--

Hardware ve software nedir? Ne işe yarar? Bu soruların yanıtlarına bu yazımda yer vereceğim.

Öncelikle hardware ile başlamak istiyorum. Hardware nedir?
Hardware, bir bilgisayarda fiziksel olarak gözümüzle görebildiğimiz her türlü elektronik donanım anlamına gelmektedir. Bilgisayarın içinde ya da dışında yer alan tüm donanımlar hardware kapsamına girmektedir. Bunlara örnek olarak bilgisayarın içinde yer alan donanımlardan işlemci, ram, anakart, sabit disk gibi donanımları sayabilirim. Dış donanım olarak da monitör, klavye, fare gibi donanımları dış donanım olarak sayabiliriz.

Hardware kelimesi, kelime anlamı olarak donanım anlamına gelen bir kelimedir ancak teknik anlamda alışılmış bir kelime olduğu için hata mesajları ya da işin teknik kısmından bahsedilirken donanım kelimesi yerine hardware olarak söz edilebilmektedir.


Şimdi sıra geldi Software’a. Software nedir?

Software, bilgisayarda yer alan hardware’ı kullanabilmek için yani bilgisayardaki donanımları işlevsel bir biçimde kullanılabilir hale getirmek için hazırlanmış program ve yazılımlara denmektedir. En temel ve olmazsa olmaz software türlerinden birisi bilgisayarın anakartında yer alan bios çipinde yüklü olan bios yazılımı ve bilgisayarın işlevsel bir hale getirilerek kullanılmasını sağlayan işletim sistemidir.

Bilgisayar monitörünün ekranında gördüğümüz neredeyse her şey donanım ve yazılımın uyum içinde çalışmasıyla ortaya çıkan bir sonuçtur aslında. Yazılım kodları sabit diskten alınıp donanım tarafından işlendikten sonra işlem sonuçlanır ve ekrana görüntü olarak iletilir.

En temel software örneklerinden birisi olarak işletim sistemleri;
Aslında hepimiz bunlara aşinayız. Günümüzde windows 7, windows 8,1 ve windows 10 kullanımı çok yaygın olsa da daha farklı işletim sistemleri mevcuttur. Bunlar; Linux temelli işletim sistemleri, Ubuntu, SteamOS, Debian, MacOS olarak sıralandırılabilir. Bu yazılımlardan software olarak söz edilebilir.

İşletim sistemiyle uyumlu çalışacak biçimde yüklenen diğer yazılımlar; ofis programları, internet tarayıcıları, müzik dinleme programları olarak düşünmek mümkündür. Tabi bu örnekler arttırılabilir.

Harici ve dahili donanımlardan bahsetiğim yazıma göz atmak için: Harici ve dahili donanımlar nedir, nelerdir?  başlıklı yazıma göz atabilirsiniz

Bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru ya da merak ettiğiniz detayı yorum olarak eklerseniz yardımcı olmaya çalışacağım 🙂

Bu yazıda 1 yorum var

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)