--

8D Müzik
8d müzik yani 8 boyutlu müzik abartılı kelime oyununun bir parçası. Tıpkı 3 boyutlu sinema olarak piyasaya çıkan hareketli platform ve 3 boyutlu gözlüklerle gerçekçi bir deneyim sunan sinema salonları gibi. Bu sinemalar zamanla 7d sinema, 10d sinema hatta 12d, 14d sinema gibi her geçen gün abartılan isimlerle çok ufak farklılıklarla piyasada yer edinip müşteri beklemeye başladılar.

headphones minimal

Peki ya 8d müziği 3d yani 3 boyutlu yapan nedir?
8d müzik, aslında 3 boyutlu müzik. Bunu mümkün kılan stereo ses teknolojisinin aynı anda farklı ses kanallarından farklı ses verebilmesidir. 3 boyutlu müzik hissi şu şekilde gerçekleşir; gelen ses sağ veya sol kanalda yavaş yavaş azaltılarak diğer ses kanalından gelen ses arttırılır, ardından tam tersi şekilde işlem gerçekleştirilir. Bu farklı ses kanallarından farklı sesler çalma tekniği uygulanılarak kulaklarımızın duyduğu sesin konumunu belirleme yeteneğinden yararlanılır. Bu sayede, dinlediğimiz müzikte ses başımızın etrafında dolaşarak çalıyormuş gibi bir hisse kapılmamız sağlanır.

Bunu kendiniz kendi bilgisayarınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda denetim masasına girin ardından ses seçeneğini bulun. Ses penceresini açtıktan sonra kullanılan ses kaynağınızı bulun ve sağ tıklayarak özellikler seçeneğine tıklayın. Ardından düzeyler sekmesine geçin. Aktif ses çıkışınızın sağ tarafındaki denge butonuna tıkladıktan sonra dengeli şekilde sol veya sağ ses kanalınızı yavaş yavaş arttırıp azaltın. Bu sayede sesin 3 boyutlu bir halde başınızın etrafında döndüğünü hissedeceksiniz. İşte 8 boyutlu olarak hazırlandığı söylenilen müzik videolarında, videodaki ses tam olarak bu şekilde düzenlenerek kaydediliyor.

Bu 3 boyutlu müzik hissi en iyi kulaklık kullanılarak hissediliyor. Hoparlörlerde ise bu hissin yoğunluğu daha az oluyor. Büyük bir alana ses verebilen hoparlörler diğer hoparlörlerin sesiyle karıştığı için bir hoparlörde ses azalsa bile diğerinin sesiyle birlikte tek bir kaynaktan ses alıyormuşuz hissi oluşturabiliyor. Bundan dolayı bu tip müzikleri kulaklık kullanarak dinlediğimizde sesin hareket ediyormuşçasına çaldığını daha net hissedebiliriz.

Youtube’da 8d müzik ya da 8d music araması yaparak birçok şarkının 3 boyutlu hazırlanmış haline ulaşabilirsiniz.

Farklı ses teknolojileri olan stereo ve mono ses teknolojisiyle alakalı daha detaylı bilgi için Stereo ve mono sesler nedir? Farkları nelerdir? isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Bu yazıya 2 kişi yorum yapmış

  1. Hüseyin Atıl Bu yorumu yanıtla

    Birçok teknolojik şeyin abartıldığı gibi bu da abartılan bişi. Yakında bununda modası geçer unutulur şimdi herkes bu tip şeyleri dinliyor

    • Batuhan Bu yorumu yanıtla

      Yorumunuza katılıyorum. Bazı teknolojik özellik ve ürünler konusunda bu tip abartılı isimler kullanarak mükemmel bir teknolojiymiş gibi algı oluşturabiliyorlar 🙂

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir