--

Açıköğretim fakültesi bölümleri fazlasıyla arttığı için açıköğretimde okuyan ya da ikinci üniversite olarak açıköğretim bölümleri tercih eden öğrenci sayısı bir hayli arttı. Peki ya yalnızca kitaptan veya internet kaynaklarından çalışmamız gereken açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyız?

ders çalışmak

Aöf Sınavlarında Başarılı olmak için nasıl çalışmalı?

Çıkmış sınav sorularını inceleyin
Daha önceki dönemlerde çıkmış sınav sorularını incelemek, çözümlerine göz atmak faydalı olabilir. Çıkmış sorulara göz atarak o dersin soru yapısına biraz daha hakim olabilirsiniz. Böylece soru tarzını bildiğiniz için çalışma veriminiz artabilir. Her sınavda bir önceki dönemde çıkan birkaç sorunun aynısı ya da çok benzeri gelebiliyor.

Kitapta yer alan ünite sonu sorularını çözün ve ünite sonu özetine göz atın
Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi için sunulan e-kampüs sitesi ile kitapların e-kitap hallerine ulaşabilirsiniz. Bu kitapları fiziksel haliyle satın almanız da mümkün. Hangisini tercih ediyorsanız; Bu kitaplarda yer alan ünite sonu sorularına göz atmanız sınavda size fayda sağlayabilir. Aynı zamanda ünite sonu özetinde de sınavda çıkabilecek bilgiler yer almakta.

Kitaptaki ünite içeriklerini okuyarak soru çıkabilecek alanları belirleyin
Bazı boşluk doldurma bazlı test soruları kitaplarda yer alan rastgele bir cümle alınarak oluşturuluyor. Bu soruları kaçırmamak için her ünite içeriğini birkaç kere okumak faydalı olabilir. Sınav esnasında cümleyi anımsarsanız kolaylıkla çözebilirsiniz. Bunun dışında kitapta maddeler halinde yer alan bilgilerden soru çıkartılabilir. Siz de kendi kendinize ünite içeriğinde yer alan maddeler halindeki içeriklere göre sorular hazırlayarak çıkabilecek soruları önceden tahmin edebilirsiniz.

Çıkabileceğini tahmin ettiğiniz yerleri ayrı bir kağıda not tutarak veya anlama veriminizin en yüksek olduğu çalışma şekline göre farklı bir kağıtta bir araya getirin
Bu şekilde farklı bir kağıt hazırladığınızda o dersle ilgili önemli bilgiler tek bir kağıtta elinizin altında olacaktır ve sınav öncesinde son bir tekrar yapmak istediğinizde daha verimli bir tekrar olacaktır.

Açıköğretim fakültesi duyurularını takip edin
Bazı dönemlerde öğrencilerin fazlasıyla zorlandığı dersler için yüzyüze eğitim sistemi adı altında her şehirde belirlenen ders alanları kullanılarak açıköğretim öğrencilerinin toplandığı bir sınıf oluşturuluyor ve bir öğretmen eşliğinde konu anlatımı yapılıyor. Eğer sizin de sorumlu olduğunuz bir dersin yüzyüze eğitim dersleri başladıysa mutlaka katılmanızı tavsiye ederim. Gerçekten faydalı oluyor.

4 yanlış bir doğruyu götürüyor
Bu sistem dolayısı ile tahmin ile çözüm yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Sadece emin olduğumuz soruları çözmemiz gerekiyor. Eğer çok fazla şık arasında kaldığınız sorular fazlaysa, emin olmadığınız bazı soruların yanıtlarını kaldırmakta yarar var. Çünkü her 4 yanlış bir doğruyu götürerek puanı azaltıyor.

Önümüzdeki haftasonu olacak açıköğretim sınavlarında herkese başarılar!

Bu yazıya 7 kişi yorum yapmış

  1. Sude Kara Bu yorumu yanıtla

    Çıkmış sınav sorularına bakarak çalışıyorum ben de çok işe yarıyor. Herkese tavsiyee ederim. Güzel ipuçları

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Teşekkür ediyorum. Murat yayınlarının çıkmış sorular kitapları da faydalı olabiliyor. Tüm sorular derli toplu bir şekilde bulunabiliyor 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)