--

Herkese merhaba! Bu yazımda bilgisayarınızda yer alan ram miktarının oyun performansına olan etkisini anlatacağım.

Ram nedir?
Öncelikle basitçe bu parçadan bahsetmek istiyorum. Ram başta bilgisayarda olmak üzere günümüzde mevcut olan akıllı telefonlarda da yer alan bir parçadır. Ram, kelimesinin açılımı “Random Access Memory” yani rastgele erişimli bellek anlamındadır. Daha da basit düşündüğümüzde geçici bellek diyebiliriz. Çalışma şekli ise şu şekildedir; bilgisayarda çalışan ya da çalıştırılacak olan programların gerekli dosyalarını sabit diskten alarak bir süre bekletir ve gerektikçe işlemciye göndererek dosyaların işlenmesini sağlar. Bir nevi sabit diskteki dosyalar için işlemci ve sabit disk arasındaki bekleme salonudur diyebiliriz 🙂

Ram miktarı oyunlar için önemli mi?
Kesinlikle önemli. Özellikle günümüzde son çıkan oyunlar oldukça büyük dosyalara ve yüksek kaliteli doku dosyalarına sahiptir. Bu dosyaların boyutları oldukça yüksek olduğu için tek seferde işlemciye ulaştırılması mümkün olmamaktadır ancak yüksek kapasiteli bir ram vasıtasıyla dosyalar hazırda bekletilerek kullanılması gerektiği anda işlemciye iletilmektedir. Özellikle büyük haritalı ve yüksek kalite detaylı oyunlarda ram miktarının önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Eğer ram yetersiz kalırsa windows, sabit disk üzerinde otomatik bir sanal disk alanı oluşturacaktır. Bu sanal disk alanını kısmi olarak ram gibi kullanarak dosyaları hızlıca işlemciye ulaştırmaya çalışacaktır ancak bu işlem sabit diski de yorduğu için görüntüde kare hızı düşmeleri olarak bilinen FPS Drop sorunu ortaya çıkacaktır.

Tüm parçalarınız oyun için yeterli olduğu halde fps drop sorunu yaşıyorsanız geçici belleklerinizin değeri yetersiz olabilir. Eğer anakartınızda yuva varsa takviye olarak geçici bellek alabilir veya daha yüksek kapasiteli bir ürüne geçebilirsiniz. Geçici bellek yetersizliği kaynaklı performans sorunu yaşıyorsanız performans sorununuzu büyük ölçüde çözecektir. Eğer sabit disk olarak HDD türündeki manyetik plakalı bir diske sahipseniz SSD tipi sabit diske terfi etmeniz de oyun performansınızı büyük ölçüde arttıran bir etken olacaktır.

Bilgisayarınızda ssd’ye yer vermeniz geçici bellek kullanım miktarını bir miktar düşürecektir. Aynı zamanda dosyaların hızlı ulaşılabilir olmasından dolayı bilgisayar ve oyun performansınız önemli bir biçimde artacaktır.

Sonuç olarak
Yüksek geçici bellek alanına sahip olmak oyun performansınızı arttıracak ve geçici bellek yetersizliği kaynaklı yaşadığınız fps drop probleminin önüne geçecektir.

Yukarıda bahsettiğim ssd hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazıma da göz atabilirsiniz:
SSD Artık mutlaka gereken bir parça!

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhaba Efe. İşlemcin ya da ekran kartın nedir? Eğer oyundayken ram kullanımın çok yükseliyorsa bundan dolayı kasma durumu yaşıyor olabilirsin. Tabii ki işlemci ve ekran kartının değerleri de bu konuda önemli

 1. Anıl Bu yorumu yanıtla

  Pubg’de ara ara oyun çok fazla kasıyor 4gb ram gtx950 ekran kartım var ram alsam faydası olur mu?

  • SystemHack Bu yorumu yanıtla

   Merhaba Anıl, muhtemelen ram’in yetersiz kalıyor. Oyun içinde %90 ya da daha fazla ram kullanımın varsa ram takviyesi yapmak oyun performansında artış sağlayabilir. Oyunu hard diskte depoluyorsan ssd takviyesi yaparak oyunu ssd’ye taşıyarak da bir miktar performans elde edebilirsin ancak 4gb ram günümüzde zayıf kalmaya başladı artık. 8gb ram’e terfi etmeni tavsiye edebilirim 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)