--

Herkese merhaba arkadaşlar! Bu yazımda sizlere iPhone X’in kronik ekran yanması sorunundan bahsetmek istiyorum. Bu sorunun diğer isimlerine de yer verecek olursam; Hayalet ekran (ya da Ghost Screen), Screen Burn-in olarak sıralayabilirim.

Öncelikle bu sorun hakkında biraz da teknik bilgi vereyim.
Ekran yanması sorunu Oled, ya da buna benzer yapıdaki Led teknolojisini kullanan ekranlarda ortaya çıkan bir sorundur. Bu cep telefonu, tablet bilgisayar hatta bir televizyon bile olabilir. Bu ekranlarda görüntü üretmek için gelen görüntü verisi tüm ledlere ayrı ayrı gönderilerek bir bütün oluşturulur. Bu yapıdaki ledler aynı görüntüyü 2-3 saat süreyle gösterdikten sonra yapılarında bir bozulma meydana gelir ve farklı veriler geldiği halde o ledler uzun süre çalıştığı renklerde görüntü verirler. Bu duruma da ekran yanması adı verilir.

iPhone X hakkında cihaz piyasaya ilk çıktığında ekran yanması sorunu olabileceği konusunda bir uyarı yapılmıştı ve bu sorun ortaya çıkarsa garanti kapsamında değerlendirilmeyeceği söylenmişti. iPhone X’in beklenen satışa ulaşamaması konusundaki sebep olarak bu kronik sorunun da olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda alışılmış iPhone konseptinin çok çok dışına çıkılmış olması da tüketiciler tarafından tuhaf karşılandı diye düşünmekteyim. Bu can sıkıcı kronik sorun da cabası.

Yakın zamanda bir teknoloji mağazasında dolaşırken sergilenen akıllı cihazlar arasında bu sorunu yaşayan bir iPhone X gördüm. Bu sorunu görselleriyle sizlerle paylaşmak istedim.

Yukarıdaki görselde her şey normal. Alıştığımız iOS konsepti ve iOS ikonları ekranda yer alıyor 🙂

Ekranda farklı bir şey görüntülendiği zaman ekranın orta sağ tarafında belirgin şekilde duran Sağlık uygulamasının ikonunu görebilirsiniz.

Kameraya girdiğimde ise durum daha kötüydü;

Teşhir halindeyken bu kadar ciddi sorun oluşmasında muhtemelen bir art niyet var diye düşünüyorum. Genel olarak tüketiciler teşhir cihazlarda menü hızı, uygulama açılış hızı gibi testler yapmakta. Bu da ekranda sürekli farklı şeyler işleneceğinden bu kadar ciddi bir ekran yanma sorununun olmayacağının bir göstergesi. Büyük ihtimalle cihaz, bu sorunu bilen birisi tarafından ekranı uzun süre kapanmayacak şekilde ayarlandı. Saatlerce aynı şeyleri gösteren ledler fiziksel olarak zarar gördü diye düşünüyorum. Ayrıca belirtmeliyim; cihaz oldukça sıcaktı, bu sorun hafifse bile sıcaklıktan dolayı çok daha belirgin ekran yanığı görüntüsü oluşturmuş olma ihtimali de mevcut..

Apple firması bu sorunu garanti kapsamında değerlendirmezken aynı ekran teknolojisini kullanan Samsung cihazlarda ise firma sorunlu cihazları, cihaz değişimi yaparak geri alıyor diye okudum. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum. Garanti ve servis konusunda adından fazlasıyla söz ettiren Apple’ın iPhone X konusunda umursamaz oluşu gerçekten hoş değil. Ürünün satış beklentilerine ulaşmamasına şaşırılmaması gerek doğrusu 🙂

Son olarak bu sorunun fiziksel bir sorun olduğunu söylemeliyim. Çekilen fotoğraflar bu cihazdan bakılırken bu ikonların da fotoğrafta yer aldığı görünürken, fotoğraflar farklı bir cihaza gönderildiğinde sorunsuz bir şekilde görüntülenebilir 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi hemen alttaki kutuya yazazarak gönderebilirsiniz. (Yorumlarınız onaylandıktan sonra görünecektir)