversitesinin internet ağından hit almam enteresan bir durum.

Şimdi gelelim logo konusuna;
Sitenin tasarımına ve logosuna fazla önem vermiyorum çünkü bu bir kişisel blog o yüzden daha basit ve kolay kullanımlı bir site olmasını istiyorum. Para kazanma amacım çok arka planda. Bulunan reklamlar ile yıllık site masrafını karşılasam bana yeter. Zaten siteye girip dolaşacak ziyaretçiler “tasarımı çok güzel” , “hoş görünümlü bir site dolaşayım bu sitede” fikriyle dolaşacak olması neredeyse imkansız. Türkiye’de bulunan birçok internet kullanıcısı bir internet sitesinde ihtiyacı olan bilgi varsa o sitedeki bilgiyi saniyeler içerisinde hızlıca göz atarak okur ve bilgiyi aldıktan sonra siteyi direk olarak kapatır.

Dur bakayım bu adam başka ne yapmış bu sitede” düşüncesiyle bir internet sitesini inceleyen kişiler ya web sektörüyle uğraşmış ya da uğraşan kişilerdir belki de site ilgi alanıyla alakalı olduğu için sitede dolaşma ihtiyacı duyar.

Tasarım tabiki kullanıcıyı sitede tutan bir etken olsa bile içerik güzel değilse tasarım dünyanın en güzel tasarımı olsa bile sitede kullanıcı durmayacaktır. Fazla cafcaflı, süslü tasarımlar çok daha fazla resim dosyası ve kod içerdiği için kullanıcıda yavaş çalışabilir bu da kullanıcıyı siteden uzaklaştıracak etkenlerden birisidir. Benim hedefim siteye girecek kişilerin sırf yazıları okumak için siteme girmesidir. Zaten yazılarımı okuyan kişiler genelde yakın çevremden oluştuğu için tasarım ve logo konusunda çok fazla endişe duymuyorum. Yazıları okuyabilmek amacıyla giren bir kişi için basit tasarım rahatsız edici olmayacaktır ve site daha süslü tasarımlı sitelere nazaran daha hızlı açılacaktır.

Kişisel bir blog sitesi olarak markalaşma ya da kurumsallaşma gibi bir amaçta yok. Zaten kişisel siteler ne kadar büyüyebilir?
Çok ileriye dönük hedefler mevcut değilken tasarım ve logo konusunda çok kafa patlatmayı gereksiz görüyorum. Tabii gelecekte daha yüksek hit beklentili, hedefi gelişmek olan sitelerde logo mutlaka olması gereken bir şeydir. Grafik ve tasarımla uğraşmıyorken ne kadar güzel bir logo yapabilirim o da bir diğer soru tabii 🙂

Sitemi tabiiki eleştirebilir, fikirlerinizi katabilirsiniz fakat böyle taşlarcasına, dalga geçerek, aşağılayıcı üsluptaki eleştiriler; eleştiri değil içten içe kıskançlıktır bence 🙂

Belki de bu site sayesinde yüzüme gülenlerin, arkamdan iş çevirdiğini öğrenebileceğim. Teşekkürler WordPress geri bildirim sistemi ve iletişim sayfası!

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)