--

Herkese merhaba, bu yazımda genellikle Monster dizüstü bilgisayarlarda yaşanan sound blaster cinema özelliğinin windows 10’da çalışmama sorununun çözümlerine yer vereceğim.

Sound Blaster Cinema nedir?
Sound blaster cinema, creative firmasının geliştirmiş olduğu bilgisayardan alınan sese surround, derinlik efekti, bass gibi çeşitli ses geliştirmelerini anlık olarak işleyerek daha yüksek kaliteli ses almayı hedefleyen bir yazılımdır. Yalnızca uyumlu ses kartları ile birlikte kullanılabilen bu yazılım. Birçok monster bilgisayarda ve bazı dizüstü bilgisayar modellerinde bu özellik desteklenir. Oyun, film, müzik, konuşma gibi çeşitli modlar barındıran uygulama, kullanım alanlarına göre en iyi sesi üretmeye çalışır.

Sound Blaster Cinema Audio Device Disabled hatası nasıl çözülür?


Sound Blaster uygulamasının 2. ya da 3. sürümünü kurduğunuzda yukarıdaki gibi “The current selected audio device is diabled, not present, not supported by the application or has unplugged jack connections” hatası alabilirsiniz. Bunun birden fazla sebebi olabilir. Özellikle windows 10 güncellemeleri ile birlikte creative firmasının bu yazılımları windows 10 için güncellememesi dolayısıyla bu sorun en sık yaşanan sorunlardan birisidir.

Birinci çözüm:
Bu çözümde sound blaster programını kurduğunuzda bu sorunu yaşarsanız; programın kurulu olduğu klasöre giderek “SBCinema2.exe.config” dosyasını silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kurulum yerini değiştirmediyseniz bu dosyayı “C:\Program Files (x86)\Creative\Sound Blaster Cinema 2\Sound Blaster Cinema 2\” dosya yolunu takip ederek bulabilirsiniz. Bu adımı uygulayıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınız halde sorununuz çözülmediyse ikinci çözüme geçelim.

İkinci çözüm:
Bilgisayarınız için uygun olan ses kartı sürücünüzü indirin. Bunu bilgisayarınızın üreticisinin internet sitesinde yer alan sürücüler/drivers bölümünde bulabilirsiniz. Realtek veya via ses kartı sürücülerinizi indirin ve bilgisayarınıza kurun. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Eğer bilgisayarınız için uygun sürücüleri bulamıyorsanız:
https://www.clevo.com.tw/clevo_down.asp?lang=en bu adrese girerek model kısmında “W230SS” olarak belirtilen model numarasını bulun. Bir alt kısımda yer alan driver kısmında ise “Audio” seçenğini seçerek “go” butonuna tıklayın. Açılan sayfada aşağıda işaretlemiş olduğum sound blaster cinema uyumlu via sürücüsünü bilgisayarınıza indirin ve kurun.

Eğer bilgisayarınızda sound blaster cinema kurulum dosyaları mevcut değilse https://www.monsternotebook.com.tr/ABRAA5V12-1/ linkini kullanarak en altta yer alan SOUND BLASTER™ Cinema 3 isimli dosyayı sağ tarafında yer alan “win8 driver download” yazısına tıklayın ve bilgisayarınıza indirin.

Kurulum adımlarından sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Eğer tüm adımlar doğru olarak tamamlandıysa program hata vermeden çalışacaktır.

Daha kaliteli sesin tadını çıkarabilirsiniz! Eğer adımları uygulamakta sorun yaşadıysanız veya bu adımlar faydalı olmadıysa yorum ekleyerek bildirebilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu yazıya 15 kişi yorum yapmış

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Bilgisayarınızda sound blaster donanımının hangi sürümü var acaba? Çözüm bulmaya çalışalım

 1. Alper Bu yorumu yanıtla

  Bilgisayarıma format attıktan sonra ses çok az gelmeye başladı. üstünde sound blaster etiketi var diye internetten indirdiğim sound blaster programı kurmaya çalıştım ama hata aldım.ama bu yazıdaki adımlar işe yaradı anlatılanlar içinteşekkürler. Az gelen ses problemimde çözüldü

 2. Murat Bu yorumu yanıtla

  monster kullanıyorum, mevcut sürücüm monster ın gönderdiği flashtan yüklenmişti ve ne alaka diye birkaç gün geçirdikten sonra sürücüyü sildim.(sound blaster ı da sildim tabiii) monster ın kendi sitesinden hem sürücüsü hem sound blaster ı indirip ikisini de tekrar yükledim ve düzeldi. benzerini yaşayanlar için buraya not düşmüş olalım

 3. Berkay Yılmaz Bu yorumu yanıtla

  Asus bilgisayarımda da aynı sorun var bu monster bilgisayar için anlatılmış herhalde. Asus bilgisayarda da işe yaradı asus sahibi arkadaşlar sorun yaşıyorsa bu yorumum faydalı olur belki çok teşekkür ederim bu tarif için

   • SystemHack Bu yorumu yanıtla

    Eğer bilgisayarınızda sound blaster cinema uyumlu bir creative ses kartı varsa muhtemelen bu yöntemlerde yer alan programın kurulumu ses oranının artmasında yardımcı olacaktır 🙂

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   İkinci yöntem çoğu durumda daha faydalı. Sorununuzun çözülmesine sevindim. Yorumunuz için teşekkür ediyorum 🙂

 4. Ali toprak Bu yorumu yanıtla

  Monster dizüstü bilgisayarımda audio device is disabled hatası alarak sound blaster cinemayı kuramıyordum. Denemediğim, indirmediğim program kalmadı. İkinci çözümün altındaki clevo linkinden programı indirdim kurdum sonra monster bilgisayarın sitesinden sound blaster cinema 3 programını indirdim ve hata almadan kurmayı başardım sonunda. Lazım olan clevo linkinde yer alan programmış bunun monster sitesinde olmaması büyük eksik. Sonunda çözdüm saolun

  • Batuhan Bu yorumu yanıtla

   Sorununuzun çözülmesine sevindim. Monster bilgisayarın sitesinde yer almaması gerçekten büyük bir sorun umuyorum ki Monster bilgisayarın sitesindeki sayfa güncellenir ve gerekli programlar eksiksiz bir şekilde eklenir 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)