--

Herkese merhaba arkadaşlar!
Bu yazımda yine yerli ve destek bekleyen bir projeden bahsedeceğim. Daha önce de bu tarz bir projeden bahsetmiştim onun da linkini ekleyeyim: Yerli drone APE X Seri üretim için destek bekliyor

ESPCopter, Elektrik elektronik öğrencisi Metehan Emlik tarafından iki yılı aşkın süredir devam eden bir projenin ürünü. Uzun süren denemeler, oluşturulan prototipler sonucu en son hali Arıkovanı sitesinde fonlama için hazırlık aşamasında. Şimdi ürün hakkındaki detaylardan bahsetmeye başlamak istiyorum.

ESPCopter ile neler yapılabilir?
Bu ürünün en büyük özelliği programlanabilir yapıda olması ve kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir çok farklı alternatifler sunması. Programlanabilir yapıda olması sayesinde kendi yazılımınızı kodlayabilir ve drone belleğine aktararak bu yazılım özellikleriyle çalıştırabilir, başka bir projenizle uyumlu olarak kullanabilirsiniz. Hatta internete bağlanabilir yapıda olması sayesinde internet bağlantısı gerektiren projelerde bile ESPCopter’i kullanmanız mümkün. Dahili olarak Wifi ve kumandalar üzerinden kontrol edebilmeniz için RF alıcısı bulunmakta. Bu bağlantı özellikleri sayesinde ister cep telefonunuzdan, ister bilgisayarınızdan isterseniz bir drone kumandası ile kullanmanıza olanak sağlanmış.

Teknik özellikler:


ESPCopter 240 mAh dahili bataryaya yer verilmiş bir ürün. Bu batarya ile uçuş ağırlığı ve uçuş tarzınıza göre 7 dakikaya varan uçuşlar yapabiliyorsunuz. Üzerinde ekstra bir değişiklik yapmadan kutudan çıktığı ağırlığı 32 gram. Bu ağırlık üzerinde yapacağınız değişiklik ve eklemeler ile değişiklik gösterebileceğinden dolayı şarj süresinde de mutlaka olumlu ya da olumsuz değişiklik olacaktır. Yazmış olduğunuz kodları ve kontrol komutlarını işleyen 32 bit, 160 mhz hızında çalışan bir işlemci yer alan cihaz içeriğinde barındırdığı çeşitli sensörler ile daha stabil bir uçuş sunmayı amaçlıyor.

Kimler için uygun?
Drone’ların nasıl çalıştığını merak eden ve dronelara ilgi duyanlar için, hobi olarak yazılım geliştirme ve drone üzerinde geliştirme yapmak isteyenler için uygun olduğunu düşünüyorum. Özellikle Drone’lara ve Arduino tarzı geliştirme kartlarına ilgi duyduğum için benim çok ilgimi çektiğini söyleyebilirim. Hobi olarak uğraşabileceğiniz gibi, kendinizi elektronik ve programlama konusunda geliştirebileceğiniz başarılı bir ürün olacağını düşünüyorum.

Proje arıkovanı üzerinde henüz hazırlık aşamasında. Projeye destek olmak için uygun fiyatlı ESPCopter bardağını satın alabilirsiniz. Ürüne sahip olmak istiyorsanız ilk 50 kişiye 475 TL yerine 325 TL’lik özel fiyatıyla ESPCopter ön siparişi verebilirsiniz.

Arıkovanı proje linki: https://arikovani.com/projeler/programlanabilir-mini-drone/detay#proje-bilgileri
Projenin internet sitesi: http://espcopter.com/

Sizin bu ürün hakkında düşünceleriniz nelerdir? 🙂

Neden yorum bırakmıyorsun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir