--

Herkese merhabalar!
Aliexpress sitesini mutlaka herkes duymuştur ama herkes kullanmıştır diyemiyorum çünkü Türkiye içinde bile internetten sipariş verirken güvenemezken taaaa Çin’den gelmesi için sipariş verecek olmak birçok insanı tedirgin ediyor.


Aslında doğru ürün ve doğru satıcıyı bulduğumuzda Aliexpress sitesinden alışveriş yapmak Türkiye içinde bulunan sitelerden bile daha güvenli diyebilirim. Sadece satın almak istediğimiz ürünü bulduğumuz gibi sipariş etmemek gerekiyor 🙂

Örneğin Aliexpress üzerinden bir bisiklet ışığı satın almak istiyoruz diyelim. Arama kutusunu kullanarak ben bir ürün buldum. Ürün sayfasını açtığımızda birçok bilgi bizi karşılıyor. Bunlar hakkında size bilgi vermek istiyorum:

5 Yıldızlı (55 oylar) Kısmı: Bu kısımda ürünü satın alanların geri bildirimlerini görüyoruz. Ürünü satın alan ve yorum yapan kişilerde hiçbir sorun çıkmamış ve hepsi tam puan vermiş. Genelde bu tam olarak 5.0 olmaz ama bu yazı için şansa bulduğum ürün ve satıcısı gerçekten çok iyiymiş diyebilirim.
128 Siparişler kısmı: Bu ürün toplamda 128 kez sipariş edilmiş demektir. Bir ürün ne kadar fazla sipariş edildiyse ve geri bildirim puanı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Çok düşük siparişli ürünler yerine biraz daha fazla sipariş edilmiş ve yorum bırakılmış ürünleri tercih edebilirsiniz.
Gönderim kısmı: Bu kısımda ürününüzün gönderilmesini istediğiniz kargo yöntemini seçebiliyorsunuz. Ürün ücretsiz olarak takipsiz şekilde gönderilebiliyor eğer isterseniz ekstra ücret ödeyerek takipli olarak talep edebilirsiniz.

Gönderim kısmına tıkladığınızda karşınıza bu pencere çıkıyor. Tracking information Avaible yazanlar size takipli olarak gönderilecek olan kargo yöntemleridir.

Takipli ya da takipsiz kargo ne anlama geliyor?
Eğer kargoyu takipli seçerseniz kargonuzun şuanda nerede olduğunu görebileceksiniz. Bazen bu sistem doğru çalışmasa da en son bulunduğu konumu size göstermektedir. Takipsiz seçtiğinizde ise hiçbir konum bilgisi bulunmamaktadır ve takipli gönderime göre gelmesi biraz daha uzun sürmektedir.

Bir diğer takipsiz kargo dezavantajı ise ürününüz geldiğinde ya posta kutusuna bırakılır ya da apartman kapısının önüne bırakılabilir. Postacının imza alma zorunluluğu bulunmadığı için genelde kata kadar çıkmazlar. Bunun dışında sevkiyat esnasında kaybolabilir ve hiç gelmeyebilir.

Benim önerim çok küçük ürünler için ekstra takip ücreti vermemeniz. Çünkü 10 liralık ürün için 5-6 lira kargo ücreti vermek gerçekten anlamsız oluyor. Daha pahalı ürünler için ise 5 lira esirgememenizi öneririm 🙂

Mutlaka geri bildirimleri okuyun

Geri bildirim sayfasına baktığınızda çeşitli filtrelemeler göreceksiniz,
With Pictures: Sadece fotoğraf eklenmiş yorumları gösterir bu da ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bazen satıcının koyduğu fotoğrafta büyük görünen ürün kullanıcı fotoğraflarında daha küçük görülebiliyor.
View reviews from Turkey: Sadece Türkiye’den yapılmış yorumları gösterir. Eğer bu tip yorumlar fazlaysa ve olumluysa ürünün Türkiye’ye sorunsuz geliyor olduğunu anlayabiliriz. Çünkü bazı ürünler gümrük kuralları gereği yasak olduğu için gümrükte takılıp geri gönderilebiliyor. Almak istediğiniz üründe Türkiye’den yapılmış yorumlar varsa gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Olumlu yorumları incelediğiniz gibi olumsuz yorumlara da göz atmayı unutmayın. Sorun yaşayanlar nasıl bir sorun yaşamış, ürünün nasıl dezavantajları var gibi bilgiler edinmiş olursunuz.

Eğer ürününüz 40-50 gün içinde teslim edilmezse siparişlerim kısmından ücret iadesi isteyebilir ya da ürünün son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ürün kırık ya da sorunlu teslim edilirse bunu fotoğraf ya da video ile kanıtladığınızda ücret iadesi ya da yeniden gönderim gibi işlemler yapılabiliyor ürün hakkında yaşadığınız olumsuzluğu gidermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu konuda gerçekten iyiler.

Çok pahalı ürünler almaktan kaçının çünkü Türkiye gümrüğünde ekstra çıkan vergilerden dolayı ürün burada alacağınızdan daha pahalıya gelebilir.

Herkese mutlu alışverişler! Aliexpress hakında tüm sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım 🙂

Bu yazıya 4 kişi yorum yapmış

  1. Metin Poyraz Bu yorumu yanıtla

    En güvenilir çin alışveriş sitesi. Kargolar daha erken gelse harika olurdu… İpuçları için teşekkürler

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir